Portekiz’in en büyük radyo istasyonlarından Renascenca, Beşiktaş’ın eski yıldızı Ricardo Quaresma’nın Romanlara yapılan ırkçılığa karşı duruşu için 38 yaşındaki Portekiz futbolcuyu takdir etti. 

"Irkçılığa son verebilir mi?"

9958e0697b3a47e2934b2702096b2372

Portekiz’in önde gelen radyolarından Renascenca, Beşiktaş’ın eski yıldızı Ricardo Quaresma’yı Romanlara karşı yapılan ırkçılık konusundaki duruşu için takdir ederken ‘Bir futbol kahramanı 500 yıllık ırkçılığa son verebilir mi?’ ifadesini kullandı. 

"Bizim çingenemiz daha iyi"

Ricardo Quaresma zaman içerisinde kendi Roman köklerine olan bağlılığı takdir toplamış ve 2014’te Portekiz’in Fransa’ya karşı oynayacağı maç öncesi Portekiz’in ulusal gazetesi Diario de Noticias, Fransız ekibin diğer bir Roman oyuncusu Andre-Pierre Gignac’a gönderme yaparak ‘Bizim Çingenemiz Daha İyi’ başlıklı bir yazı yayınlamıştı. 

"Tek yanlışta hepimiz suçluyuz"

Portekiz ve Fransa arasındaki maçın ardından ise Portekiz Roman Birliği’nin kurucusu ve başkan yardımcısı Vitor Marques yaptığı açıklamada Quaresma’nın topluluklarını onurlandırdığını belirttikten sonra şu ifadeleri kullanmıştı: ‘’Maalesef ki Portekiz’de topluluğumuz için hâlâ çok fazla ırkçılık var. Bugün ise bütün ülkenin Ricardo’yu ayakta alkışlayıp onun adını haykırmasını izledik. Fakat bir sonraki dakika bizden biri yanlış bir şey yaptığı zaman hepimiz suçlu görüleceğiz.’’

"Ama günün sonunda Romanım"

Quaresma ise etnik kimliği yüzünden ırkçılık yaşadığını 2016’da SIC ile yaptığı bir röportajda şu sözlerle anlatmıştı: ‘’Hiç sigara içmedim ve asla sarhoş olmadım. Uyuşturucu asla kullanmadım ve kullanmak da istemedim. Ama günün sonunda ben bir Romanım ve futbolda pek çok farklı şey ile ilgili üne sahibim.’’

"Hepimiz aynı fırsatları hak ediyoruz"

Portekiz’de en uzun süredir var olan etnik azınlıktan olan ve yaptığı paylaşımlar ile Portekiz'deki Roman kadınlardan oluşan ilk gruba ve şarkıcı Nininho Vaz Maia’ya destek veren Quaresma daha sonrasında bir Facebook paylaşımında ‘’Irkçılığa karşı durmak için birkaç kampanyaya katıldım ve bunu kampanyalar iyi göründüğü için değil, hepimizin aynı olduğuna ve hepimizin hayatta aynı fırsatları hak ettiğine inandığım için yaptım.’’ demişti.

Kaynak: Ajansspor