Beşiktaş için düşüş kelimesini Başakşehir maçı özelinde kabul edilebilir bulmuyorum.

Pozisyonlar bulan, tempolu oynayan ve kazanmak için her şeyi deneyen bir Beşiktaş izledik. Ancak İstanbulspor’a karşı izlediğimiz Beşiktaş, bir türlü tempoyu yükseltemeyen, pas trafiğinde boşa çıkan oyuncuyu mumla arayan, sorumluluk alan oyuncu bulmakta zorlanan bir görüntüdeydi.

Bu duruma bir de anlamsız teknik direktör dokunuşları eklenince kayıp kaçınılmaz oldu. İç saha avantajını kullanabilmek adına Beşiktaş’ta coşkulu ancak kontrollü bir oyun tarzı şart. Yani hem taraftarı işin içine katabilmek hem de derbide tansiyon yüzünden basit hata yapmamak...

Birkaç pozisyonda yapılacak seçimler de çok belirleyici. Sağ stoper, forvetin sağı ve orta saha kurgusunda doğru tercihler yapmak Beşiktaş’ın derbideki kaderini belirleyecek.

Geçiş oyunu oynayacaksa...

Beşiktaş için her ne kadar İstanbulspor maçını kötü oynamış olsa da Josef’in, Fenerbahçe’nin orta saha sertliğine cevap verebilecek oyuncu olduğunu düşünüyorum.

Dele Alli ve Josef’in maç eksikliklerini atlatıp atlatmadıkları çok önemli elbette ancak eğer iyi durumdaysa Ghezzal her zaman bu maçları çözen oyuncu olmaya adaydır. Eğer Beşiktaş yine bir geçiş oyunu oynayacaksa o zaman da Muleka ile başlanabilir.

Başarılı bulmuyorum

Valerien Ismael’i başarılı bulmuyorum. Beşiktaş’ta yaşanan her kayıpta çok ciddi hatalar yaptı.

Özellikle bir takımın enerjisini 90 dakikaya yaymakta zorlandığında devreye girmesi gereken kulübe katkısını Valerien Ismael bir türlü doğru seçimler yaparak sağlayamadı. Yıldız ya da maçları iyi oynarken sürekli aynı oyuncuları oyundan çıkarması Beşiktaş’ın tüm kayıplarında hissedildi.

Bana göre şampiyonluk yarışında rakiplerin başında bulunan teknik direktörlere nazaran katkısı çok az. O yüzden bu derbi kendisinin Beşiktaş macerasının devamı için belirleyici olabilir.

Erman ÖZGÜR / Fanatik