“Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” (Yeni kuşak için) Ziya Paşa’nın Terkib-i Bend eserindeki beyitin açılımı: İyi söze aldırış etmeyeni uyarırsın şayet uyarıya aldırış etmezse de bir güzel pataklarsın!..

Hiç üşenmeden art arda yazdık; ‘Beşiktaş, Valerien İsmail'in istiap haddini çok aşar’ diye… Jean Tigana’nın Valerien İsmail’in Beşiktaş’a futbolcu olarak mı geldiğini sorarak ‘ti’ geçtiğini de aktardık, lakin ciddiye alan olmadı. Bunun içindir ki, Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Beşiktaş’ta kim, kimi pataklar bilemem ama eninde sonunda bir şeyler olacağı gün gibi ortada!  Beşiktaş şu anda tarihinin en kötü yönetimine, (Fikret Orman’dan sonra) en kötü teknik kadrosuna ve ne yazık ki en kötü kalecisine (Jaroslaw Bako’dan sonra) sahip. Hepsi bir araya gelince de ‘Tahtadan tüfek keçi bokundan fişek’ oluveriyor durum…

Tüm bu olumsuz bileşenlerin yanında başka bir sorun daha mevcut Beşiktaş’ta. Futbolcular oynama istemlerini yitirmiş durumdalar. Bunun nedeni, çabalamayan sadece oynuyormuş gibi görünmek için sahada boş deparlar atan Dele Alli’ye ödenen rakam olmasın? Öyle ya Beşiktaş’ın yükünü sırtlayanlara ödenen, İngiliz oyuncunun aldığı rakamın yarısı kadar. 1 koyup 10 alma ütopyasının sona erdiğini kabul etmek istemeyen “Ahmet Nur Çebi, ‘akıl hocasını’ biran önce değiştirmeli” diyeceğim ama bu saatten sonra değiştirse ne olacak? Devre arasında Dele Alli’yi transfer ekmek isteyen kulüp Beşiktaş’a diyecek ki “Biz tüm maaşını ödeyemeyiz yarısını siz ödeyin.”

Uzun ettik her zamanki gibi… Beşiktaş maçın 31. saniyesinde bulduğu golle Hatay deplasmanında 1-0 öne geçti. Ardından da 2 gol yiyip yengiye hasret kaldı, yandaşlarını da kahretmeye devam etti.

Oynama istemini yitirenlerin başında gelen Josef de Souza maçtan sonra demiş ki, “Kendimizden utanmamız lazım.” Tek başına elinden geleni yapmaya çabalayan Valentin Rosier neden utansın ki? Utanması gerekenler kendilerini gayet iyi biliyorlar!

Valerien İsmail’in oyuna Dele Ali ve Salih Uçan ‘orta sahası’ ile başlaması ‘Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir’ deyişi ile tamamen örtüşmüştü zaten. Fransız teknik adamı kimse ikaz etmedi mi? Beşiktaş kötü futbol oynadığı dönemlerde dahi sonuç getirmese bile kanatlarını kullanan bir takımdı. Beşiktaş’ta ne orta saha, ne de kanatlardan kale içine yapılan ortalar kaldı.  Georges-Kévin Nkoudou’yu oyunda tutuyorsun Jackson Muleka’yı yedek kulübesine çekiyorsun. Bu hatayı amatör takım çalıştıran teknik direktör yapmaz. Yönetimin ‘kurtarıcı’ olarak transfer ettiği Cenk Tosun, E-5’de kaza yapan araçları çekmeye giden kurtarıcının sürücülüğünü yapabilir. Ancak Beşiktaş’ın sıradan lig maçları dışındaki golcüsü olamaz! Şayet gol yollarında bireysel beceriye sahip olsaydı zaten onu geri göndermezlerdi… 1.96 boyundaki Wout Weghorst için ne demeli? Takım arkadaşları maç boyunca 4 kez topu tam kafasına yolladılar sonuç? Beşiktaş’ı yine birileri kandırmış! Ersin Destanoğlu genç, henüz yolun başında üzmemek gerekli ama Ersin üzülmesin diye de Beşiktaşlılar ağlamamalı!

Ancak Ahmet Nur Çebi ve Valerien İsmail bundan böyle kesinlikle Beşiktaşlıları kandıramayacak. ‘Tahtadan tüfek keçi bokundan fişek’ devri Hatayspor yenilgisiyle sona erdi…  

Asena ÖZKAN / T24