Sıcak ve nemli bir İstanbul akşamında Beşiktaş Avrupa kupa maçı tarihinde 236. Maçına çıktı ve bu seneki Avrupa kupa sürecinde 6’ncı maçını da kazanarak yenilgisiz bir şekilde devam etti.

Beşiktaş ilk maçı kazanarak gelmişti İstanbul’a ve ikinci maç gruplara kalabilmek adına çok önemli idi. Bu önem derecesini daha da arttıran Beşiktaş kadrosunda Amartey ve Masuaku’nun yokluklarıydı.

Dinamo Kiev ilk maçta Beşiktaşlı oyunculara özellikle defans oyuncularına; bana imkân tanırsanız affetmem mesajını net verdi.

Bir yanda bu gerçek diğer yanda hâlâ devam eden transfer sürecindeki yaşananlar, eleştiriler ile birlikte Beşiktaş’ın defans olgusu;

ROSİER - NECİP - COLLEY - ONUR NE YAPACAKTI?

Beşiktaş dün akşam bugüne kadar ve yarınlarda dahil olmak üzere gerçek hesabı verilmemiş rakiplerinin “yıldız” transferlerine karşı her türlü eleştiriye rağmen takım olabilmek olgusunu sahanın orta yerine anıt misali bıraktı.

13. yılını dolduran yıldız isimlerle ismi bir araya bile getirilmeyen, çokça üst yeteneğe de sahip olmayan ama o üst yeteneklerin ise sahip olmadığı yüreğe, arma ve renk aidiyet duygusuna, profesyonelliğe sahip olan Necip, anıtın temel taşlarından birisi olarak maça imza attı.

Rebic, ilk geldiğinden itibaren sahada net görünen eksikliklerini tamamlayarak adım adım gelirken (dün akşam Bahtiyar’a tıpkı geçen maçta olduğu gibi al ve at dedi ama olmadı) , Cenk ve Ghezzal sağlam dönüşü, bahtiyar ve Chamberlain’in onlara yapacağı katkı ile bu takım tüm duyguları ileri taşır.

Aboubakar’a ise ayrı bir yere koymak ve öncelikle “Allah nazardan korusun!” demek lazım.

Aboubakar var ise sorun yok. Ne yapıyor, ne ediyor ve o çerçeveyi buluyor. Adamın navigasyonu çok iyi çalışıyor.

Beşiktaş sadece iki bölgeye nokta atışı transfer ile süreci tamamlar ise rakiplerine göre en büyük artısı olan Şenol Güneş ile el işi, göz nuru emeğiyle ortaya çıkarmaya başladığı takım ile çok can yakar.

Şenol Güneş çok can yakar da malum süreç içinde mutlaka Beşiktaş’ın yoluna hakem ve benzeri gerçeklerle engel çıkarmaya çalışanlar olacaktır. İşte o zaman görev yönetime düşüyor.

Kusura bakmasınlar artık taraftara filan şapkanızı alın düşünün demiyecekler, olabilecek ve olması mümkün tüm engelleri şimdiden ortadan kaldırmak için güç olacaklar. Bunu orta yere çıkıp söylemelerine gerek yok çünkü Beşiktaş’ın hissettirdiği o güç herkesin anlayacağı şekilde net görünür.