Tamam galibiyet ve üç puan önemli ama oraya bakıp takılırsanız koca maçtaki oyunu görememiş olursunuz. Futbolu sevdiğini söyleyen herkesin dikkat edeceği durum budur: Skor tabelasıyla arasına mesafe koymak. Dünkü maçta 3 gol izledik. Üçünün de ibretlik hikayesi var… Ama oyunun bütününe bakarsak, Vodafone Park’ta yepyeni bir heyecan, hevesli ve yetenekli yeni oyuncular… Baştan sona karşılıklı ataklarla taraftara şarkılar söyleten tablolar izledik.
Peki nasıl oldu bu?
Kimse alınmasın sadece bir teşbih… Tek cümlelik “benzetme” ile açıklayalım nasıl olduğunu…
Şenol Güneş dizginleri eline aldı da ondan… Beşiktaş’ı kendi haline bıraksa, şampiyonluğu kupayı, Avrupa’yı unutmuş takımının boşlukta daha beter daha dramatik hallere düşeceğini gördü.
Dokundu takıma… Kimini kenara iti kimini de içeri çekti.
Şampiyonluk görmüş Welinton’u, Portekiz’i eleyen Fas’ın yıldızı Saiss’i, Rosier’i, yeni gözde Maxim’i, Muleka’yı kenarda oturtup… Yepyeni bir takım sürdü sahaya.
Tartışnmalı transferin kahramanı Onur Gambialı Colley, Tayyip Taha ve Masuaku ile savunmayı yeniledi. Orta alanda savunma önündeki Salih Uçan’ın yanına Gedson Fernandes ve Hadziahmetovic’i yerleştirip kanatlara Redmond ve Cenk Tosun’u koyarak en önde Abubakar’ı gol ve pozisyonlarla buluşlturdu.
Ankaragücü’nün de payı var bu oyunda… Anlatacağım. Beşiktaş’la devam edelim.
Yepyeni bbir ruh ve anlayışla keyif ve heyecan veren bir büyük gösteri yaptılar… Öyle bir oyun ki ceza alanına girip en az üç pozisyonda golle burun buruna gelen Cenk Tosun, savunmaya da iyi niyet ve enerjiyle yardım ederken kaleci Mert’e hatalı bir pas atarken Ankaragücü’ne golü attırdı.
O pozisyonun öncesinde Hadziahmetoviç’i akıllıca kullandığı serbest vueruşta kale önünü karıştırdılar. O yoğun baskıda top gel-git yaparken son dokunan Salih oldu. Beşiktaş aradığını bulmuştu. Sonrasında da zengin bir oyun akışına tanık olduk. Hele Ali Sowe’un attığı beraverlik golüne iki dakika dolmadan Aboubakar’ın battığı gol her türlü alkışlı ahak ediyordu. O golün öncesinde orta alandan Kaptan Cenk’in Aboubakar’a attığı top çabukluk ve aklın gösterisiydi.
Yenilerin hepsi olumlu performans sergilediler. İstek, heyecan ve enerjiyle oynadılar. Bireysel teknikle gösteri yapanlar da oldu. Çok gol pozisyonlarına girdiler. 11 isabetli şut attılar. Bu atışlarda Ankaragücü kalecisi Gökhan’ın takdir edilecek kurtarışları vardı.
Ankaragücü de oyuna ortak oldu. Yeni teknik direktör Sedat Ağçay, zaman zaman geçiş oyunlarıyla Beşiktaş gibi bir takıma karşı umulandan çok gol pozisyonuna girdi. Maçın son bölümlerinde Beşiktaş’taki yorgunluk ve değişikliklerin verdiği fırsatlarla gol fırsatları da yakaladılar. Burada Gökhan gibi Mert’in de başarılı kurtarışlar yaptığını söylemeliyiz. Ankaragücü Beşiktaş’ın her zaman için en tehlikeli rakiplerinden biri… O nedenle bu maçı Beşiktaş’ın enerji ve oyunla kazanması takdire değer.
Böylece Şenol Güneş’e de teşekkür etmesi gerek Beşiktaşlıların. Dokundu… Ve dokunduğu yerde goller bitti.

Attila GÖKÇE / Milliyet