Dünya futbolu bir kralına veda ettiği akşamda uzun süreli kamp dönemi ardından önce kupa maçı ardından da Gaziantep  karşılaşmasıyla lige dönen Beşiktaş sahadaki performansı ve ruh haliyle hep bi’kendini sorgulattı.

Pele’nin vefatıyla birlikte “10”ların eksikliğiyle futbol daha bir anlamsızlaştı açıkçası.

Futbolun keyfiyet süreci bitmiştir artık plastikleşmiş bir futbol dünyasında kendi payımıza düşenle hayal kurmaya devam edebilirz.

Perşembe akşamına dönecek olursak, Beşiktaş Dünya Kupası ardından ligdeki ikinci maçını Süper Lig’in önemli karakterlerinden olan Adana Demirspor karşısında oynadı. Vincenzo Montella ve öğrencileri bildiğimiz, beklediğimiz oyun karakteriyle sahada yerini aldı ve açıkçası Beşiktaş kalecisi Mert olmasa İstanbul’a gelirken kafasındaki planladığı puanı alıp giderdi.

Şenol Güneş teknik direktörlüğündeki Beşiktaş maç öncesinde bu maça nasıl çıkacak, nasıl bir oyun planıyla var olmaya çalışacak diye taraftarını çok düşündürdü malum karşımızda Şenol Güneş var ve bizlere her an bir sürpriz yapmaya hazır.

Beşiktaş sahada;

Mert

Rosier Welinton Talha Masuaku

Josef Gedson Salih

Cenk N’Koudou

Weghorst

Onbiri ile başlayarak son iki maça göre daha akılcı, daha dirençli bir takım hüviyeti ile sahada yer almak istedi ve bunu en azından 45 dakika yerine getirdi Adana Demirspor gibi bir ekibin özellikle Beşiktaş ikinci bölgesindeki varlıklarını, birinci bölgeye sarkmasını engellediler.

45 dakika adına en önemli işi Masuaku frikik golüyle yaptı. Çok akılcı bir vuruş ile Adana Demirspor kalecisinin baraj hatasını affetmeyerek kendi ismi üzerindeki spekülasyonları bir kenar aiterek takımınıda öne geçirdi.

İkinci yarıdan itibarenBeşiktaş’ın  oyuncu değişikliklerine Vincenzo Montella’nın tepkileri sahada etkin bir Adana Demirspor izlememize sebeb verdi ama kalede Mert Günok faktörü Beşiktaş adına önemli belirleyici etken oldu. Beşiktaş önemli rakibi karşısında istediği üç puanı alarak sıkıntılı bir sürecin içinden çıkabilmek adına adım attı çünkü Beşiktaş bu maçta da olumlu bir sonuç almasa idi düne kadar konuşulan oyuncu transfer listesine tüm takım eklenerek yeni bir furyanın fitili ateşlenmiş olurdu ki zaten bunun için bekleyenler var.

Maç sonrasındaki Şenol Güneş açıklamaları bu transfer haberlerini yazmak, konuşmak adına tetikte bekleyenleri ne kadar engeller bilinmez zaten her şey dört maç sonrası netleşir ve bu takımda kimler kalır? Kimler gider? Belli olur.

Belli olan net bir şey var o da Beşiktaş futbol yönetimi adına bir türlü kalıcı adımlar atamıyor. Her şey yap-boz ile sürüp gidiyor.

O yüzden evet bu galibiyet sevindirici bir galibiyet ama sonrası ne olur? Bilemediğimiz için sevinmeli mi? Diye de bir soruyu kendimize sormaktan edemiyoruz.