Futbol yazarı ve yorumcusu Emre Özcan, Beşiktaş'ın Alanyaspor karşısındaki 3-3'lük beraberliğini değerlendirdi. 

Ismael'den Dele çıkışı! 'Utanacaklar' Ismael'den Dele çıkışı! 'Utanacaklar'

NtvSpor'da maç sonu tespitlerde bulunan Özcan'ın analizlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

ERKEN GOL TAM BİR PİYANGO İDİ

Şöyle bir maçta, 3'üncü dakikada golle başlamak; Valerien Ismaël oyun yapısını düşününce gerçekten Alanyaspor deplasmanında bir Farioli takımına karşı Ismaël'in Beşiktaş'ının başına gelebilecek en büyük piyangolardan biriydi. Yani iki yönden piyango.

Birincisi, golle birlikte top tamamen Alanyaspor'a gidiyor. Ve Beşiktaş'ın daha güçlü olduğu, Valerien Ismaël'in ana mantalitesinin, ana planının daha güçlü olduğu taraf ortaya çıkıyor. Yani, önde baskı yapan, oyun oynamak isteyen takımlara karşı Valerien Ismaël yapıları her zaman iyi performans gösteriyor. 

N'KOUDOU YARIM SAAT BOYUNCA O ALANI PARAMPARÇA ETTİ 

İkinci piyango da bence Muleka yerine N'Koudou tercihiydi. Yani zaten 0-0 oyunu bile böyle olacakken erken 1-0 ki golü de N'Koudou atıyor; top iyice rakibe geçiyor. Rakip iyice üzerinize gelmek durumunda kalıyor. Sizin yarı sahanıza iyice yerleşmek durumunda kalıyor. Bu da N'Koudou için, savunma arkasında alanların açılması anlamına geliyor. N'Koudou yarım saat boyunca Fatih Aksoy'un arkasını paramparça etti. 

İlk yarım saati sadece Nkoudou üzerinden okumak mümkün. Üçüncü golde, N'Koudou'ya atılan, onun taşıdığı ve soldan getirdiği topta takımına penaltıyı kazandırdı. İlk golü zaten duran toptan kendisi attı. Ama üçüncü golde penaltı pozisyonunda yaptığı katkı kadar birkaç tane de uzun toplarla beraber, direkt Fatih'in arkasındaki o bölgeyi acayip bir şekilde kullandı.

1-0'DAN SONRA ÇOK DAR BİR 4-3-3'LE PRES YAPTI 

Bu durum bence oyun 0-0 devam etseydi de böyle olacaktı. Yani Beşiktaş'ın 4'lü savunmaya dönüşü, hem hücumda/preste hem de geride oyun kurarken Alanyaspor'un 3-4-3'üne karşı Valerien İsmael'in takımına avantajlar getirdi. 3'üncü dakikadan, 1-0'dan sonra çok dar bir 4-3-3'le pres yaptı.

SALİH VE N'KOUDOU EN İYİ OYUNCULARDI

İkinci yarıya gelecek olursak; burda bence problem şu: Boyd'u kendi pozisyonunun biraz dışında kullanmasını anlayabiliyorum. Ama tamamen derinde savunma yapan ve rakip kaleden 50-60 metre uzaklaşan bir takım için mutlaka bir tane kontraatak oyuncusuna ihtiyacınız var. Evet, derinde savunma yapıyorsunuz ama elbette kafanızda, az da olsa bu oyunda 10 kişiyle de gol atmak var.

Boyd'u, sürekli kendi yarı sahanıza yerleşmenizi, 1'inci bölgenize yerleşmelerini engellemek ama arkaya kaçırıp aynı zamanda skor bulup maçı tamamen rahatlatma şansını size vermesi için almış olabilir. Çünkü Boyd'u bazı maçlarda sağ bekte, bazı maçlarda kanat bekte kullandı. Yani Boyd'un N'Koudou'ya göre taktiksel yönden biraz daha gelişmiş olduğunu düşünüyor olabilir. Ama ne olursa olsun N'Koudou ilk yarım saatin uçağı, en iyi oyuncusu...

Ve sadece N'Koudou da değil. Bence ilk yarım saatin en iyi oyuncuları Salih'le N'Koudou'ydu.