4-11 Ocak 2023 tarihleri arasında 15 yaş üzeri, Türkiye genelinde Bin 502 kişinin katılımı ile online yapılan araştırmada futbola ilişkin sorular soruldu.

Araştırmaya katılan taraftarların dağılımını incelendiğinde ‘3 Büyükler’ olarak adlandırılan İstanbul takımlarının taraftarları, katılımcıların oldukça büyük bir kısmını oluşturdu. .

Katılımcıların %37’si Galatasaray’lı, %32’si Fenerbahçe’li ve %19’u Beşiktaş’lı.

Anadolu kulüplerinden en çok katılım gösteren taraftarlar ise %4 ile Trabzonspor oldu. Geriye kalan %8’lik taraftar ise diğer takımları destekleyenlerden oluştu.

Şampiyonluk yarışında öne çıkanlar : Ezeli Rakipler

Peki, katılımcıların bu sezon ki en büyük şampiyonluk adayı kim oldu?

Okan Buruk yönetiminde son haftalarda ligde fırtına gibi esen Galatarasay, yüzde 42’lik oranıyla ilk sırayı alırken, sezon başında takımın başına Jorge Jesus’u getiren ve Avrupa’da da yoluna devam eden Fenerbahçe ise yüzde 41’lik oranıyla 2. sırayı aldı. yüzde 10’luk oranıyla ise Beşiktaş 3. favori konumunda.

Araştırmaya katılanların yüzde 76’sı takımının durumu ne olursa olsun sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldıracağını düşünüyor.

Sevdiği takımı her zaman şampiyon gören katılımcıları hariç tutarak kalan kişilerin tahminlerine bakıldığında Fenerbahçe yüzde 48’lik oranla şampiyonluk yarışında öne çıkıyor.

Galatasaray yüzde 37 ile Fenerbahçe’yi takip ederken, Beşiktaş ve Trabzonspor’u öne çıkaranların oranı ise yüzde 4.

KÜME DÜŞME ADAYLARI

Devre arası itibariyle katılımcıların yüzde 31’i ligin yeni ekibi Ümraniyespor’un küme düşmeye en yakın aday olduğunu belirtirken, yüzde 30’u ise sene başında süper lige yükselen bir diğer ekip olan İstanbulspor’un ligde tutunamayacağını belirtiyor. Yüzde 6’lık oy oranlıyla 3. aday ise Giresunspor oldu.

Bu sonuçlar, sezon başında lige yeni yükselen takımların başarılı olma ihtimalinin kamuoyu gözünde daha az olduğunu gösteriyor.

EN BAŞARILI TEKNİK ADAM

Fenerbahçe’nin dünyaca ünlü teknik direktörü Jorge Jesus, yüzde 36’lık oy oranıyla katılımcıların en büyük adayı durumunda, Okan Buruk yüzde 26’lık oranıyla 2. sırayı alırken, Beşiktaş ile 2. kez bir maceraya başlayan Şenol Güneş yüzde 12 ile 3. sırayı aldı.

Genç çalıştırıcı Emre Belözoğlu yüzde 4 ve geçtiğimiz yıl Trabzonspor’u şampiyon yapan Abdullah Avcı, yüzde 3’lük oranlarıyla diğer önce çıkan teknik direktörler oldu.

TRANSFER

Sezonun ilk yarısında beklentilerin arkasında kalan Beşiktaş yüzde 24’lük oranıyla en çok transfer ihtiyacı olan takım olarak görülüyor. Fenerbahçe ve Galatasaray yüzde 12’lik oranlarıyla Beşiktaş’ı takip ediyor. Bu kulüplerin bütçeleri itibariyle daha fazla transfer yapması olağan duruyor. Fakat hem UEFA’nın hem de Türkiye Futbol Federasyonu’nun koyduğu finansal kurallar ve son 1 senedeki döviz artışları nedeniyle transfer sezonu görülen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşmeyebilir.

2022-2023 sezonunun kalanı için Süper Lig takımlarının harcama limitleri Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 11 Ocak’ta açıklandı1. En yüksek limite sahip takımlar sırasıyla; Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş oldu. Katılımcılar tarafından da en çok transfere ihtiyacı olan takımlar “3 Büyükler” olarak belirtilmişti.

EN KEYİFLİ LİG

Taraftarın izlemekten en çok keyif aldığı ligler arasında İngiltere Premier Lig yüzde 64’lük oranıyla ilk sırayı alırken, Türkiye Süper Ligi yüzde 48 ile 2. sırada. İspanya La Liga ise yüzde 33 ile 3. sırada yer alıyor.

Her 10 kişiden 4’ü ligimizdeki futbolun kalitesini beğeniyor. 3’ü ise futbolumuzu yeterli görmezken, geriye kalan katılımcılar ortalama bir seyir zevkimiz olduğunu düşünüyor.

LİG SEVİYESİ

Uzun yıllardır Avrupa’da başarıya hasret kaldığımız bu dönemlerde, kamuoyunda ligimizin kalitesi tartışılacak duruma geldi. Çoğu zaman Avrupa Liglerinde oynanan futbolu gıptayla izlediğimiz ise acı bir gerçek. Katılımcılara bu liglerin seviyesine yükselmemiz için en önemli etkenlerin neler olduğu soruldu.

Katılımcıların yüzde 40’ı altyapının gelişmesi gerektiğini ifade etti. Yüzde 18’i ise bir futbol sistemi üzerinde istikrar yakalanması gerektiğini düşünüyor. Kaliteli transferler yapılarak kadro planlaması yapılması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 15.

