Spor yorumcusu Mustafa Demirtaş, VOLE'de katıldığı programda Beşiktaş gündemini değerlendirdi

İşte Demirtaş'ın açıklamaları:

"MASUAKU'NUN YAPTIĞINI HERKES YAPAMAZ"

Rosier - Masuaku çizgiye yakın oynayan, içeriye iyi toplar taşıyan bekler. Şenol Güneş biraz daha Adriano tipi oyuncu gelsin, orta sahaya destek atsın diyorsa ve böyle bir transfer hazırsa kıyılacak oyunculardan biri Masuaku olabilir. Rosier zaten kiralık, bonservisi sende, iyi de bir oyuncu, Masuaku kiralık, onu gönderelim fikri olabilir. Bu daha çok Masuaku'yu beğenmemekle ilgiliymiş çünkü Umut Meraş'ı oynattı hoca. Sahada dört yerli oyuncu varken Masuaku yerine Umut Meraş oynuyorsa bu "Umut Meraş'ı Masuaku'dan daha çok beğeniyorum" demektir. Bu yüzden Masuaku'ya karşı bir önyargı durumu daha ağır bastı bende. Masuaku da çıktı karşılığını verdi, bunu her oyuncu yapamaz. O mental durumun altından herkes kalkamayabilir. Çünkü yerinde oynayan adama "santrayı geçersen ömründen beş yıl gidecek" demişler sanki, santrayı geçmiyor. Böyle bir adam beni kestiyse ben o zaman gideyim de diyebilirdi ama kendini ispata çıktı, asisti var, golü var. Bu maçta Adriano'luk da yaptı, merkeze geldi, pas desteği sağladı, maçta en çok isabetli pas yapan oyunculardan bir tanesi.

"SALİH MİLLİ TAKIMI FAZLA KAFAYA TAKTI"

Şu an Beşiktaş'ta yükselişte olan tek bir oyuncu var, o da Gedson Fernandes. Çünkü tam oyunu oturtamadıysan takım oyununda parlayan oyuncuların hepsi "ya aslında bunda da çok bir şey yokmuş" dedirtir. Sonra ne zaman ki takım oyununu yakalarsın, bu adama da fazla sallamışız dersin. Beşiktaş'ta orta sahada eksiklik var ve bu sezon başından da belliydi. Biz Emirhan yok yere gidiyor diye boşuna mı yangın yaptık? Hem çok rahat oynatabileceğin üçüncü Türk'tü çünkü beklerin yabancıydı. Umut Meraş'a dönme diye yerli orta sahanın olması lazımdı. Neyse ki Salih sezona çok iyi başladı, "üçüncü Türk benim burada" dedi. Bence Milli Takım meselesini fazla kafaya taktı, büyük düşüş var performansında. Böyle bir sorunu Tümer de yaşamıştı, Şenol Güneş Milli Takım'a çok fazla tercih etmemişti ve sonrasında Sinan Engin açıklama yapmıştı "Tümer'i bir türlü ikna edemedik oyuna" diye. Benzer bir şey olabilir diye korkuyordum Salih'te. Çok iyi performans gösterirken alınmamıştı. Biraz düştü ama yine de mevcut orta sahalar arasında Salih'te karar kılınmalı ki öyle de yaptı Şenol Hoca.

"BİR TRANSFER HAKKIM OLSA, YARIM SANİYE DÜŞÜNMEM"

Beşiktaş'ta Gedson dışında iki ceza sahası arasında oynayacak bir oyuncuya daha ihtiyaç var. Yaratıcılık konusunda Dele Alli biraz hayal ettirdi ama bu adamın öyle bir amacının olmadığı biraz belliydi. Emirhan İlkhan potansiyel olarak öyle bir oyuncuydu ama o gittikten sonra Gedson dışında güvenilir adam yok. En yaratıcı adamın Ghezzal sakat, belki oraya bir alternatif bakılabilir ama transferde 1 hakkım varsa yarım saniye bile düşünmeden orta saha derim, bir tane Ernst bulursam tek hakkımı ondan yana kullanırım. Saiss çok uzun süreli sakat olmadığı için stoper daha geri planda. Saiss - Talha ikilisi zaten olmuştu. Welinton da alternatif olarak iyi, öncelik değil. Bir güvenilir stoper daha çok güzel olur ama öncelik değil, öncelik orta saha. İyi bir orta saha, takımdaki diğer oyuncuların da performansını arttırır bence. Ernst bunu yapmıştı. Ernst gelince Cisse daha anlamlı oldu. Yusuf'un rolü daha oturdu, oynadığı zamanlarda Delgado direkt forvet arkası oldu, Holosko daha oturdu. Her şeyi tamamlıyor böyle bir oyuncu. Beşiktaş yeni bir Ernst bulursa Gedson'un net performansı artar, forvet arkasında oynayacak oyuncunun net performansı artar. 

"İLLA OZAN TUFAN'A KİTLENMEYE GEREK YOK"

Beşiktaş'ın çok "belki" oyuncusu var. Ozan Tufan da "belki" bir oyuncu. Bir sezonu bir sezonunu tutmuyor. Şenol Güneş - Bursaspor sezonundan sonra karşılığını verdiği bir sezon yok. 5 maç çok iyi oynuyor, sonrası yok. Cenk Tosun üçüncü Türk için ideal, sağda değil de solda daha iyi bence. Daha önceki dönemlerde de solda tamamlayıcı forvet olarak oynuyordu. Sağda kafası karışıyor. Sol önde Cenk'le devam edilebilir, kaleci var, Talha var, yerli sorunu yok bence. Orta sahaya yabancı oyuncu da bakılabilir, yelpaze daha geniş. İlla Ozan Tufan'a kitlenmeye gerek yok. 

"MULEKA'DAN BAKAMBU YARATABİLİR"

Yabancı sorunu olmasa sol kenarda Muleka'da ısrar edilebilir, Şenol Hoca ondan bir Bakambu çıkarabilir diye düşünüyorum. Bakambu örneğini de verdi. Cenk'i yerli kontenjanından dolayı kesemezsin ama böyle bir durum olmasa Muleka'da ısrar ederim. Çünkü daha genç, daha potansiyelli. Adam eksiltme özelliği de daha fazla zaten Cenk'e göre. Varyete yapma ihtimali de var hatta Antep maçında oyuna girdikten sonra adam eksiltti ama üçüncü Türk Cenk olacak. Muleka'da Şenol Hoca inşallah ısrar eder, bir potansiyeli var oyuncunun. Gedson'un yanına da direkt transfer yapsın.

Duhuliye.com