Her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji futbol kulvarında da fazlasıyla kullanılıyor artık. Bu sezon hakem atamalarında ‘yapay zeka’ görüyoruz, öyle diyorlar! Peki, bunun bir artısı var mı? Valla ben pek göremedim, ‘aynı tas, aynı hamam’ misali, değişen bir şey yok. Yapay zeka ile atananların bile inanılmaz hataları üst seviyede!

Çok sıcak bir örnek, Kayserispor-Trabzonspor maçının orta hakemi Ümit Öztürk... Verdiği penaltı bizim kulvarda gündemin birinci sırasına yerleşti! Son şampiyon Trabzonspor’un güçlü bir kadrosu var, hatta yenemeyeceği takım yok gibi. Ya lehlerine verilen penaltı? İşte burada durun, VAR’ın başında kim var, Özgüç Türkalp, iyi tanırım. Bu ikili arasındaki konuşmayı kelimesi kelimesine bilemeyiz, keşke açıklasalar! Tamam, VAR çağırdı Ümit Öztürk’ü, pozisyonu incelemesi istendi, doğru. Sonra gitti, penaltı noktasını gösterdi.

Peki, Özgüç Türkalp acaba “Hoca bu pozisyonun ilk bölümü var, onu da kontrol et” demiş midir? Biraz iddialı olacak ama bence demiştir, uyarmıştır. Benim edindiğim bilgi bu yönde. Yukarıda da dedim ya keşke şu konuşmaları açıklasalar da arafta kalmasak. Yani Trezeguet’nin Onur’a faulü var, herkes gördü, nedense Ümit Öztürk göremedi! VAR çağırabilir, ama o pozisyonu orta hakem en ince ayrıntısına kadar incelemek zorundadır, sonra kararını verir. İşin özeti önce Trezeguet tarafından yapılan faulü atladı Ümit Öztürk! Yapay zeka ile atandığı söyleniyor, doğru mu, değil mi bilemem. Yapay zekaya verileri kim yüklüyor, MHK... NOKTA!