Başında dedim "olmaz" diye lakin dinletemedim. Samet Aybaba’yı futboldan sorumlu tek eleman yapmak en büyük hatası oldu başkan Hasan Arat’ın. Başkan seçilmeden kendisine de bunu iki kez aktardım ancak kulaklarını tıkadı, gözlerini de kapadı! Yaşayarak görmek istedi ve gördü de… Ayrıca bu yanlıştan dönmez ve yanlışında ısrar ederse daha da görecekleri var! Danimarkalıların bir özdeyişi mevcut; "Deneyim tarağa benzer yaşam zaman içinde onu kişiye verir ama kel kaldığında.” Takımın bütünlüğü, Samet Aybaba’nın beş futbolcuyu kadro dışı bırakma kararıyla allak bullak, oyuncuların özgüveni de yerle bir oldu. Beşiktaş forması giyen tüm futbolcular doğal olarak gelecek kaygısı yaşamaya başladı, Samet Aybaba’dan çıkma Hasan Arat’tan olma radikal kararın ardından…

Belleği, “Acaba beni de kadro dışı bırakırlar mı?” veya “Bunlar beni de gözden çıkarırlar mı?” soruları ile harmanlanmış hangi futbolcu sahada tüm benliği ile mücadele eder ki? Üstüne bir de memleket futboluna yabancı, ligin yapısını bilmeyen, Türk futbolcusunu hiç tanımayan Portekizli teknik adam Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos’nun getirilmesi tüy dikiverdi! Neyse ki Samsunspor maçı sonrası bir yanlıştan geç de olsa dönüldü şimdi sırada diğer yanlış var.

Bir kez daha sormuyorum Samet Aybaba’nın raporu doğrultusunda yapılan gereksiz transferleri, eminim mutlaka birileri için yararlı olmuştur! Bu arada Feyyaz Uçar ne yapar? “Bu yaptıklarınız yanlış” diyemeyeceksen senin ne işin var orada Feyyaz Uçar? Senin Beşiktaş yönetiminde yer almaya gereksinimin mi vardı? Şayet seni dinlemiyorlar ise bas istifanı yönetim kurulu üyeliğin düşsün, sen yine ölene kadar Beşiktaş’ın efsanesi Feyyaz Uçar olarak kalırsın emin ol. Ayrıca konu mankeni olmak sana hiç yakışmıyor!.. (Tahsin Akıncı ile seni başında ikaz etmiştik hani, biz yine haklı çıkarız ama söz asla bunu yüzüne vurmayız)

Başında Hasan Arat’ın başkan seçilmesi başkaları gibi beni de heyecanlandırmıştı ne yalan söyleyeyim. Beşiktaş’ın örf ve adetlerini çok iyi bilen, sporcu ruhuna ve geçmişine sahip, saygın, terbiyeli, görgülü, uluslararası ilişkilerde başarılı bir ismin siyah-beyazlı kulübe unutulan saygınlığı yeniden getireceği umudunu hep korudum. Ama artık umudumu yitirmek üzereyim!

Sizlere, Beşiktaş’a yaklaşık 14 milyon Euro’ya mal olan Mohammed Al Musrati neden Samsunspor maçında yedek kulübesindeydi? şeklinde ahmakça bir soru sormayacağım zira o zaman Cenk Tosun ne zaman ‘kurtarıcı’ oldu diyerek devam etmem gerekir.

Bir kez daha görüldü ki Fernando Santos değil Beşiktaş’ı küme düşmesi kesinleşen İstanbulspor’u dahi çalıştıramaz. Son derece beyefendi kişiliğe sahip Portekizli teknik adam her maç sonrası ‘mazeret’ üretmekte zorlanıyordu ki… Hasan Arat gecikmeli olarak Portekizli teknik direktörü gönderme kararı aldı karşılaşma sonrası.

Maç mı? Samsunsporlu futbolcuların her pozisyonda kendilerini yere bırakıp zaman çalmaları büyük rezillikti ama bu da onların sorunu, Beşiktaş’ın değil. Beşiktaş 1-0 öne geçiyor, ardından Samsunspor İnönü Stadı’nda on binlerin desteklediği ev sahibi ekibe bir gol atıp eşitliği sağlıyor maç da böyle sona eriyor. Bu maçın nesini anlatmalı açıkçası bilemedim. Santos’un sahadaki en üretken oyuncuyu çıkarıp yerine Umut Meraş’ı almasını mı aktarmalıyım acaba?

Beşiktaş’a ‘büyük teknik adam’ olarak getirilen Fernando Santos, 1-1 sona eren Samsunspor maçının bitiminde tribünlerden büyük tepki aldı. Basın toplantısında her ne kadar ‘İstifa etmeyi düşünmüyorum’ dese de resmi olarak görevden alındı…

Ezcümle; Bir yabancı teknik adam daha için; Türkiş şişkebap, Blue Masque, boğaz, balık ve rakı macerası sona erdi. Ancak Hasan Arat’ı son kez uyarmakta yarar var! Sadece Fernando Santos’un gitmesi Beşiktaş’ı düzlüğü çıkarmaz Samet Aybaba ile da ivedi olarak helalleşmek gerekli…

Asena Özkan/T24