Spor yazarı ve yorumcu Ali Ece, adı Beşiktaş ile anılan Ozan Tufan transferini ve Beşiktaş'ın transfer çalışmalarını VOLE'de değerlendirdi.

İşte Ali Ece'nin açıklamaları:

"Fenerbahçe'de, Galatasaray'da oynamış eski oyuncular eğer Beşiktaş'a karşı el kol falan da yaptıysa Beşiktaşlılarda hep bir muhalefet vardır. Ancak oyuncu iyi oynadığı zaman, bir de teknik direktör kefilse, Yusuf Şimşek'te, Ali Kemal Denizci'de bile oldu. Zordur taraftarı ikna etmek. Burak Yılmaz da camiayı ikiye bölmüştü, istemeyenler haksız değillerdi görüşlerinde ama Şenol Güneş istiyor, golcüden anlar, Gomez'i gol kralı yaptı, say say bitmez. Burak golleri atınca Beşiktaş'a faydası var mı var, tamam o zaman... Ben Burak Yılmaz'ı çok mu severim, hayır. Ama su isterse veririm, o kadar da değil. Futbolsever psikolojisi böyledir, bu Fenerbahçe için de Galatasaray için de böyledir. Dünyanın her yerinde böyle...

Ozan Tufan özelinde, Beşiktaş'ın çift yönlü, dinamik bir orta sahaya ihtiyacı var mı, var. Ozan Tufan en iyi sezonlarını nerede oynadı? Milli Takım'da Norveç, Almanya maçları, Şenol Güneş yönetiminde. Fenerbahçe'de Erol Bulut dönemi, pandemiye kadar iyi oynadı. Alanyaspor - Sergen Yalçın, rönesans dönemi, fiziksel açıdan yeniden doğdu, ve Bursaspor'daki ilk çıkışı Şenol Güneş'le.

Sergen Yalçın'ın ayrıldığı günlerde söyledik. Şenol Güneş gelirse Burak Yılmaz geldiği gibi Ozan Tufan da gelir. Nuri Bilge Ceylan filminde duvarda silah varsa sonunda patlar, bu da onun gibidir. Hoca bizden çok daha farklı görüyor Ozan Tufan'ı. Şenol Hoca için Ozan Tufan oyun felsefesindeki en değerli oyuncu. Şenol Hoca İtalya maçında Ozan Barella'lara karşı nasıl bir şey yapamaz diye şok geçirmiştir. Ozan Şenol Hoca için ideal 6 numara, ideal sağ bek, ideal komple orta saha onun için. Şenol Güneş Ozan Tufan'ı şarjı on gün giden cep telefonu gibi görüyor, yeni modellere bakmıyor bile, ben bu kışı bununla çıkartırım diyor. Teknik direktörle futbolcu arasında bazen böyle şeyler vardır. Capello'ya hocam Philip Lahm'ı alalım dersin, ben yine Panucci'yi istiyorum der. Ziya Doğan'a Ayman'ı çok sorarlardı, fiyatı uygun, her takımda verim alıyorum, ver parayı alalım Maradona'yı dedi bir gün ama Beşiktaş'ta durum bu değil. Şenol Hoca Ozan Tufan'ı bambaşka görüyor.

Ozan Tufan gibi insanlar Hull gibi bir şehirde uzun süre kalamaz. Beşiktaş'la ilgili de şöyle tweet atmış diyorlar, ya ergen o zaman. Bu kadar geçmişe gitme. Burak Yılmaz olayı gibi bak. Tutmayabilir, ben çok iddialı değilim. Ozan Tufan Şenol Güneş'in kafasındaki beş yıldızlık performansı bile sergilese senin yine bir transfere daha ihtiyacın var. O oyuncu da Ghezzal yokken oyun kuruculuk yapabilecek, Ghezzal geldiği zaman da orta sahada Dele Alli'nin yapamadığını yapabilecek bir oyuncuya ihtiyacın var. Hatta bazen Gedson - Ozan - Josef yaptın, o zaman N'oudou yerine oynayabilecek. Ben o yüzden Hakim Ziyech diyorum. O tip bir oyuncu alın diyorum. Çok zor değil, Ghezzal'ı sen çok zorlanarak almadın. Son şampiyonluğundaki en büyük fark oluşturan oyuncu. Böyle bir oyuncu alırsa, Ozan Tufan'a Ernst diyelim, bir de Yusuf etkisi yaratabilecek bir oyuncu alırsa Beşiktaş şampiyonluk yarışının içinde olur. Ancak şu da var, Fenerbahçe ve Galatasaray, ikisi de geçen sezondan daha iyiler. Geçen sene onlar teknik direktör değiştirmişti, bu sezon sen değiştirdin. Sadece teknik direktör değiştirmek yetmez. Atla deve değil, satın alma opsiyonuyla bir oyuncu kiralayacaksın.

Ahmet Nur Çebi'ye buradan soruyorum: Bu yöneticiler yönetime niye girdiler? Erden Timur'un Galatasaray'a yaptığı katkıyı yapmayacaklarsa niye yönetim değiştirdiniz o zaman? Birisi de bir oyuncu alsın gelsin. Sen Ziyech'i getir, havalimanı falan kolay. Özel uçakla indir İnönü'ye. Sen Yusuf - Ernst modelini al. Şenol Güneş bu kadar uğraştı ama sen sonuna kadar kovalasaydın yarışı. Sen orada ikincilikten Şampiyonlar Ligi'ne asılacaksın. Sen Beşiktaş'sın, sen bitti demeden bitmeyecek. Galatasaray'la içerde oynayacaksın, Fenerbahçe deplasmanına gideceksin. İkisine de yenileceksen, şampiyonluk mücadelesinde hiç etkin olmayacaksa adama sorarlar, siz niye yönetim olarak varsınız? Oklar size döner, Şenol Güneş'i biraz kalkan yaptınız da, biraz da oklar size dönmüş vaziyette. Al kardeşim sen de majör bir oyuncu, atla deve değil. Mental yorgunlukları senin lehine çevirmen gerekiyor. Fabian Ernst'i nasıl aldın? Löw ile tartıştı, Euro 2008'de olacaktı normalde. 2010'da olacaktı. Bunu kovala, düşür. Kulüp yönetme sanatının içinde bunlar da vardır, sadece başkan uğraşmaz."

Duhuliye.com