Veli Can Şahin;

Beşiktaş üç haftadır kazanıyor. Aboubakar üç maçtır gol attı. Aboubakar Beşiktaş’a ilk geldiğinde de belli bir süre gol atamamıştı ondan sonra bir açıldı, tam açıldı. Uzaktan golleri, üst üstte golleri, seriye bağladı mı gidiyor. Fizik anlamda da görüyoruz aslında maç içerisinde.

Eyüp yardımcı;

Aboubakar ilk geldiğinde fizik olarak hazır değildi iki üç hafta sıkıntı yaşadı. Şimdi kendini fizik anlamında iyi hissedince, birde Beşiktaş’ın oyun aklı olarakta sahaya yansıyınca Aboubakar’ın hele bir İstanbulspor’a attığı gol var ki şapka çıkartılır. 

Beşiktaş’ın evet galibiyetleri var, aldığı üç puanlar var ama ortada oyun yok.

Veli Can Şahin;

Birde B planı hiç yok. Şenol Güneş’in önceki sezonlarından da biliyoruz. Bu sezonda 4-2-3-1 düzeniyle oynuyor veya 4-3-2-1 düzeni ile diyelim. Forvet çıkarıyor, forvet alıyor takım önde de olsa geride de olsa, kanat çıkarıyor kanat oyuna alıyor. Müdahalelerde geç kalıyor.

Eyüp Yardımcı; 

Şimdi hangi takımın B planı var ki! Beşiktaş’ın olsun. 

Veli Can Şahin;

Jesus’un aslında var, çok fazla B, C, D her maçta farklı bir kadro ile çıkan birinden bahsediyoruz. Başka taktikle çıkan teknik direktörden bahsediyoruz.

Eyüp yardımcı;

İstisnalar kaideleri bozmaz. Türkiye’de hiçbir kulübün buna federasyonda dahil olmak üzere. Bir atılacak adımla ilgili stratejisi olduğuna, bu strateji doğrultusunda A, B, C planlarının olduğuna, hiçbir şeyin olduğuna inanmıyorum.

Beşiktaş biliyorsun Valerien İsmael ile yola çıktı, yola çıkarken ne dediler, sayın Ceyhun kazancı filan “biz bir proje ile yola çıkıyoruz, sabırla bu işin arkasında duracağız.

Veli Can Şahin;

Çok zor Türkiye’de, biz sıcak kanlı insanlarız bekleyemeyiz. Olmaz imkânı yok, başarı odaklıyız. 

Eyüp Yardımcı;

Bu söylemi yapıyorsun sonra ardından çakıl taşı vermiyorsun, bi’dünya harcama yapıyorsun, ekonomi zaten doğru düzgün ayakta duramıyor, onu daha da zora sokuyorsun. Lig bitiyor yeni bir sezon başlıyor transferler filan ona göre yapılıyor. Kim var? Valerien İsmael var, nasıl bir sistemi var? Böyle bir sistemi var. Teknik direktörün sistemine göre sonra “ben üçlü oynatırım, dörtlü oynatırım” sözü çıktığı andan itibaren rüya biter.

Bir şeye inanmışsan, üstüne basa basa söylüyorsan, transferlerini buna göre yaptırıyorsan hatta bütün futbol camiası, yazarı, yorumcusu, taarftarı Beşiktaş 45 dakikalık oyununu 60-70 dakikalara çıkartırsa kimse önünde duramaz, herkesi tank gibi ezer.

Veli Can Şahin;

O tempo mümkün mü?

Eyüp Yardımcı;

Eğer o tempoyu ekonomik, verimli kullanırsan, maç içinde belli dakika dilimlerinde tempolu oynayacağız ya da planlarımızı buna göre yaptık her şeyi böyle bplanlasaydın şimdi biz farklı şeyler konuşuyor olurduk.

Olmadı, Şenol Güneş geldi. Şenol Güneş’in sistemi belli, oynatmak istediği de belli bu sefer ne oldu? Beşiktaş bir şeyler yapmaya çalışıyor olmuyor, başladı transferler Onur geldi, Aboubakar, Maxim, Hadziahmetovic, Colley geldi. Saiss, Muleka gidecekler listesinde, Masuaku ve Redmond’un kalacağını düşünüyorum.

Veli Can Şahin;

Redmond’un kalacağını zaten düşünüyorum, Masuaku ilk geldiğinde Şenol Güneş’in Rosier ve Masuaku’nun performansından memnun değil bunları takımda istemiyor gibi söylentiler çıktı hatta bazı maçlarda Umut oynadı. Şimdi Masuaku’nun performansını görüyoruz. Bir bek oyuncusuna göre fazla teknik bir oyuncu sadece ara ara oyundan düşüyor. Bunu da zamanla atlatacaktır diye düşünüyorum ama Şenol Güneş pek öyle düşünmüyor gibi, şimdi mesela diyorlar ki; Beşiktaş opsiyonu kullanmayacak, peki! Daha iyisini bulabilecekmisiniz? Bu fiyatlara… Bende bunu soruyorum.

Maxim ile ilgili ne düşünüyorsun? Israrla hâlâ oyuna onbirde alınmıyor, her sonradan oyuna girdiğinde de etkili oluyor.

Eyüp Yardımcı;

Maxim’in oyunda olduğu anlarda Hadziahmetovic’de, Gedson’da daha rahat oluyor.

Veli Can Şahin;

Ghezzal uzun bir süre sonra takıma geri döndü. Bir tanede asist yaptı.

Eyüp Yardımcı;

Aboubakar ve Ghezzal Beşiktaş’ın bunlar futbol aklı. Öyle işi bilen, öyle usta, öyle profesyonel futbolcu Ghezzal, Cenk’e yaptığı ortada rakip kaleciyide çok iyi etüd etmiş İstanbulspor kalecisinin bu tip pozisyonlarda çıkarak topu almadığını filan çok iyi biliyor. Ve adrese teslim orta yapıyor bu adam. Öyle bir orta yapıyorki sadece dokunmak kalıyor.

Veli Can Şahin;

Beşiktaş’ın şampiyon olduğu sezonda gördük, 21 tane asist yaptı.

Eyüp Yardımcı;

Beşiktaş Ghezzal’ın olmadığı haftalarda neler çekti. Bir çözüm üretilemedi…