Nedir bu Rıza Çalımbay’ın çektiği arkadaş? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor, her türlü olumsuz kararı vermek için hakemler neredeyse birbirleriyle yarışıyor! Kasımpaşa-Rizespor, Fenerbahçe-Sivasspor ve son olarak Sivasspor-Galatasaray maçı, olacak iş mi bu?
Ayıptır, günahtır...
Onu sevmiyor olabilirsiniz, ancak ekmeğine, alın terine, emeğine saygı duyun! Çalımbay’ı taaa 8 yaşından bu yana Şeref Stadı’ndan tanırım, adam gibi adamdır, aksini iddia eden varsa beri gelsin!
Anadolu takımlarında yıllarca görev yaptı, hiçbir zaman ‘bir eli yağda, bir eli balda’ olmadı, kendi yağıyla kavruldu. Kasımpaşa - Rize maaçını anımsayın, orta hakem Deniz Çoban, Çalımbay’ın canlı yayında yanına geldi, “Hata yaptım, hakemliği bırakıyorum” dedi...
Çalımbay, eleştirilerine ara verdi, Çoban’ı bu kararından döndürmek için çabaladı ki, haklıydı, döndüremedi... Düşünün Çalımbay yerden göğe kadar haklı olmasına karşın penaltı konusunu kapattı, bırakmaması için Deniz Çoban’a bir yalvarmadığı kaldı.
Adamlık budur arkadaş...
Kaldı ki o maçtaki hatalı kararı nedeniyle Kasımpaşa, Avrupa’yı kaçırdı, üstelik bir puanla! Valla, o anda Deniz Çoban’a olan saygım bir kat daha arttı, helal olsun ona, adamlık budur, eyyy Erkan Özdamar!
Maçtan sonra Çalımbay’ın Özdamar ile görüştüğünü biliyorum, tecrübeli hoca golün niye iptal edildiğini sormuş. Özdamar, ‘ofsayt’ diye yanıtlamış!
Peki, ofsayt ise niye çizgi çekilmedi? Değerli büyüğüm, usta gazeteci Şansal abi (Büyüka), güzel bir yerden yakalamış bu ofsayt meselesini:
“Erkan Özdamar monitörün başında elinle kalemle niye çizgi çizmeye çalışıyordu? Net açıklama yok, iddia çok... İptal edilen golde ofsayt çizgisinin yanlış çekildiği, bunun sonradan anlaşıldığı ve çizginin iptal edildiği ve yayıncıya gönderilmediği, ancak oyun başladığı için geri dönüş yapılamadığı doğru mu?”
VAR çizgiyi çekemiyor, ya da yanlış çekildi, Erkan Özdamar elinde kalemle monitörün üzerine çizgi çekmeye çalışıyor, sanırsınız ki onun görevi bu!
Şansal abinin bu yorumu ders niteliğindedir, herkesin bir kez daha okumasını öneriyorum!
MHK, Erkan Özdamar’ın uzun süre kızağa çekileceğini, VAR hakemi Özgüç Türkalp’e de bundan sonra görev verilmeyeceğini duyurdu ama olan Sivasspor’un puanına oldu!
Velev ki, Sivasspor bu puan nedeniyle küme düştü... Bunun hesabını kim verecek arkadaş, kim?
Bir de diyorlar ki, Özdamar yakında FIFA kokartı takacakmış! Sevsinler senin kokartını!
Geri alınır mı, alınmaz mı, bilemiyorum! Çünkü dört ay önce adı FIFA’ya bildirilmiş, geri dönüş olmazmış?
Olur, bal gibi olur! Özdamar’ın yerinde ben olsam, o kokartı iade ederim! Hiç kimsenin ekmeğiyle, aşıyla oynama niyetim yok... Ne var ki ortada büyük bir haksızlık ve skandal karar var, bunun bir bedeli olmalıdır!
Bedelin sadece Rıza Çalımbay’a ödetilmesi hangi hukuka, hangi vicdana sığar! Onun da ekmek parası, oynamaya da kimsenin hakkı yok!

Bilal MEŞE / Milliyet