'F.BAHÇE VE G.SARAY İYİ BİR KADRO KURDU'

Depremden sonra futboldan uzaklaşıldığını ifade eden Kara, "Lig çok iyi gidiyordu ancak beklenmedik bir felaket oldu. Bu olaydan sonra futboldan uzaklaşıldı tabii. Ligden çekilen takımlar oldu doğal olarak. Şu an ligin hem altı hem üstü bundan etkilenecek tabii ki. Galatasaray iyi bir kadro kurdu. Baktığımızda Fenerbahçe de öyle. Kulüpler inanılmaz para harcıyorlar. Hesapsız kitapsız işler yapılıyor. Mesela Beşiktaş’ta 10 tane yabancı, 9 tane yerli oyuncu gelmiş, 16 futbolcu gitmiş. Böyle bir sirkülasyonda takımın belli bir istikrar seviyesini yakalaması kolay değil. Trabzonspor geçen sene şampiyon oldu. Şampiyon kadroya size kaç oyuncu gerekir? En az 12-13 oyuncu aldılar, şampiyonluktan da uzaklaştılar. Büyük takımların inanılmaz borçları var. Nereye kadar gider bilemiyorum.

'G.SARAY, ADANA DEMİR MAÇINDA HER TÜRLÜ SONUÇ ÇIKABİLİR' 

Ligler depremden sonra tekrar başladı. Galatasaray 14 maç kazanmıştı en son Konya’da mağlup oldu. Fenerbahçe arayı kapatmaya başladı. Beşiktaş çok lüzumsuz puanlar kaybetti. O puanları kaybetmiş olmasa şampiyonlukta bile iddiası olabilirdi. Milli aradan sonra Galatasaray, Adana Demirspor ile oynayacak. Her türlü sonuç çıkabilir buradan. Derbi var. Beşiktaş yenerse o da yaklaşmış olacak. Bence milli aradan sonra lig tekrar canlanacak. Çeşitli alternatifler gündeme gelebilir. Ancak Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’den bir adım geride" dedi.

VALERIEN ISMAEL ELEŞTİRİSİ

Pazar günü oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine de değinen Kara şöyle devam etti: "Beşiktaş, Valerien Ismael ile yola devam kararı aldığında herkesin kafasında bir soru işareti vardı. Valerien Ismael’in kazanma arzusu ilk başlarda göze battı. Ancak 3’lü savunma oynuyordu mesela medyadan belki de yönetimden bu konuda bazı şeyler almış olabilir. Öyle tahmin ediyorum ama kimsenin günahını alamam. Sonra bu baskılardan 4’lü savunmaya geçti. Eğer antrenörsen bir kararın, bir sistemin olmalı ve etkide kalmadan devam etmelisin. Doğal olarak sonra başarısızlık oldu. Şenol hoca tekrar göreve geldi. İnişli-çıkışlı bir grafik var. Dele Alli hiç uyum sağlayamadı. Ancak milli aradan sonraki derbi, Beşiktaş için olmak ya da olmamak maçı. Kazanırsa 'Ben de bu yarışın içinde varım' diyecek. Bu derbi Beşiktaş için bir dönüm noktası olacak. Aynı şey Fenerbahçe için de geçerli.

'JESUS'UN OLMAYIŞI BÜYÜK SORUN TEŞKİL ETMEZ'

Jorge Jesus, Alanya maçında devam etse kırmızı kart görmeseydi belki maçı kazanamayabilirlerdi. Espri yapıyorum. Yardımcısı ile 2 gol attılar işi kurtardılar. Tabii derbide takımın başında olsa takıma etkisi daha fazla olur ama devamlı telefonla bağlantılar kuruyorlar. Çok büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum.

