Socrates yorumcusu Kaan Kural, Beşiktaş'ın transfer gündeminin 1 numaralı oyuncusu Dele Alli hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kural'ın yorumlarından öne çıkanlar şu şekilde oldu:

ONUN İSTEĞİ HER ŞEYİN ÖNÜNDE

Oyuncunun kendisini yeniden tanımlaması ve futbola yeniden tutunması, kariyerini yeniden ayağa kaldırması her zaman mümkündür. Fakat oyuncunun gerçekten oynamak isteyip istememesi her şeyin ama her şeyin önünde. 

İNGİLİZLER ONU KAZANMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTI

Dele Alli'nin ne kadar yetenekli olduğunu, kariyerinde hâlâ belki bir on sene daha futbol oynayabilecek en azından potansiyeli olduğunu biliyoruz. Fakat ister otuz dokuz yaşında olsun ister on dokuz yaşında; o oynama isteği gittiyse ve o tekrar hararetlendirilemeyecekse...

Çünkü bakıyorsun, İngilizler son iki sene Dele Alli'yi kazanmak için her şeyi yapıyor. Takımları onu kazanabilmek için çok uğraştı. Fakat onda öyle bir istek var mı, belki bu iki sene bunalımdaydı bilemeyiz. Belki başka bir yerde tekrar ayağa kalkabilir.

Ama ben her zaman oynama isteği, yani daha büyük hedefler, daha iyi olmak, yani kendisini geliştirme isteği olan oyuncunun yetenekten de önce, her şeyden bağımsız bir numaralı öncelik olması gerektiğini düşünüyorum. Dele Alli de bu konuda şu anda ligin, dünyanın en şaibeli oyuncularından biri. Yani hakikaten futbola küsmüş ve futboldan bıkmış gibi duruyor. 

Dev derbi öncesi seyirci kararı! Dev derbi öncesi seyirci kararı!

POTANSİYELLİ BİRİ GELSE, ALLİ'NİN ÇEYREĞİNİ YARATAMAZ

Orta seviye genç potansiyelli bir isim; mesela atıyorum, Ukrayna Ligi'nden Oleksandr Lokmanchuk diye bir oyuncu buldun diyelim. Dele Alli'nin yaratacağı yaratacağı etkinin çeyreğini yaratmaz. O ancak 10 hafta falan iyi top oynayacak da ondan sonra iyi topçu olduğu anlaşılacak. Dele Alli geldiği zaman bir anda dünyada her şeyi unutturacak. Birçok takım bunu yıllar içinde yaptı. Bazılarından verim alındı. 

BEŞİKTAŞ GİBİ TAKIMLARIN HİÇ OLMAYACAK MAÇTA 3 PUAN KAYBETMEMESİ GEREKİR

Ama ben Mesut geldiği zaman da söylemiştim: Üst düzey takımlar her maçı kazanmak için oynarlar. Her maçı kazanmak için oynayacak takımların da her maç galibiyet için oynayacak o performansı belli bir standardın üzerinde gösterecek olan oyunculara ihtiyaçları vardır. Örneğin, sen orta sıralar takımı olsan, sezon öncesi projeksiyonun 9 ila 12'ncilik arası olsa o zaman Dele Alli gibi bir transfer gerçekten sana seviye atlatır. Çünkü hiç umulmayacak yerden 3 puan çıkarabilir. Fakat Beşiktaş gibi takımlarda, senin hiç olmayacak maçta 3 puan kaybetmemen gerekir. Yani sana kritik maçı kazandıracak değil, her maçı belli bir seviyenin üzerinde oynatacak ve ortalama iki puanı tutturacak oyuncu lazım