Sinan Erdem’de müthiş bir seyirci (17 bin) desteğine rağmen Beşiktaş, maça çok iyi başlayamadı. Dağınık ve telaşlı oyun nedeniyle siyah beyazlı oyuncular, sayı üretmekte zorlanınca Fransız rakibi karşısında kendisini rahatlatacak skor avantajı yakalayamadılar. Skorun 8 defa el değiştirdiği ilk çeyrekte Beşiktaş gibi Bourg’ta iyi değildi. Beşiktaş’ın 19-18 üstünlüğünde son bulan çeyrekte iki takımın yaptığı toplam top kaybı 9 oldu (Beşiktaş 4, Bourg 5).

Simonoviç hareket getirdi

İkinci çeyrekteki tabloda ilk 10 dakikadan farklı değildi. İki takım da kötü hücumlar yapıp, düşük yüzdelerle oynamaya devam etti. Oyunun bu bölümünde Beşiktaş kenardan gelen Karadağlı uzunu Simonoviç ile hücumda etkili olmaya başlarken, Bourg’ta ise Salash ve Lewis ön plana çıkan isimlerdi. Her ne kadar Kartal 5 sayılık (23-18) bir fark yakaladıysa da, doğru set hücumlarıyla Bourg farkın açılmasına izin vermeyip, 6-0’lık seriyle skoru lehine çevirmesini bildi (23-24).

Hücumda saç baş yolduran hatalar nedeniyle skor üretmekte zorlanan Beşiktaş, son 2 dakikalık bölümde Bourg’un 5-1’lik serisine engelleyemeyince, ilk 20 dakika Fransız takımının 36-32’lik üstünlüğüyle son buldu. İki takımın 18 top kaybettiği (Beşiktaş ve Bourg 9) ilk yarıda, Beşiktaş için olumlu olan tek istatistik asist kategorisindeydi. Needham ve arkadaşları ilk 20 dakikayı 10 asistle tamamlarken, bu toplam Bourg’ta 3 ile sınırlı kaldı.

Müthiş bir Beşiktaş

3.çeyrek maçın dönüm noktası oldu. Her ne kadar Bourg, çeyreğin başından 7 sayılık farkı yakalasa (39-32) da, Beşiktaş müthiş bir geri dönüşle, maçın kontrolünü ele geçirmesini bildi. Dışardan Mathews, içerden de Delgado’nun basketleriyle Beşiktaş, 11-0’lık bir seriyle geriden gelip öne geçmesini bildi (43-39). Maçın bu bölümünde Sinan Erdem’i dolduran 15 bin Beşiktaşlının verdiği destek tek kelimeyle harikaydı. “Salon atmosferi gerçekten müthişti” diyen Fransız coach Fauthoux’nun Bourg’u siyah beyazlıların güçlü oyununa cevap veremedi.

Mathews ve Delgado’nun sayı üretimine Simonoviç ve Mitchell de katılınca Beşiktaş, farkı daha da açmaya başladı. 27.dakikada 9’a çıkan (55-46) fark, 34.dakikada Mitchell’in 3’lüğüyle 15’e kadar yükseldi (73-58). Oyunun bu bölümlerinde Beşiktaş, “ŞAMPİYON” bir takım görüntüsündeydi. Stresi yüksek maçta 35.dakikada gelen 15 sayılık fark, Beşiktaşlı oyuncularda bir rahatlamaya neden oldu. Bu durumdan faydalanan Bourg, maçın skoreri Mike ile etkili olup 11-1’lik seriyle 38.dakikada farkı 5 sayıya (74-69) kadar indirmeyi başardı.

Needham’dan kritik 3’lük

Bourg’un geri dönüşüne izin vermeyen ABD’li Needham oldu. Gecenin en kritik 3’lüğünü atan Beşiktaş’ın play makeri, maçın bitmesine 1.36 kala skoru 77-69 yapıp, takımına rahat bir nefes aldırdı. Bu noktada en önemli ayrıntı, Needham’ın bu 3’lüğü atmadan önceki maç içi 3 sayı performansı 6’da sadece 1’di. Maçın genelinde düşük yüzdeyle oynayan Needham, kritik 3’lüğü atarken eli hiç ama hiç titremedi. Ve Beşiktaş sahadan 82-71 galip ayrıldı.

İkinci yarıdaki harika takım performansıyla Beşiktaş, Fransız Bourg’u Fransa’da da yenebileceğinin sinyallerini fazlasıyla verdi. Serinin 3.maçı Çarşamba günü Fransa’da oynanacak. Basın toplantısında “İlk maçta rahattılar ve kazandılar” diyen Beşiktaş’ın Sırp coachu Dusan Alimpijevic, “Üçüncü maç ya devam ya tamam niteliği taşıdığından ilk maçtan daha farklı olacak. Ben böyle maçları çok seviyorum” görüşünü paylaştı. Beşiktaş coachunun bu sözleri finalin habercisi gibi….Ben böyle hissettim…Ya siz ?

Cem Çetin | Fotospor