Süleyman Oktay'ın açıklamaları şu şekilde:  

Sahadaki yaptığı korumacılık, takım kaptanlığı ve ağabeylik vasıflarından dolayı yaptığı korumacılık eyleminde yerden, göğe kadar haklıdır. Tabiki takım kaptanı, ağabeyleri kendi futoblcularını korur ve savunur.

Josef burada kendi takım arkadaşlarını korumakla kalmadı aynı zamanda hakemide korudu. Aynı zamanda o sahaya atlayan o kendini bilmez holigana müdahale etmekle Ankaragücü’nüde korumuş oldu. Eğer Josef müdahale etmeseydi belki de yaralamalı olaylara sebebiyet verebilirdi bu bakımdan Josef’i müdahalelerinden dolayı tebrik ediyorum tabiki Josef Ankaragücü’nüde burada Josef korumuştur.

Eğer Josef o sahaya atlayan holigana müdahale etmeseydi belki başkalarıda atlayacaktı, olaylar dahada büyüyecekti ve de Ankaragücü yinede bir maç ceza almakla çok az bir ceza, çok büyük haksızlık var burada Ankaragücü. Bir maç ceza olmaması lazım ama eğer o holiganın arkasından başkalarıda atlasaydı, fırsat bulsalardı Ankaragücü’de daha büyük cezalar alacaktı ve de Ankaragücü’nede iyilik yapmış oldu Josef bu da böyle biline.

Tabi ki Ankaragücü futbolcularının maçın başından itibaren sert oyunları, tekmeleriyle Beşiktaş’ı yıldırmaya, baskı altına almaya çalıştılar. Böyle bir sistemle oynadılar. Hocaları kulübeden, dışardan sahaya agresif müdahaleler yaptı. Seyirciler zaten agresif sahaya atlayanlar, futbolculara tekme atanlar, futbolculara saldıranlar hep bunlar Anakargüçlü idi hatta maç bitiminde Beşiktaş kulübesine saldıran, sözde sporcu kimliği olan sporcu vasılı Anakaragüçlü bir zat sporculuğa hiç yakşmayan hareketler ile Beşiktaş kulübesine saldırmıştır. Bu bakımdan hem Ankaragücü’nün hem bazı futbolcularında daha büyük cezalar alması lazımdı ayrı yeten bu sahaya atlayan holiganın bir daha futbol sahalarına, kapısın abile yaklaştırılmaması gerektiğine inanıyorum.

'BURADA MAĞDUR OLAN BEŞİKTAŞ'TIR'

Allah’tan maç üç puanla kazanılmıştırda Beşiktaş taraftarı, camiası yatışmıştır eğer üç puanla bitmeseydi Beşiktaş tarafından da daha ağır söylemler olacaktı, olabilirdi.

Keşke Josef basın toplantısında bu kadar nazik, bu kadar zarafetli, hassas konuşmasaydı da yapılan haksızlıkların daha yüksek tansiyondan, daha etkili ve de suçlayıcı konuşsaydı çok daha ses getiren Josef DE Souza olacaktı. Çünkü Josef’in herkes şu an ağlamasını konuşuyor. Ağlayabilir insanlar, ağlamakta insani bir duygudur, insani bir vasıftır bu çok normaldir ama keşke Josef daha atarlı, daha giderli konuşsaydı benim için daha iyi olacaktı.