'FERDİ SAĞ TARAFTA MÜTHİŞ OYNUYOR'

Fenerbahçe’de özellikle Başkan Ali Koç geldikten sonra 60-70 kadar transfer yapıldı. 10 tane forvet oyuncusu geldi. Valencia’nın dışında da bu isim bu takımın santrforudur diyemiyoruz. Demek ki transferler iyi araştırılıp yapılmamış. Öyle gözüküyor. Geçmişte Fenerbahçe’de çok iyi santrforlar vardı. Jesus 3’lü mü 4’lü mü çıkayım hala kararsız. İlk 11 sürekli değişiyor. Ben bir antrenör olarak istikrardan yanayım. Ferdi sağ tarafta müthiş oynuyor, mevkisi sürekli değişiyor. 

'ARDA GÜLER NEDEN OYNAMIYOR BİLEMİYORUM?'

Arda Güler’in teknik kapasitesi çok iyi. Liderlik vasfı da var. Neden oynamıyor bilemiyorum. Antrenmanlardaki gücü nasıl bilmiyorum, ama ikili mücadelelerde de iyi gözüküyor. Arda’nın dışındaki iyi oyuncular da kesiliyor ama. Hocası daha iyi bilir tabii ama ben Arda’yı devamlı oynatmaktan yanayım. Oyuncuyu öyle kazanırsın."

'BU FUTBOLCULARI GETİRMEK KOLAY İŞ DEĞİL'

Rasim Kara Galatasaray'ın çok iyi transferler yaptığını belirterek "Tebrik etmek lazım. Bu futbolcuları getirmek kolay iş değil. Son haftalarda sıkıntılı maçlar oynadılar. Kasımpaşa maçını zor kazandılar. Konyaspor maçını kaybettiler ve fazla gol pozisyonu üretemediler. Rehavetten ya da boşluk döneminden olabilir. Milli aradan sonraki Adana Demirspor maçı çok önemli. Bence bu maç bir soru işaretidir.

'ZANIOLO İLK 11'DE OYNAMALI'

Zaniolo ve Icardi iyi oyuncular. Okan hoca, Zaniolo’yu ilk 11’de oynatmadı. Sonrada oyuna dahil etti çocuk golünü attı. Gol atınca ne beklersin tabii sonraki maçta 11’i beklersin. Okan hocanın da bildiği vardır elbette ama bazen çok oyuncu bulundurmak da sıkıntı yaratabilir. Dengeyi sağlamak çok önemli" yorumunu yaptı.

Antrenör Rasim Kara, Uğurcan Çakır ve Ersin Destanoğlu’nun psikolojik sebeplerden düşüş yaşadığını ifade ederek "Kaleciler benim özel alanım tabii. Ersin Beşiktaş şampiyon olduğu zaman inanılmaz iyi oynadı. Trabzonspor’un şampiyonluğunda Uğurcan’ın çok büyük katkısı oldu. Altay zaman zaman inişli çıkışlı grafik çiziyor. Takımının tam oturmaması da buna bir sebep. Uğurcan ve Ersin’de bir düşüş oldu. Bunlar kontrat yapılacak yapılmayacak, yurtdışına gidecek gitmeyecek süreçlerinde oldu. Psikolojik olarak da güçlü olmak lazım. Onlardaki düşüş psikolojik bence. Mert bir ara ciddi bir sakatlık geçirdi ama Şenol hoca ile kendine geldi. Ayrıca Ali Şaşal var, Ertaç var. 1.Lig’deki kaleciler de çok yetenekli" şeklinde konuştu.

'GALATASARAY YARIŞTA BİR TIK ÖNDE'

Son olarak zirve yarışına da değinen Rasim Kara, "Şampiyonlukta Galatasaray’ı bir tık daha önde görüyorum. Depremden sonraki artçılar çok önemlidir. Galatasaray Konya’da bir deprem yaşadı. Bunun artçıları devam edecek mi etmeyecek mi? Galatasaray için bu önemli. Olası bir Adana Demirspor mağlubiyeti panik yaratır. O yüzden bu ilk iki hafta çok önemli" ifadelerini kullandı. 

milliyet