Beşiktaş, Southampton forması giyen kanat oyuncusu Nathan Redmond’u kadrosuna kattı ve transferde mutlu sona ulaştı. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de ilgilendiği belirtilen oyuncunun Beşiktaş için bugün 17.00'da İstanbul’a gelmesi bekleniyor.

Beşiktaş’ta kiralık olarak 1 sene forma giyecek olan 28 yaşındaki Nathan Redmond kimdir ve hangi özellikleriyle öne çıkar?

İlk Yılları: “Hızlı, yaratıcı”

Tam ismiyle Nathan Daniel Jerome Redmond, 6 Mart 1994 günü Birmingham’da dünyaya geldi. Etnik olarak Jamaika ve İrlanda kökenlidir. Kendisinden büyük çocuklarla birlikte sekiz yaşında futbol oynarken Birmingham City Akademisi scoutları tarafından keşfedildi ve ilk hat-trick’ini kulübün 10 yaş altı takımında çıktığı ilk maçta kaydetti.

Birmingham’ın 15 yaş altı takımına ilk kez Nisan 2009’da Nike Premier Kupası yarı finalinde çıktı. Daha sonra kulübün 18 yaş altı akademisi takımında oynadığı sırada üç gol attı. 2009/10 sezonunda 16 yaşında olan Nathan, 18 yaş altı takımı için 15 maça çıkıp 3 gol attı. Nathan Redmond, Mart 2010 başlarında A takımında yedek olarak birkaç maçta yer aldı. Everton’a karşı oynanacak Premier Lig maçında yedeklerdeydi.

2009/10 sezonunun Birmingham’ın son iç saha maçında yedek oldu ancak sahaya hiç çıkmadı eğer o gün sahaya çıksaydı, Fulham’dan Matthew Briggs’in 2007’de kırdığı rekordan dokuz gün daha küçük olması sebebiyle, kulübün en geç A takım oyuncusu ve Premier Lig tarihinin en genç oyuncusu olacaktı.

O zamanlar akademideki hocası Terry Westley, onu “Hızlı, defans oyuncularının yanından geçebiliyor ve yaratıcı.” olarak tanımladı.

Birmingham City’nin en genç ikinci oyuncusu

Redmond, Birmingham formasıyla ilk maçına 26 Ağustos 2010’da Rochdale karşısında Lig Kupası ikinci tur maçında çıktı. O zamanlar 16 yaşında olan Redmond, Trevor Francis’ten 34 gün büyüktü ve kulübün gelmiş geçmiş en genç ikinci oyuncusu oldu.

Kulübün o zamanki teknik direktörü Alex McLeish, Redmond için: “Taraftarlar ona ısındı. Performansı çok parlaktı, hızlıydı. Beni heyecanlandırdı ve bizim için gerçekten parlak bir kıvılcım oldu. Büyük bir geleceği var mı? Öyle görünüyor. Sağ kanat oyuncusu ama çok yönlülüğünü sol kanattan girip şut atarak gösterdi.” Yorumunda bulundu.

Radmond, Mart 2011’de 17 yaşına girer girmez üç yıllık bir sözleşme imzaladı ve 2013 senesine kadar Birmingham forması giydi.

Norwich City Yılları

2013 yaz transfer döneminin başında Birmingham, Swansea City ve Norwich City'den gelen tekliflerle ilgilendi. Redmond, dört yıllık bir sözleşmeyle Norwich City’e katılmayı kabul etti.

Norwich formasıyla ilk maçına 17 Ağustos 2013'te Everton ile 2-2 berabere kaldıkları maçta çıktı ve iki hafta sonra ilk golünü, daha sonra formasını giyeceği takım olan Southampton'a karşı attı; o zamanlar için alışık olduğu kanat olmayan sol kanatta oynarken başarılı bir vuruş kaydetti ve Norwich’in sezonunun ilk galibiyetini almasını sağladı.

Alex McLeish’in kendisi hakkında o zamanlar söylediği ‘sağ kanat oyuncusu ama çok yönlü’ ifadesi doğrulanmış oldu. Nathan Redmond’u en çok öne çıkaran özelliği çok yönlülüğünden sonra rakip takım için tehlike oluşturabilecek pozisyonlar yaratması ve tempoyu yükseltmesiydi. Nathan Redmond kariyenin ilerleyen yıllarında, yakaladığı sol kanat başarısını sürdürecekti.

Southampton Yılları: Hem taraftarların hem oyuncuların ‘sezonun oyuncusu’

25 Haziran 2016’da Redmond, Southampton’a transfer edildi ve beş yıllık bir sözleşme imzaladı. İlk golünü 13 Ağustos’ta Watford’a 1-1 berabere kaldıkları maçta kaydetti.

Redmond, kulüpteki üçüncü sezonunda, sezonu küme düşme hattının beş puan yukarısında, ligi 16. sırada bitiren Southampton’ın Premier Lig’de hayata tutunmasına büyük katkı sağladı. Sezon sonunda hem taraftarlar hem de oyuncular tarafından sezonun oyuncusu seçildi. (Southampton Oyuncuları Sezonun Oyuncusu (2018-19), Southampton Taraftarları Sezonun Oyuncusu (2018-19))

OPTA’nın verilerine göre 2016/17 Premier Lig sezonundan bu yana Southampton’da Nathan Redmond'ın 195 maçta 21 gol, 20 asist kaydettiği, 108 isabetli şutu ve 358 çalımı olduğu görülüyor.

Milli Takım Kariyeri

Nathan Redmond, İngiltere U16, İngiltere U17, İngiltere U18 ve İngiltere U19, İngiltere U20 ve İngiltere U21 milli takımlarında toplam 77 maçta forma giydi. A milli takımda ise sadece 1 kez forma giyebildi.

Nathan, U16’da oynarken İngiltere milli takımı, UEFA Avrupa 21 Yaş Altı Şampiyonası’nda turnuvanın takımı seçildi.

Etnik olarak Jamaika kökenli olan Redmond için Mart 2021’de Jamaika Futbol Federasyonu Başkanı Michael Rickett, “Redmond Jamaika pasaportu alma sürecinde” olduğunu söyledi. Üç hafta sonra Redmond cevap olarak, Jamaika Futbol Federasyonu’nun kendisiyle bu konuda temasa geçmediğini açıkladı.

Kaynak: Goal