Önder Özen'in Beşiktaş yorumları şöyle;

''Artık Şenol Güneş’in, takımın başına geçtiğini şimdi anlamamız lazım, çünkü takımla vakit geçirdi, hazırlık maçları oynadı. Eksiklikleri birde antrenman sırasında gördü. Beş hazırlık maçı oynamış, gayet güzel, bir tek Karagümrük'le berabere kalmış, diğer maçları kazanmış.

 Saiss, Dünya Kupasında gösterdiği gibi, top kullanma becerisi yüksek bir stoper. Birincisi stoper için epey muntazam  hem de Solak, ikincisi savunma karakteri de fena değil, tayyiple de bir süre oynadılar. İkisi beraber fena da oynamadılar.

Tayyibin 14 maçlık performansı hiç fena değil, iyidir diyebiliyoruz, gol attı verilmeyen golleri vardı. Çıktığı zaman vuruyor, sekeni düşeni takip ediyor, hırslı bir oyuncu. Wellinton epey oynamadı, kilo almaya ve manevra kabiliyetini kaybetmeye müsait bir fizik yapısı var, dönüş maçları onun için kolay değil.


Masuaku mu yoksa Umut mu? Ben bu iki isimde, Masuaku'yu Umut’un çok önünde görüyorum, bir kere fizik olarak tempo bağlamında epeyce önde. Bunun yanında Umut’ta akıllı oyuncu, ama Beşiktaş geride, bundan sonra rakiplerine yetişmeye çalışacak, akıl lazım değil skor lazım, bundan sonra skorla, topla tüfekle saldırması lazım. Kaybetmeden sürekli kazanarak, birkaç maçlık Seri yaparak, şampiyonluk yollarına bakacak. Bence hücum kalitesi olarak Masuaku daha önde, bu bağlamda ben Masuaku’yu tercih ederim.


Dünya Kupası’nda Kanada milli takımı maçlarını izledim ve Atiba'ya bir kez daha saygı duydum, o seviyede bile böyle sırıtmadan, gayet düzgün muntazam futbol oynadı. Beşiktaş’ta Josef, Salih, Gedson kağıt üzerinde harika, ama oldu mu? Bu üçü biraz birbirlerinden ayrılıyorlar, Salih biraz daha Pasör, Gedson biraz daha driplingçi, ama Josef bir türlü eski Joesf olamadı. Bu sezon bir türlü olmadı, iyi maçı çok az. İlk şampiyonluk senesinde, yani Sergen Yalçın da kazanılan şampiyonluk senesinde büyük fark yaratmıştır. O sezon bütün lige açık ara yapmıştı, Beşiktaş’ın ligi domine etmesini sağlayan oyuncuların başında geldi. Ama epeydir ortalıkta yok, yani ortalıkta yok derken takımın içinde oynuyor, 11’de ama eski performansından çok uzak. Öyle olunca da biraz kaba kalıyor Beşiktaş orta sahası.  Daha Dele Alli var o girecek, Kerem var oda çok iyi bir oyuncu. Valerian İsmail döneminde Kerem’in bir süre sakatlığı vardı.


Hücum hattında vuruşa ne kadar ihtiyaç olduğu açık, santroforlar için konuşuyorsak Cen Tosun harika bir santrafor. Kafasında sürekli kale olan bir oyuncu, Dünya Kupası başlamadan önce son maçlarda Cenk Tosun güzel de oynadı, goller attı. Weghorst kolay vazgeçilecek bir oyuncu değil ve bunları bir arada oynatmak bence çok doğru fikir. Ghezzal için Aralık ve  Ocak olmayacak diyorlar, Beşiktaş’ın ona en çok ihtiyaç olacağı bölüm bu bölüm. Yarışa tekrar girmeye hedeflediği bölüm bu bölüm umarım yetişir. Bu arada Tayfur’u da unutmayalım her pozisyondavar, gerek orta saha, gerek hücum olsun, her yerde kullanabileceğiniz bir oyuncu.


Şimdi Beşiktaş’ın transfere ihtiyacı varmıyı konuşuyoruz, buna kolay cevap veremiyorum. Beşiktaş transfer yapmayabilir. Yapacak olsam ön tarafa gerek yok, şimdi kazana bakmak lazım Kazan’da ne var, Weghorst,Cenk Tosun, Muleka, Redmond, Ghezzal ve N’Koudou, bu isimlerin olduğu bölgeye artık oyuncu alınmaz. Alacaksan bunlardan daha iyisi hedef olmalı, O da olacak iş değil, demekki hücum bölgesine transfere gerek yok.

Gelelim orta sahaya Josef var yoksa Atiba var, Salih var yoksa Kerem Atakan var, Gedson var yoksa Dele Alli var, o zaman ortasahaya neden adam alalım.

Rozier var yoksa Tayfur var, Masuaku var yoksa umut var, Bir tek stoper pozisyonuna Saiss'in dönüş tarihi, Welinton'un hazır olup olmaması, veya beğenilip beğenilmemesi, Tayyip’e ne kadar güvenildiği, ben güveniyorum bu arada, Beşiktaş kamuoyu ne kadar güveniyor onu bilemiyorum. Burada bence sadece bir stoper ihtiyaç olur. Olursa stoper transferi yapılabilir.''