Beşiktaş'ın eski futbolcusu Süleyman Oktay, Beşiktaş gündemini Duhuliye.com'a değerlendirdi.

İşte Süleyman Oktay'ın açıklamaları:

Beşiktaş'ın Sergen Yalçın'la yaşadığı değişimi nasıl yorumlarsınız?
Beşiktaş'taki yükseliş direkt Sergen Hoca'ya yazar. Yaptığı dokunuşlarla takımı iyi oynayan bir takım haline getirmiştir. Futbolculardaki özgüveni, moral motivasyonu, saha içindeki mücadeleyi görüyoruz. Saha içinde futbol oynama isteği olan bir Beşiktaş seyrediyoruz. Beşiktaş'ın elbette eksikleri var. Bu kadar iyi oynadığı maçları zor kazanıyor, hatta Başakşehir ve Trazon maçlarını kazanamadı. Sergen Yalçın'ın gol atma ve kolay gol yeme sıkıntısını halletmesi gerekiyor. Bunlar olmadığı takdirde takım ne kadar iyi oynarsa oynasın saha sonuçları istenildiği gibi gelmeyecektir. Sergen Yalçın'ın defansif dokunuşlar yapması ve Burak Yılmaz'ın kendisine gelen pozisyonları değerlendirmesi gerekiyor. Bu takım Serge Yalçın kadrosu değildir ama başarılı futbol oynatan Sergen Yalçın'dır. Başarı direkt olarak Sergen Hoca'ya yazar ama başarısızlıkta kimsenin Sergen Yalçın'a söz söylemeye hakkı yok. 

Önümüzdeki yılın kadro yapılanması nasıl yapılmalı?
Önümüzdeki sezona Beşiktaş'ın muhakkak kadrosunu güçlendirmesi lazım. Sergen Yalçın bu takıma iyi futbol oynatıyor ama takımın bazı mevkilerde çok önemli eksikleri olduğunu görüyoruz. Sergen Yalçın bu takıma enerji vermiştir, motivasyon vermiştir ama bu motivasyon azaldığı zaman takımın defoları yeniden ortaya çıkar. Takımın eksik yerlerine mutlaka transferler ister. Kaleci ve iyi stoper mutlaka lazım, iyi bir sol bek lazım, orta sahada Atiba - Elneny'e ilaveten Dorukhan'ın gelmesiyle güçlenecektir. Kanatlar etkisiz. Son maçlarda N'Koudou biraz daha etkili ama Diaby verimsiz. Burak Yılmaz'ın da gelen pozisyonları daha fazla gole çevirmesi lazım. Yanına iyi bir golcü alınması gerekiyor ama Beşiktaş'ın maddi zorluklarından dolayı yüksek fiyatlara oyuncu almak çok zor. Bu yüzden Beşiktaş'ın ince eleyip sık dokuyarak iy scoutlarla beraber 12'den vurması gerekiyor. Yaptıkları transferlerde isabet sağlayamazlarsa seneye de şampiyonluğa ulaşmak çok zor olur. Bu yüzden transferde çok dikkatli analiz etmek lazım.

Lucescu konuşuluyordu olmadı. Sizce Beşiktaş'ın bir sportif direktöre ihtiyacı var mı?
Beşiktaş'ın futbolu yönlendirecek, yönetecek, futbolun içinden gelmiş, bu formayı giymiş bir futbol adamına ihtiyaç var. Bizim içimizde bu ş için kapasitesi yeterli olan eski futbolcular var, bunlardan faydalanılabilir. Futbolu futboldan gelenler yönetmeli. Kulüplere tekstilci, mühendis, inşaatçı yöneticiler getirdiler, kulüplerin başarısızlığı bu yüzdendir. Bu yüzden kulüplere futboldan anlayan, futbolun içinden gelen yöneticiler gerekir. Beşiktaşlı Futbolcular Derneği içerisinde bu işi yapabilecek çok sayıda isim vardır. Yönetimler futbol aklı olarak futbolu bırakmış eski oyuncularından faydalanmalı.

Liderle 9 puan fark olan Beşiktaş bu farkı kapatabilir mi?
Beşiktaş'ın üzerindeki takımlarla olan 8-9 puanlık fark kapatılması çok kolay olan farklar değil. Bir de önümüzde bir takım değil 3-4 takım olduğu için bu farkı kapatmak zor fakat futbolda fırsatlar bitmez. Futbol sürpriz oyunudur. İyi gidip oynadığımız maçları 3 puanla kapatıp iyi bir seri yakalarsak neden olmasın? Beşiktaş Ankaragücü ve Galatasaray maçlarını aldığı takdirde çok daha yukarı gider, bu ligi karıştırır. Beşiktaş bu maçlarda fire verdiği takdirde ilk 2'ye girmesi çok zor olur, üçüncülük ya da dördüncülük kovalar. Bu iki maçı Beşiktaş'ın 6 puanla kapatması olmazsa olmazdır. Beşiktaş eline geçen fırsatı Başakşehir ve Trabzon maçlarında kaybettiği 5 puanla kaçırmıştır. Başakşehir maçında iyi oynarken rakibinin tek atağından gol yemiş, Trabzon maçında son dakikada berabere kalınmıştı. Bu iki maç değerlendirilemedi ama Beşiktaş'a bir fırsat daha doğdu. Ankaragücü ve Galatasaray maçlarında alınacak 6 puan Beşiktaş'ı yeniden yukarılara atacaktır.

Duhuliye.com ÖZEL RÖPORTAJ