Corona virüs önlemleri kapsamında kendisi ve ailesinin evden çıkmamaya özellikle dikkat ettiğini söyleyen Süleyman Oktay, "Herkes gibi biz de çok dikkat ediyoruz, dünyanın başında büyük bir bela var ve umarım en kısa sürede coronadan kurtuluruz" ifadelerini kullandı.

Futbol gündemindeki ilk madde olan "Ligler ne olacak" sorusunu yönelttiğimiz Süleyman Oktay, "Salgının ne zaman biteceğiyle ilgili kimsenin bir öngörüsü bulunmuyor. Corona salgını hazirana kadar sürerse, ligin oynanması pek mümkün görünmüyor. Ligler bu şekilde mi tescil edilir yoksa play off mu oynanır, bunun uzmanlar tarafından oturulup kararının verilmesi gerekir" diye konuştu.

"UEFA'NIN KARARI HERKESİ MEMNUN EDEMEZ"

Sizce liglerle ilgili nasıl bir karar alınmalı?
Salgının ne zaman bitreceği belli değil. Kimse bilmiyor. Eğer bu haziranı geçerse, hazirandan sonra bu ligin oynanması geçersiz olur. Yeni sezona hazırlanmak gerekir. Ligler bu şekilde tescil mi edili ya da play off mu olur, uzmanların oturup karar vermesi lazım.
Burada UEFA'nın bir karar vermesi gerekiyor. UEFA'nın vereceği karar herkesi bağlayacaktır. Ancak bu karar tabiki herkesi memnun etmeyecek. Kendileri de bunun farkında. Böyle bir süreç ilk kez yaşanıyor bu yüzden herkesin alınacak kararın iyice düşünülerek verilmesi gerekiyor.

"TRABZONSPOR ŞAMPİYONLUĞU HAK ETTİ"
Bence korona süreci devam ederse lig bu şekilde tescil edilmeli ve Trabzon şampiyon ilan edilmeli. Trabzon oyunuyla bunu hak etti. Şu an birinci sırada onlar var. İnsanlar hakkaniyetten bahsediyor, play off olunca çok mu hakkaniyeti olacak? Ya da başka bir karar alınırsa çok mu hakkaniyetli olacak? Futbolcular aylarca kendilerini bırakmış olacaklar ve futbola ne kadar konsantre olabilirler, ne kadar kendilerini verebililer oyuna. 

Lig kaldığı yerden devam edebilir mi?
Ligi bıraktığımız noktada devam etmesi de hazirandan sonraya kalırsa çok mantıklı görünmüyoır. Rıza Çalımbay'ın bir önerisi var, "haziranda Antalya'da hızlandırılmış lig oynayalım" diye.  Antalya'nın iklimi güzel, tesisleri güzel, takımlar orada kamplarını yapacak antremanlarını yapacak. 4 tane stat var, Rıza Çalımbay'a katılıyorum. Ama hazirama kadar corona soına erecek mi? İnanılmaz bir belirsizlik hakim. Salgın sona ermeden hiçbir şey yapamazsın. Hazirana kadar önü kesilirse Rıza'nın söylediği düşünüşebilir

"FUTBOLCULAR ŞUNU BİLMELİ! CORONADAN SONRA HER ŞEY DEĞİŞECEK"
Corona virüs ortaya çıktıktan sonra futboldaki en tartışmalı konu futbolcuların maaşları oldu. Sizce futbolcular maaşlarında indirime gitmeli mi?
Futbol aşktır, sevgiidir, yaşam tarzıdır. Futbocu futbolu oynarken yaşam tarzı olarak benimser ve ona göre oynar. Futbolcularda para ikinci planda olmalı ama dünya futbolu öyle bir yerlere geldi ki hak etmeyen futblculara hak etmeyen paralar verildi. Böylelikle futbolcular servet sahibi oldular.

Futbolcular artık şunu bilmeli... Coronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne maddi anlamda ne de manevi anlamda. Ki zaten bizim kulüplerimizin durumu corona salgınından önce de erbat durumdaydı maddi olarak. Şimdi her geçe gün daha da hızla batıyorlar. Artık kulüplerimiz çok ucuz fiyata iyi futbolcular bulmak isteyecekler. Dünyanın bir çok ülkesindeki takımlarda bu şekilde davranacak.

Bu bağlamda futbolcuların muhakkak indirime gitmesi gerekiyor. Zaten futbol oynanmayan zaman para istemek haksız kazanca girer. Futbol sezonu oynanırken hocan seni oynatmaz, o zaman paranı istersin ancak şu anki durumda futbol dünyası durmuş durumda. Kulüplere bu konuda haksızlık yapılmamalı.

"BU DÖNEMDE İNDİRİM YAPMAYANIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAKSIN"
Maaşları yüksek futbolcular bu dönemde para için direnirse hemen gönderilmesi gerekir. Kulüpler coronayı bu şekilde fırsata çevirebilirler. Zor gününde yanında olmayan ve indirim yapmamak için direnen isimlerin gözünün yaşına bakılmamalı.

Önümüzdeki sezon şampiyon da olmasan kimse bir şey demez. Coronadan sonra futbolun tekrar ahengini bulması hayli bir zaman alacak. Zaten herkes futboldan koptu. O yüzden futbolcu maaşları konusunda da kulüpler daha cesur kararlar alabilirler.

Duhuliye.com ÖZEL HABER