Derbilerin tadı başkadır, hayat durur ülkemizde. Gelin görün ki ilk yarıda adına yakışır öyle aman aman bir mücadeleye tanıklık edemedik. Bunun temelinde faüllerin gırla gitmesi ve sarı kartların hava uçuşması yatıyordu kuşkusuz.

MHK derbiye anlı şanlı kokartı kocaman, Halil Umut Meler ve ekibini atadı. Valla, asla fanatik olmadım, olanı da hiç sevmem. Ne var ki bazen insanın sabrı taşıyor, taşırıyorlar, tıpkı FIFA kokartlı Halil Umut Meler gibi!

O penaltı kararını neye dayanarak verdin, o kadar basit mi, beyaz noktayı göstermek? Bırakın eski hakemlerimizi, sokaktaki adama sorsan o pozisyona penaltı veren hakemin kokartını sökerler! Hadi sen verdin, VAR’daki Alper Ulusoy nerede? İkinci kararın tamam, ama ilkinde sınıfta kaldı sınıfta!

Bunun içindir ki derbinin VAR kayıtlarının açıklanması şart, eyyy TFF, bundan kaçış yok! Özellikle ilk penaltıdaki muhabbeti ben de merak ediyorum, kamuoyu da bilesiniz!

Fenerbahçe biraz baskılı gözüktü, hepsi o kadar... Penaltının dışında Valencia’nın kaçırdığı bir pozisyon var ki, o da şaşırdı biz de. Arda pasıyla Valencia’yı kaçırdı, Mert ile karşı karşıya kaldı, vurdu, tecrübeli eldiven ayaklarıyla topu uzaklaştırdı. Ardından sarı-lacivertli golcü, penaltı atışında hata yapmadı, takımını 1-0 öne geçirdi.

Beşiktaş’ın ise Welinton ve Aboubakar’la iki pozisyon buldu, gelin görün ki Altay tecrübesini konuşturdu, geçit vermedi. Özellikle Aboubakar, Samet’i geçti, ağır kalınca Altay ayaklarının arasından topu eliyle uzaklaştırdı.

Güneş’in Redmond ve Maxim dokunuşları Kartal adına işin rengini bir anda değişitirdi, derbiye de renk geldi. Bak Welinton, şartlar ne olursa olsun oyunda kalacaksın, kızarmayacaksın! Bırak penaltı yaptırma, gol olsun veya olmasın, ama takımını eksik bırakma, üstelik sarı kartın var, unuttun mu? Neyse, 53’teki ikinci penaltı atışında Valencia aynı köşeyi denedi, top yan direğe çarparak auta gitti.

Kartal eksik kalmasına karşın mücadeleyi bırakmadı. İkinci yarıda oyuna giren Redmond, asistleriyle adeta yıldızlaştı. Cenk Tosun’a iki asist yaptı, tecrübeli krampon ikisini de affetmedi, gollerle taçlandırdı.

Redmond... Redmond... Redmond... Redmond... Bir gol üç asist, o nasıl bir istatistiktir? O nasıl bir ciğerdir kardeş, o nasıl tekniktir, kaç kişiyi geçtin, gittin 75’te Altay’ın uzanamayacağı köşeye topu gönderdin, farkı da ikiye çıkardın, helal olsun sana...

90+1... O ana kadar kenar yönetime kaçırdıklarıyla saç baş yolduran Aboubakar, yine Redmond’un sayesinde sahne aldı, farkı üçe çıkarırken, 90 artı 5’te İrfan

Can Kahveci, raket gibi kullandığı soluyla Mert’i avladı, farkı ikiye düşürdü.

Evet, on kişi kalan Kartal, tarihi bir galibiyete imza attı, zirveye ortak olmaya da devam ediyor.

Maçın yıldızı kuşkusuz Redmond’tur... Son sözüm hakem Meler’e: Kartal’ın bu galibiyeti ilk yarıdaki o skandal penaltı kararını örtmez, bilesin.

Bilal MEŞE / Milliyet