Abdülkerim Durmaz, iki takımın stoperleri Nelsson ve Saiss'i analiz etti.

İşte Durmaz'ın yorumları:

Markaj konusunda Nelsson Saiss'tan bir tık daha önde. Çünkü santrfora yakın oynamayı seviyor ve rakibin her atağında santrforun omzuna yapışıyor. Markaj yapmayı seviyor. Saiss ise daha çok alanı kapatıp adam markajında yanındaki stoperi kullanıyor. Çok markaj yapmayı seven bir oyuncu değil. Nelsson bu konuda biraz daha önde, markajda Nelsson 8, Saiss 7. 

Nelsson ve Saiss, ikisi de boyları yüksek oyuncular. Nelsson geldiğinden beri Galatasaray 200-300 korner atmıştır ama Nelsson'un kafa golü yok, çok enteresan. Bu boyda bir stoperin kafa golü atmaması çok enteresan. Eskiden Luganolar senede 7 gol atıyordu. Saiss bu sene yeni geldi ama kornerlerde, hava toplarında seyrediyorum, bayağı etkili. Kafa golü atacaktır ileride. Hava toplarında Saiss'in daha etkili olduğunu düşünüyorum. Saiss 8, Nelsson 7.

Uzun ve geniş stoperlerin en büyük sıkıntısı çabukluk. Bu kiloda, bu boyda genelde oyuncular çabuk olmaz. Bunun tek istisnası Napoli'ye giden Kim'di.Nelson ve Saiss çabukluk konusunda sıkıntılı. Çabuk olsalar Avrupa'nın büyük takımlarında oynarlar. Çabukluk konusunda ikisini de eksik görüyorum, en büyük eksiklikleri bu. İkisi de 10 üzerinden 6.

Oyun kurmada kesinlikle Saiss önde. Bir orta saha oyuncusu tekniğinde sol ayağı var. Sol ayağıyla topu çok iyi oyuna sokuyor. Nelsson yeterli, ne çok kazma, ne de çok iyi bir teknik. Topu yaklaşan arkadaşına veriyor ama Saiss kadar iyi bir tekniğe sahip değil. Oyun kurmada Nelsson 6, Saiss 7.

İkili mücadelelerde Nelsson adama yakın oynamayı daha çok seviyor. Bu alanda Nelsson önde. Nelsson 8, Saiss 7.

Duhuliye.com