Derdim, Rosier’i aklamak değil asla! Kaldı ki gereksiz ‘kırmızı’ kart gören ve takımını uzatmalarda dahi olsa yalnız bırakanlara hiç prim vermedim, vermem de!Bu oyun profesyonellerin oyunudur, bunun da kendisine özgü kuralları vardır...

Şartlar ne olursa olsun, saha içinde kalmayı bileceksiniz, lamı-cimi yok! Tahriklere kapılmayacaksınız!Ne var ki, son zamanlarda futbolcular hakem faktörünü unutup, cezayı kendileri kesmeye kalkıyorlar, bu alışkanlık haline geldi maalesef! Ancak bu oyunun asıl aktörleri yani futbolcuların da insan, etten-kemikten oluştuğunu unutmayalım.

Futbol, adrenalini yüksek bir oyundur ve oyuncular en ufak haksızlıkta öfke kontrolü yapamıyorlar, tıpkı Rosier ve Nkoudou gibi!Dakika 90+4... Tamam, Kayserisporlu Gökhan, Rosier’in çenesine dirsek atıyor, hakem faulü çalmış, kaldı ki VAR da devreye girmemiş, yürü git, işine  bak!

Peki, Nkoudou’nun Gaziantep’teki pozisyonunda VAR’ın kırmızıda ısrar ettiğini biliyoruz! Peki, Kayserisporlu Gökhan’ın pozisyonunda neredesin eyy VAR? Kırmızının daniskası bence!Ben dahil maçı izleyenler, Rosier’in hakem Mete Kalkavan’a İngilizce hakaret ettiği sandık.

Taa ki Kalkavan’ın işaretine kadar kırmızının nedenini anlayamadık! Kalkavan’a değil, kendisine dirsek atana yapıyor! Artı sosyal medyada Rosier ile geçmişte Nouma’nın hareketini aynı kefeye koyanlar var, ilgisi yok!

Savunma ve orta alana takviye şart

Şenol Güneş hocamızın kadro derinliği öyle aman aman değil! Benzetme yerindeyse Güneş, ‘yoktan var etmeye’, Kartal’ı öyle veya böyle yarışın içinde tutmaya çalışıyor.Güneş hoca kafasındaki ideal 11’i arıyor, biz de! Sakatlıklar, üstüne üstlük sarı ve kırmızı kart cezalarının yoğunluğu bu anlamda Güneş’in elini, kolunu bağlıyor maalesef!Ghezzal aylardır sakat, ne zaman dönecek bilemiyoruz! Josef’in durumu soru işareti.

Demem o ki, Kartal’a takviye şart. Weghorst gitti, Aboubakar geldi, o açık kapandı. Sıkıntının en büyüğü savunmada, biri düzeliyor, biri sakatlanıyor, ya da cezalı konuma geliyor! Orta saha ve defansa takviye şart. Bir mi, iki mi olur bilemem!Kartal, Süper Lig’de 4’te 4 yaptı, yarışa kanat çırptı, rakiplerine gözdağı verdi. Çünkü o dar kadroya karşın Güneş’in bir avantajı var. Kartal, kupadan elendi artık tek kulvarda mücadele edecek, bu da zirveyi yakalama adına büyük şanstır bence.

Gözünün önünde ama çalmıyor

Şu VAR konusunda insanların kafası oldukça karışık... VAR ile hakemler arasında standart yok! VAR, ofsayt, yanlış oyuncuya kart, penaltı, direkt kırmızı ve bariz gol şansında devreye girebiliyor, protokol böyle.

Gelin görün ki, hakemler, adları önemli değil, işin cılkını çıkardılar! Her şeyi VAR’a bırakıyorlar, işin içinden sıyrılıyorlar! Örneğin Ümraniye- Fenerbahçe maçı, Umut Nayır’ın ikinci golü VAR’dan geri döndü. Peki kardeşim, faul var, üstelik orta sahada, hakemin burnunun dibinde, çal düdüğü ver faulü.

Kafasından, “Nasıl olsa gol olmaz” diye mi düşündü arkadaş! Demem o ki, gerek orta hakemler, gerekse her şeye bayrak çeken yardımcı hakemler sırtlarını dayamışlar VAR’a, sorumluluk almıyorlarrrr!

Bir eliniz yağda, bir eliniz balda, gözümüz yok, işinizi dört dörtlük yapsanıza kardeşim! Her hafta sizin yüzünüzden ortalık yangın yerine dönüyor, gerek TFF, gerekse MHK hedef tahtasına oturtuluyor!

Bilal MEŞE / Milliyet