İşte Sarıdağ’ın açıklamaları:

“BEŞİKTAŞ, UEFA’DAN İSTEDİĞİNİ ALDI”
UEFA ile yapılan ve bugün açıklanan bu mali anlaşma, Beşiktaş’ın uzun zamandan beri hazırlandığı ve yapmak istediği bir anlaşmaydı. Beşiktaş bu konuyla ilgili daha önce de gidip Servet Yardımcı ile birlikte UEFA yetkilileriyle görüştü. Hatta Fikret Orman döneminde de UEFA’yla böyle anlaşmalar yapılması için büyük çaba sarf edildi. UEFA Beşiktaş’ın bu bütçelere nasıl uyacağı ile ilgili planını dinledi. Daha önce Beşiktaş’ın planına ikna olmayan UEFA bu defa ikna oldu ki bu anlaşmayı imzaladı. Beşiktaşlı yetkililer zaten transferlerde, harcamalarda bu bütçelere uyarak hareket ediyorlardı. O kılı kırk yarmalar, bütçeler uyuşmadığında transferden vazgeçip masadan kalkmalar işte bugün bu anlaşmayı yapmak içindi. Beşiktaş, UEFA’dan istediğini aldı. 

“TARAFTAR ARTIK EKONOMİK GERÇEKLERE DE BAKMALI”
Bugün sadece Beşiktaş değil, belki de ilk defa bir Türk kulübü UEFA ile böyle bir anlaşma imzalayarak dönüyor. Beşiktaş da bu anlaşmaya hazırlık yaparken pandemi döneminde dünya genelinde futbol ekonomisinin uğradığı zarara da, kendi zararına da değindi. Pandemide stat gelirleri yok oldu, sponsorluk anlaşmaları düştü, naklen yayın gelirleri düştü, Federasyon’dan gelen gelirler düştü. UEFA da böyle bir dönemde kulüplere olabildiğince destek olarak bu anlaşmalarda kolaylık sağladı. Sadece Beşiktaş değil, bütün takımlarımız için artık transfer uçakları indirmek, yıldız oyuncular getirmek, olmayan parayı harcamak zor. Taraftar artık sadece yıldız istememeli, sadece şampiyonluk hesabı yapmamalı, artık ekonomik gerçeklere de bakmalı. 

“BEŞİKTAŞ HEM BULACAK HEM YETİŞTİRECEK”
Taraftar bazen yönetime kızdı. Hulk niye alınmadı, Mandzukic niye alınmadı, bu oyuncular işte bugünler için alınmadı. Günü kurtarmak yerine bazı şeylerden bunun için vazgeçildi. Çok eleştirilen bazı satışlar belki böyle bir anlaşmada Beşiktaş’ın elini rahatlatmak için yapıldı. Beşiktaş şimdi ne yapacak, birincisi altyapısından oyuncu üretmeye devam edecek, gerekirse bir oyuncu az alacak. Ki Beşiktaş altyapısında Rıdvan, Emirhan, Serdar gibi parlatıp satılabilecek hala çok oyuncu  var, Beşiktaş taraftarı rahat olsun. Beşiktaş’ın bu sezon bütçesinde 60 milyon Euro’luk bir sapma hakkı var, kalan sapma payı önümüzdeki sezonun bütçesine de aktarılabilecek ancak bu demek değildir ki Beşiktaş bu 60 milyon Euro eksi bütçe hakkını sonuna kadar kullanacak. Ya da yine demek değildir ki Beşiktaş bundan sonra transfer yapmayacak. Gerekirse 10 milyon Euro’luk satış yapıp yıldız da alabilir, örnek veriyorum Weghorst’un bonservisini de alabilir.  İkinci bir transfer yöntemi de potansiyelli genç oyuncular bulup parlatıp iyi paralara satmak. Beşiktaş’ın böyle bulduğu çok oyuncu var ama bu tarz oyuncuları getirmek konusunda yabancı sınırına takılıyorlar. Burada önemli bir görev de Beşiktaş taraftarına düşüyor. Sahadaki futbolcusuna destek olacak, yuhlamayacak, ıslıklamayacak, yönetime, hocaya, takıma destek olacak. Maç oynanırken protesto etmeyecek, oyuncuyu düşürmeyecek.

“TAKIMDAN AYRILAN OLMAZ, GELECEKLER VAR”
Beşiktaş’ta transfer henüz kapanmadı. Sağ ayaklı bir stoper ve alternatif bir kanat oyuncusu bekliyoruz. Beşiktaş’ın yollarını ayırmak istediği isimler dışında bir oyuncunun ayrılacağını da sanmıyorum. Ersin’le ilgili haberler çıktı ama Avrupa’da transfer dönemi kapandığı için halen açık olan pazarlar olsa da Ersin’i Beşiktaş’ta kaldı gibi görüyorum.

Doruk KOÇ / Duhuliye