İşte Çilingiroğlu'nun açıklamaları:

"Şenol Güneş tarzı insanlar çok enteresan, niye enteresan? Çünkü kazanma hırsları bitmiyor. Mutlaka kazanacak. Onu besleyen, hayatta tutan kazanma hırsı, o kazanma açlığı bittiği gün zaten sen de bitiyorsun. Ama Şenol Güneş 4 sene Beşiktaş’ta çalıştı, daha evvel Bursaspor, Trabzon... Hiç bu kadar pozitif, tamamıyla hücumu düşünen, verdiği pozisyonlardan yüksünmeyen bir görüntü vermemişti.

Şenol Güneş itidalli adamdır, geçmişteki maçlarını düşünüyorum. Bir Galatasaray maçıydı, 2-2 bitmişti, Talisca'yla Aboubakar yeni gelmişti, ikisini de yedek oturttu, 2-0 geriye düştü, belki ilk 11 başlatsa 4-2 bitecekti maç, ikisini de sonradan oyuna aldı. Riski sevmeyen, sisteme bağlı, kaleci olmasına rağmen bu tarz bir hocaydı. Açıklamalarının altına imza mı atarım, iki tane çok büyük değişiklik yaptı. Hemen gelir gelmez atanla tutanını değiştirdi. Cenk’i koydu takıma, kaleye Mert’i koydu, demek ki daha gelmeden Beşiktaş’a çalışıyormuş. Yani "ben gelirsem Mert’i oynatırım, Cenk’i oynatırım" diyormuş. Tayyip Talha'ya inandı, Dele Alli’ye inandı. 


Benim orta sahada olmazsa olmazım Josef, şimdi ona bir de Gedson eklendi. Galatasaray herhalde çok yanıyordur Gedson’u elinden nasıl kaçırdığına. Gedson aynen bıraktığı yerden devam ediyor, bir insan oyunun her yerinde mi olur? Dripling var, kontrol var, savunma var kademeye giriyor hücumda var, Alanyaspor maçında merak ettim, herhalde 12 -13 kilometreden fazla koşmuştur. Yalandan yere düşmüyor, topu hep pozitif kullanıyor, çok önemli bir oyuncu. Josef de geldiği zaman orası Beşiktaş’ın en kuvvetli yeri olacak.

Bence hoca dört senede iki şampiyonluk dahil en pozitif futbolunu artık burada sergiliyor ki daha evvelki kadrolarla mukayese ettiğimde, bu kadro daha aşağıda bir kadro. O zaman Oğuzhan falan oynuyordu ama şimdi de Gedson oynuyor, O zaman Gökhan Töre oynuyordu, şimdi Redmond diye bir oyuncu var. Beşiktaş iyi yerlerde olacaktır, şu önündeki iki maçı kazanırsa çok büyük bir tehlike olarak ortaya çıkacak. 

Ben geçmişe yönelik romantik konuşmalardan nefret ediyorum, yok geçen sene iyiymiş bu sene kondüsyon yokmuş... Sonuçta futbolcu bu, para alıyor. Bazı oyuncular var 4 sene hizmet etti diyorlar, bakıyorsun adam 10 milyon Euro almış. Ne hizmet etti, parasını almış. Hizmeti Baba Hakkı’lar etti. Parayı alıyorsun sonra diyorlar ki Beşiktaş’a hizmet etti, ne etti? Beşiktaş sana hizmet etti.

Maçta kaleci Mert’e bakıyorum; dört tane sıkı pozisyon kurtardı, hatta bir 1-0'da öyle bir top aldı ki oyunun kaderini değiştirdi, gol olsa ilk yarı 1-1 biterdi ama 2-0 bitti. Ama tabi burada 3-4 tane pozisyon veriyorsan bu bir sıkıntıdır, hoca da bunu dile getirdi.
 
Tayyip Talha çok iyi gelişim gösteriyor, Masuaku ile ilgili de görüşüm savunmada zaafiyeti var, hücumda etkili ama. Muleka kötü bir performans gösterdi ama futbol olarak araştırıcı, hep de kaleye yakın pozisyonlarla topla buluşan Muleka oldu. Ben Muleka’nın ilerde çok daha iyi olacağını düşünüyorum, istiyorum da. Biraz sabır gösterilmesi lazım. Bana öyle geliyor ki Şenol hoca Muleka’ya daha fazla şans tanıyacaktır, tanırsa Muleka atar attırır. Ama Alanya maçında topla oynanan oyunlarda çok da başarılı olduğu söylenemez.

Duhuliye.com