Süper Lig’in neden zaman zaman izlenmesi zor, tatsız-tuzsuz bir turnuva olduğunu bu sütunda defalarca açıklamaya çalıştım: Oyun her faul sonrası çok fazla duruyor. Yere yatan kalkmıyor, çığlık çığlığa bir trajedi yaratıyor. Kaldırılıp zorla kenara götürüldüğünde de birden canlanıp saniyeler içinde oyuna giriyor!

60 DAKiKAMIZ ÇALINIYOR 

BU sahtekarlığın çözümü her devrenin sonuna 10’ar dakika eklemek değil. Evet bu ek süreler belki topun toplamda 50-55 dakika oyunda kalmasını sağlıyor ama 110 dakika brüt sürenin yarısı bile aktif futbol olarak oynanmıyor. Maçın toplam 20 dakika uzaması eğlenceyi artırmıyor zira oyun daha da fazla durarak oynanıyor artık. 50 dakika futbol izlemek için 60 dakika çalınıyor hayatımızdan.

BU SAHTEKARLIĞIN ÇÖZÜMÜ BASiT 

Bu sahtekarlığın çözümü bence şu: Faule maruz kaldıktan sonra yerden 5 saniye kalkmayan oyuncu, kenara gitmek zorunda olacak. Kenara giden de hemen değil, bir sonraki düdükte ancak oyuna dahil olabilecek. Eğer bu devrimi yapabilirsek, sakatlık seremonilerinin önüne geçeceğizdir büyük ölçüde. Maalesef sosyal medyanın ve onun isimsiz palyaçolarının hayatımıza girmesiyle ülke futbolunun esas sorunlarını konuşmak imkansızlaştı. Ülke futbolunun zengin-holigan kulüp yöneticileri ve onların finanse ettiği dijital medya vasıtasıyla yayılan cehalete değil, devrime ihtiyacı var.

MAÇ BRÜT 111 DAKiKA SÜRDÜ

Dün de Alanya’daki müsabaka brüt 111 dakika sürdü ama net futbolun bunun yarısı kadar olduğundan bile şüpheliyim. Fenerbahçe, daha önce Avrupa’daki her kritik dönemeç sonrasında olduğu gibi dün de yalpaladı: Austria Wien’i geçip gruplara kaldıklarında ligde Konya’ya yenilmişlerdi. Grup maçları bittikten sonraki motivasyon kaybı sürecinde de Giresun’a mağlup olmuşlardı. Tansiyonu yüksek Sevilla eşleşmesi sonrası gelen Alanya deplasmanında da tutuktular. Ancak Osayi-Samuel, Zajc ve Emre’nin girişiyle vitesin bir kademe artması yetti kazanmalarına.

Alanyaspor, Başakşehir önünde yüzde 34 oynamıştı topla. Dün de yüzde 27’de kaldılar. Yüzde 60’la oynanan Farioli dönemi sonrası bu dönüşümün sancılarını bir süre çekecekler belli ki.

Uğur MELEKE / Hürriyet