Taraftar yönetimi suçluyor ama tek suçlu yönetim değil. Büyük resmi de görmek lazım. Yine söylüyorum, bu kadro kötü değil. Bir kongre üyesi olarak mevcut yönetim Iehine oy vermedim. Yönetimin yanlışları var ama gidişatın kötülüğünden sadece onları sorumlu tutamayız. Taraftar 'yönetim istifa!' bağırmak için fırsat kolluyor. Takım gol attığında bile 'yönetim istifa!!!' Anlıyorum, sinirler gergin, umutlar yıkılıyor, beklenen futbol bir türlü istikrar kazanamıyor, yanlışlar ortada ama günah keçisi de başkan değil. Başkanın, kuvvetli bir yönetimle erken seçime gidip güven tazelemesi Beşiktaş için hayırlı olabilir. Beşiktaş'ta son yıllarda yöneticiler seçimle gitmediler. Muhtemelen mevcut başkanımız da olası bir erken seçimle güven tazeler diye düşünüyorum.

Şenol Güneş bir türlü aradığı 11'i bulamıyor. Arayış içinde. Elindeki kadronun çok fazla eksiği yok aslında, sadece oyuncularda form düşüklüğü var. Burak Yılmaz'ın yardımcı hoca olması da Şenol hoca için bir şans. Hırsı ve donanımı ile oyuncuları saha kenarından yönetiyor.

Futbol bireysel değil, bir takım oyunu. Yeteneklerini takım oyunu içinde sergileyebilen oyuncular renk katar. Chamberlain gibi üst düzey bir futbolcu sahada olduğunda takımdaki diğer futbolcular da psikolojik olarak rahatlar. Hocanın böyle bir yıldız oyuncuyu sahada daha uzun süre tutmasını beklerim.

Hadziahmetovıc orta sahada mücadeleci kimliği ve geniş alanda çabukluğu ile bambaşka bir performans sergiliyor. Bitmeyen bir enerjisi var, bu da takımı olumlu yönde etkiliyor. Sadece Beşiktaş'ın değil, ligimizin en değerli ön libero oyuncularından biri.
Aboubakar sadece gol atmakla kalmıyor, aynı zamanda sahada arkadaşlarına koşu alanları yaratıyor. Önemli bir yetenek. Son vuruş, takipçilik, pres, hız, fırsatçılık, pozisyon hazırlama, atletik yapısıyla yorulmak bilmeyen, toplu topsuz koşularıyla rakip defansı yıpratan özelliğe sahip tam bir takım oyuncusu.

Stoperler birlikte oynadıkça birbirlerine alışır ve aralarında bir ritm geliştirirler. Hoca bu mevkide sürekli arayış içinde. Bailly sakat veya cezalı olmadığı sürece mutlaka oynamalı. Yanında da Amartey yer almalı. İngiltere gibi sert bir ligden gelen bir futbolcunun kenarda değil, sahada olması gerekiyor.
Saiss ve Redmond gittiler, yerlerine gelenler kötü değiller.

Maalesef lig başladığı günden bu yana Beşiktaş kötü bir performans sergiliyor. Şenol hocanın yapması gereken en önemli şey ideal bir 11 oluşturmak. Her maçta birkaç oyuncu değiştirerek beklenen takım oyununu kurmak zor. Sakatlık veya ceza söz konusu olmadıkça oyuncularda değişiklik düşünülmemeli. Afrika Kupası bizi zaten zorlayacak, şu aralar puan kaybı yaşanmaması gerekiyor.

Masis Kuyumcu / Duhuliye