TFF Başkanlık seçimi öncesi mevcut tek resmi aday olan Servet Yardımcı, adaylıktan çekildiğini duyurdu ve futbol kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi kulüplerin desteğini arkasına alan Servet Yardımcı, seçimi kazanma ihtimali varken verdiği bu ani kararla şaşırttı.

Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın Servet Yardımcı'yı telefonla arayıp adaylıktan çekilmesini istediği iddia edildi.

Servet Yardımcı, adaylıktan neden çekildiğini açıkladı.

İftira ve kumpaslara uğradığını ifade eden Yardımcı, "TFF başkanlığına adaylığımı açıklamamın ardından, malum kirli yapı tarafından mevcut sistemin devam edebilmesi adına başlatılan kumpas, Rizeli Yardımcı ailesinin ve benimle birlikte yola çıkan insanların geçmişiyle ve ahlâkıyla asla bağdaşmayacak şekilde, yalanlarla, iftiralarla, kumpaslarla, şahsımı, ailemi, onurumu, haysiyetimi, itibarımı, hedef almaktadır" sözlerini kullandı.

CANDAŞ TOLGA IŞIK REZİLLİĞİ AÇIKLADI
Gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya üzerinden flaş bir paylaşım yaptı.

'NE KADAR REZİL OLURSAK O KADAR İYİ'
Candaş Tolga, yaptığı paylaşımda, ''Spor Bakanı'nın, Servet Yardımcı'ya telefon açıp adaylıktan çekilmesini istediği iddiasını sormak için sabahtan beri Servet Bey'i arıyordum. Açıklama geldi. Tam da Türk futbolunun içinde bulunduğu rezil hale yakışan bir TFF seçimi oluyor! "Ne kadar rezil olursak o kadar iyi..." ifadelerini kullandı.

Candaş Tolga Işık'ın yaptığı bu paylaşımla birlikte kullanıcılar, Servet Yardımcı'nın kendisine yapılan baskıdan dolayı adaylıktan çekildiği yorumunu yaptı.

Servet Yardımcı'nın yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

''Değerli futbol kamuoyu,
TFF'nin 18 Temmuz 2024 tarihinde olağanüstü seçim kararı almasının ardından, Türk futbolunda ve UEFA yönetiminde elde ettiğim bilgi ve deneyimleri, futbolumuzda temiz, şeffaf ve kurumsal bir yapı kurulması için seferber etmek amacıyla başkanlığa aday olmaya karar verdim.

UEFA'da yedi yılı aşkın zamandır devam eden görevim sırasında; 2019 Süper Kupa finalinin, Cumhuriyetimizin ve TFF'nin 100. yılını taçlandırmak adına 2023 Şampiyonlar Ligi finalinin, 2026 UEFA Avrupa Ligi finalinin, 2027 UEFA Konferans Ligi finalinin ülkemize kazandırılmasında, sayısız toplantı ve etkinliğin Türkiye'de gerçekleştirilmesinde, İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz Euro 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğinin kazanılmasında, kulüplerimiz için Avrupa kupalarına katılma izinlerinin alınmasında, yüzlerce konu ve davada kritik rol oynadım.

En büyük hedefim ve hayalim, Türk futbolunda ve UEFA'da elde ettiğim birikimi ülkemize kazandırmak ve Türk Futbolu'nun hak ettiği marka değerini elde etmesini sağlamak olduğu halde; sahip olduğum karakter ve terbiye ile tamamen ters, yaptıklarımla ve tecrübelerimle asla örtüşmeyecek iftiralarla dolu kirli bir operasyona maruz kaldım.

TFF başkanlığına adaylığımı açıklamamın ardından, malum kirli yapı tarafından mevcut sistemin devam edebilmesi adına başlatılan kumpas, Rizeli Yardımcı ailesinin ve benimle birlikte yola çıkan insanların geçmişiyle ve ahlâkıyla asla bağdaşmayacak şekilde, yalanlarla, iftiralarla, kumpaslarla, şahsımı, ailemi, onurumu, haysiyetimi, itibarımı, hedef almaktadır.
Sahip olduğum aile terbiyem, edebim, yetiştirilme şeklim, böyle kirli bir düzenin karşısında durmama, bana inanan, benimle birlikte yola çıkan insanların da kumpaslarla karşı karşıya kalmasına asla izin vermez.

Türkiye'nin her kesimi tarafından değişmesi talep edilen bir futbol yapısının devam edebilmesi adına böyle bir operasyonla karşı karşıya kalmak, tüm futbol ailemiz adına büyük bir sorundur.
Halen, seçimi kazanabilmek için yeterli imza sayısı ve destek elimizde olmasına rağmen, TFF başkan adaylığımdan, yedi yıldır devam eden UEFA İcra Kurulu Üyeliği ve UEFA Avrupa Ulusal Fedrasyonlar Komitesi Başkanlığı görevlerimden çekildiğimi saygılarımla yüce milletimize arz ederim.

Bugüne dek bana güvenen, destek olan, yanımda olan herkese teşekkür ediyor, başta kulüp başkanlarımız olmak üzere herkesin haklarını helal etmelerini rica ediyorum.''

yenicağ