İşte Emek Ege'nin açıklamaları:


"Rıza Çalımbay'ı seviyorum, Rıza Çalımbay'ın en büyük problemi herkesin kendini çok sevmesi, mütevazi bir insan olması, herkesle diyalog kurması. Gerçekten en büyük problemi çok güzel insan olması.

Futbol dünyası bu tür insanları pek kaldırmıyor. Bu tür mevkiilere gelen futbol adamlarının biraz daha ulaşılmaz olması lazım. Beşiktaş'ın efsanesi, Beşiktaş'ın vücuda gelmiş hali. Dolayısıyle biraz daha az ulaşılır olması lazım, daha az etki altında kalması lazım.

Tabi ki 20 sene önceki Rıza Çalımbay, değil çok büyük başarılara imza attı, Sivasspor'u şampiyonluğa oynattı, Sivasspor'la kupa aldı. Rıza Çalımbay futbolda fizik gücüne önem veren, daha sert takımlar yapan, zor gol yiyen takımlar oluşturur. Dolayısıyla teknik direktörlükte iz bıraktı. Gönül istiyor ki Beşiktaş'ta çok başarılı olsun ama içine geldiği kadro o kadar çok zor bir kadro ki, kimya olarak bozuk bir kadro mental ve saha içi kimyası bozuk. Öncelikle defansı kuvvetlendirmesi lazım, elinde doğru düzgün Necip dışında her maçta oynatabileceği stoperi yok. 

Necip gibi, Cenk gibi kaybedeceği şeyi olan futbolcuları, Salih Uçan gibi Beşiktaş formasının ağırlığını bilen futbolcuları inandırman lazım. Beşiktaş hedefsiz kalamaz. Konferans liginde Beşiktaş nasıl gruptan çıkamaz? Lige Kasım ayında havlu atarsın da  orada kendi sahanda oynadığın, senden bütçe olarak, kalite ve isim olarak kat ve kat düşük takımlar varken gidiyorsun birine 2-0'dan 3-2 yeniliyorsun, öbürüünü yenemiyorsun. Bunlar gerçekten lige havlu atmaktan daha büyük skandal.