YABANCI SINIRI

Geçtiğimiz sene Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan karar ile yabancı sınırı konusu tekrar gündeme geldi. Federasyon kararı gereği bir takımda sahaya çıkabilecek yabancı sayısı 8’e düşürüldü. Mevcut durumda her takımın kadrosunda 14 yabancı futbolcu bulunabiliyorken bu karar kulüplerin oldukça tepkisini çekti.

Kamuoyu bu konuda ne düşünüyor?

Katılımcıların verdiği cevapların ortalaması 9 yabancı olarak dikkat çekiyor. Bu sonuç da federasyonun kararını destekler nitelikte. Yabancı sayısının sınırsız olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 16 olurken, yüzde 1’lik kesim ise takımlarda hiç yabancı oyuncu bulunmasını istemiyor.

3 BÜYÜKLERİN DURUMU

3 Büyükler olarak adlandırılan, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, şampiyonluk parolasıyla çıktıkları 2021/2022 sezonunda mutlu sona ulaşamadı. Katılımcıların 3 büyüklerin şampiyon olamaması ilgili yorumları ise şu şekilde;

Yüzde 27’si etkisiz futbolcu performansları nedeniyle başarısız olduklarını düşünürken, yüzde 15’i kadroların yetersiz olduğunu düşün düşünüyor. Hakem performanslarından dolayı başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 14 oldu.

3 BÜYÜKLER AYRICALIKLI MI

Katılımcılara 3 büyükler dışındaki takımların medyada daha az yer bulmasının adil olup olmadığı soruldu.

Katılımcıların büyük çoğunluğu 3 büyüklerin taraftarı olmasına rağmen, adil bulmayanların oranı yüzde 85 olurken, yalnızca yüzde 15’i bu durumu adil bulduğunu belirtti.

ANADOLU TAKIMINI DESTEKLER MİSİN

Taraftarlar Türkiye’de futbol ortamının değişmesi için 1 sezonluğuna bile olsa Anadolu takımlarını desteklemeye sıcak bakıyor mu?

Her 10 kişiden 7’si Anadolu takımlarından birini desteklemeyi kabul ediyor. 3’ü ise tuttuğu takımdan başkasını desteklemeyeceğini ifade ediyor.

ŞİKE CEZASI OLMALI MI

Katılımcılara, “Eğer bir müsabakada şike tespit edilirse; şikeye karışan her 2 takım da küme düşürülmeli mi?” sorusu yöneltildi.

Her 10 kişiden 9’u takımların küme düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Bir diğer soruya verilen cevaplarda ise her 10 kişiden 8’i şikeye karışan futbolcuların profesyonel futbol kariyerinin bitirilmesi gerektiğini savunuyor.

MESSİ Mİ RONALDO MU

21. Yüzyılın en büyük 2 futbolcusu olarak gösterilen Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo, tarihte eşine kolay rastlanmayacak bir rekabete imza attılar.

Dünyada yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon D’or ödüllerine baktığımızda rekabetin ne denli büyük bir seviyeye çıktığını görüyoruz. 2008 yılından itibaren verilen ödüllerde, 7 sene Messi, 5 sene de Ronaldo kazandı. Son 15 yılda bu ikilinin ödülü alamadığı yalnızca 2 yıl oldu.

Katılımcılara göre bu rekabetin kazanını kim?

Katılımcıların yüzde 54’ü Ronaldo tercihinde bulunurken, yüzde 46’sı ise Messi’nin daha iyi olduğunu düşünüyor. 15 yılın sonunda bile hala bu çekişmenin devam ettiğini görüldü.

TARİHİN EN İYİSİ

Futbol tarihi boyunca her dönemde kendine hayran bırakan futbolcular çıktı. Kendi dönemlerinin en iyileri olan futbolcuları, farklı dönemin en iyileri ile kıyaslamak oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Katılımcıların yüzde 31’ine göre tarihin en iyi futbolcusu Pele olurken, yüzde 28’lik oranıyla Cristiano Ronaldo 2. sırada yer aldı. Futbolun global anlamda dünyada ses getirmesini sağlayan en büyük yeteneklerden olan Maradona ise yüzde 17’lik oy alırken, Ronaldo ile birlikte günümüzün bir diğer starı olan Lionel Messi ise yüzde 16’lık oranıyla 4. sırada yerini aldı.

TÜRK FUTBOLUNUN EN İYİSİ

Katılımcıların yüzde 25’i Galatasaray’ın efsane kaptanı ve “Taçsız Kral” lakaplı Metin Oktay’ın Türk futbol tarihinin en iyi futbolcusu olduğunu düşünüyor. Yüzde 14’ü Beşiktaş efsanesi Sergen Yalçın ismini verirken, Fenerbahçe’nin unutulmaz kaptanı Lefter Küçükandonyadis ise yüzde 11 ile 3. sırayı aldı.

YABANCI HAKEM

Hemen hemen her sezon tüm taraftarların ortak yakındığı en önemli konu Türk hakemler. Peki, gerçekten hakemlerimiz yetersiz mi? Yoksa taraftarlık duygumuz, gerçeği görmemize bir engel mi?

Katılımcıların yarısı yabancı hakem konusuna olumlu yaklaşıyor. Yüzde 26’sı hakemlerin yerli veya yabancı olmasının bir fark yaratmayacağı görüşünde, yüzde 24’ü ise yabancı hakemlerin ligimizde görev almasını istemiyor.

odatv