Beşiktaş'ta kariyerini yeniden inşaa etmeye çalışan Alex Oxlade-ChamberlainLiverpool'dan ayrılık süreci hakkında ilk kez konuştu. The Athletic'e yaptığı açıklamada kullandığı ifadeler:

Ocak ayında biraz ivme kazanıyordum, Brentford'da gol atmıştım, sonra Brighton'da kötü bir sonuç aldık. 3-0 kaybettik, mağlup olduk. Benim için hepsi bu. Sahip olduğum tek şey buydu.

Sezonun geri kalanının büyük bölümünde takımdan uzak kaldım, takımla antrenman yaptım, maç günlerinde ise kendi başıma antrenman yaptım. Devam ettim, başımı eğdim ve hazır olduğumdan emin olmak için her şeyi yaptım ama sonuçta yönetici benim kontrolüm dışında farklı bir yöne gidiyordu.

Genç oyunculardan bazıları, onları gelecek yıllara hazırlamak için dahil olma fırsatı buluyordu. Bunu anlıyorum. Sanırım bunun size iletilmesini istiyorsunuz çünkü 'Burada daha fazla ne yapabilirim?' diye düşünerek aklınızı kaçırmaya başlıyorsunuz.

Size yeni bir sözleşme teklif edilmemesi hiçbir zaman gerçekten göz ardı edilmedi. Hiçbir zaman söylenmedi. Açıkçası resmi yakaladım.

Açıklamayı yayınlamadan önce bana söylendi (Aston Villa maçından üç gün önce) 'Bilin diye söylüyorum, bunu sizin, Milly, Bobby ve Naby'nin ayrılmasıyla ilgili olarak yayınlıyoruz.

Ben de 'Ah, tamam' dedim. Teşekkürler'. Ancak daha önce hiçbir noktada resmi bir şey yoktu. Sessizlik durumun ne olduğunu bilmek için yeterliydi. Siz sadece bazı şeylerin söylenmesini bekliyorsunuz; ister iyi, ister kötü, her neyse, oyun böyle yürüyor. İletişim eksikliği biraz şaşırtıcıydı.

Ne de olsa futbol bu. Oyuncular yaşlanır, değiştirilir, satılır ve hayat devam eder. Oxlade-Chamberlain'lerin gayet iyi bildiği bir şey.

Oyunu ne kadar uzun süre oynarsam, senin aslında bir işletmenin büyük planında yer alan bir varlık olduğunu o kadar çok fark ediyorum. Bizden sonra çok daha fazlası olacak ve daha önce de harika deneyimler yaşamış çok daha fazlası vardı.

Liverpool'da çok güzel zamanlar geçirdim. Orada geçirdiğim süre hakkında kötü bir şey söyleyemedim. Sonunun kötü bittiğini bile söyleyemem. Günün sonunda kulüp herhangi bir oyuncudan daha büyüktür. Bazen kızartılacak daha büyük balıklar vardır.