Beşiktaş’ın genç yıldızı Semih Kılıçsoy’un önce A Milli Takım’a davet edilip orada antrenmanlara dahi alınmadan Ümit Milli Takım’a gönderilmesi şaşkınlık yarattı.

Beşiktaş yönetimi ve taraftarı, Semih Kılıçsoy’a yaşatılan bu sürece büyük tepki gösterdi. Semih Kılıçsoy da, Gürcistan ile oynanan ve 2-1’lik galibiyetle sonuçlanan Ümit Milli hazırlık maçında attığı gol ve iyi oyunuyla, bu kararı alanlara gereken cevabı sahada verdi.

Semih Kılıçsoy’un A Milli takıma önce davet edilip daha sonra kadrodan çıkarılma kararının arkasında kimlerin olduğu ve bu kararın hangi nedenlerle alındığı ise merak konusu.

Semih Kılıçsoy için Milli Takım süreci aslında çok iyi başlamıştı. A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella; Beşiktaş Nevzat Demir Tesisleri’ni ziyaret etmiş, burada Semih ile de yakından ilgilenmiş ve genç yıldız için övgü dolu ifadeler kullanmıştı.

Bu ziyaret sonrası Semih Kılıçsoy formunu daha da arttırıp gollerine devam ederek 11’deki yerini sağlamlaştırdı ve Beşiktaş’ın değişmez oyuncusu oldu. Bu yükselişine rağmen Semih Kılıçsoy’a yapılan bu muamele ülkemizde futbolu neredeyse dizayn eden bir sorunu akıllara getirdi.

Daha önce birçok Beşiktaşlı futbolcuya yapılan Milli Takım ayrımcılığında olduğu gibi Semih Kılıçsoy’un da Beşiktaş forması giydiği için Milli Takım kadrosunun dışında daha kolay bırakıldığı bir gerçek. Fenerbahçe, Galatasaray formaları giyen birçok oyuncu bireysel performans olarak Semih’in altında kalmalarına rağmen yollarına A Milli Takım’da devam ediyor. Bu ayrımın üzerine bir de menajerler devreye girdiği zaman, Semih Kılıçsoy’un ve onun gibi yeteneklerin işi daha da zorlaşıyor.

Menajerler bu kez de Nürnberg forması giyen Can Uzun konusunda büyük bir çalışma içerisinde. Almanya 2. Ligi’nde Nürnberg forması giyen oyuncunun attığı gollerden sonra sosyal medya ve spor medyasında büyük bir atmosfer oluşturulması sağlanıyor, Medyada başlayan büyük övgülerle, Can Uzun için önemli bir PR çalışması yapılarak futbol dünyasında büyük bir piyasa oluşturuluyor.

A Milli Takım’ın dün oynadığı Macaristan maçında oyuna sonradan girerek ilk kez A Milli formayı giyen Can Uzun’un ilk oynadığı milli maçla Semih Kılıçsoy sürecinin aynı maça denk gelmesi ise “Semih Kılıçsoy menajer kurbanı mı? sorusu üzerinde düşünmeyi gerektiriyor.

Bilindiği gibi Bundesliga 2 ekiplerinden Nürnberg forması giyen Can Uzun’un, milli takım olarak Almanya’yı seçme hakkı da bulunuyordu. Can’ın Türk milli takımını seçmesi ve daha ilk maçtan Can Uzun’un mevkisinde oynayan Semih Kılıçsoy’a yapılan büyük haksızlık, “Can Uzun’a Türk Milli Takımı’nı seçme sürecinde oynama garantisi mi verildi?” sorusunu akıllara getiriyor.

Daha önce Beşiktaş’ta oynayan ya da transferde Beşiktaş’ı seçen pek çok oyuncunun kariyerine yapılan milli takım darbesi Semih Kılıçsoy için de devam edecek mi, Semih Kılıçsoy sürecinin arkasından yine menajerler mi çıkacak, yoksa Semih Kılıçsoy milli takımda hak ettiği süreleri alabilecek mi, önümüzde 2024 Avrupa futbol şampiyonası gibi bir vitrin bulunurken Semih ve diğer oyunculara karşı tavır nasıl olacak, bütün bunları hep birlikte izleyip, yaşayıp göreceğiz.

Milli Takım’ın ülke futbolunun en büyük mertebesi olduğuna inanıyor, burada böyle hesapların yapılmayacağını, çocuklarımızın gelecekleri ile ilgili en doğru kararların liyakat ilkesi gereği alınıyor olacağını düşünmek ve buna inanmak istiyoruz.

Kamuoyunu, süreci dikkatle takip etmeye davet ediyoruz.

Duhuliye.com ÖZEL HABER