Beşiktaş kazanabileceği bir maçı kaybetti. Kaybetmesinin nedeni, Fransız takımı Bourg’un harika oyunu değildi. Bakmayın maç skorunun 89-63 olmasına… Maça damgasını vuranlar hakemlerdi. Maçın başlamasıyla birlikte hakemlerin Kara Kartal aleyhine çaldıkları faul düdükleri inanılacak gibi değildi. Daha maçın 1. dakikası içinde siyah beyazlılar 4.takım faulüne ulaşmışlardı. Temsilcimizin hücumdaki etkili silahlarından Mathews’a 1 dakikada 2 faul çalındı. Sakat olan ikinci maçın iyilerinden Mitchell’in yokluğunda Mathews’un da çok ama çok erken faul sorununa girmesi Beşiktaş için pek iyi sayılmayacak gelişmeydi.

Dalgado atıldı, maç bitti

Şanssız ve sorunlu başlangıca rağmen Beşiktaş, ilk 20 dakikada ortaya müthiş bir direnç koydu. Fark ev sahibi lehine açılmadığı gibi zaman zaman Beşiktaş skorda öne bile geçti. Needham ve kenardan gelen Allman’ın takımın skor yükünü omuzlamaları Beşiktaş’ın maçta kalmasını sağladı. Hakem koruması altında olan Bourg, bir türlü istediği sayı avantajını yakalayamadı. Son derece telaşlı ve stresli olan ev sahibi, özellikle faul atışlarından kazandığı sayılarla skor üretebildi. İkinci çeyrekte Delgado’nun devreye girmesiyle Beşiktaş, geriden gelip öne geçmesini bildi. Bu bölümde Beşiktaş’ın Dominikli pivotu, hem sayı atıyordu hem de faul yaptırıyordu.

Maçta ibre tam Beşiktaş’ın lehine dönecekken Bourg’tan Massa’nın Delgado’ya kafa atıp, provoke etmesi, iki oyuncunun da hakemler tarafından diskalifiye edilmesine neden oldu. Oyunun bu bölümünde 3 hakemden özellikle genç olan 1 tanesi Delgado’nun atılması konusunda çok fazla ısrarcı olması inanılır gibi değildi. Saha içini karıştıran Massa’ydı. Hakemler isteseler pek ala Delgado’yu oyunda tutabilirlerdi. Ancak maçın başından itibaren Beşiktaş’ın direncini kırmak için var güçleriyle çalışan hakem triosu, Beşiktaş’ın Dominikli pivotunu önce sportmenlik dışı sonra da teknik faulle haksız yere soyunma odasına gönderdiler.

Delgado’nun oyun dışı kaldığı anda Beşiktaş skorda 37-35 öne geçmişti. Bu arada Dominikli pivot attığı 7 sayıyla takımının en skorer ikinci ismiyken, rakip oyunculara da tam 5 faul yaptırmıştı. Bourg savunması Delgado’yu durduramıyordu. İstanbul’daki ikinci maçta da Fransız takımını sonunu hazırlayanların başında Delgado geliyordu. Çember altında güçlü fiziğiyle 2.08’lik Dominikli pivot, Beşiktaş hücumdaki en etkili silahıydı. Her ne kadar Delgado çıktıktan sonra Beşiktaş, bir parça direnç gösterse de, yedek uzun Simonoviç’in kötü gününde olması nedeniyle yavaş yavaş çözüldü.

Needham yetmedi

Üçüncü çeyreğin başında Beşiktaş, Needham ve Mathews ikilisiyle etkili olup 49-48 öne geçse de, doğal olarak skor avantajını koruyacak takım performansını ortaya koyamadı. Bu ikiliye sadece Yiğit Arslan eşlik edebildi. Bu arada ev sahibinde devreye giren Belaruslu uzun Maxim Salash, sadece 3.çeyrekte attığı 11 sayıyla Bourg’un ibreyi lehine çevirmesini sağladı. 3.çeyrek tamamlandığından skor 66-59. Her ne kadar Beşiktaş maça ortakmış gibi gözükse de, hakemler maç boyunca çaldıkları faul düdükleriyle Beşiktaş’ın direncini fazlasıyla kırmışlardı. Bu gerçeği son çeyrek skoru olan 24-4 fazlasıyla gösteriyordu.

26 sayılık farklı skor (89-63) Bourg’un bir eseri değil, rezil hakemlerin Fransız takımına bir hediyesi oldu. Maçta Bourg tam 38 serbest atış kazanıp 29 sayı üretti. Bu oran Beşiktaş’ta ise 21’de sadece 13 oldu. Bu istatistiğin, maç boyunca hakemlerin Beşiktaş’ı nasıl doğradıklarını gözler önüne serdiğini düşünüyorum….Gerçekten yazık oldu Kartal’a…. Belli ki, ikinci Bourg maçında Sinan Erdem’i dolduran 16 bin Beşiktaşlı Avrupalıları fazlasıyla korkutmuş! Teşekkürler Beşiktaş...

Cem Çetin | Fotospor