İşte Rıdvan Akar'ın açıklamaları:

Soru: (Eyüp Yardımcı) "Milli takımda Beşiktaş karşıtlığı var demek yanlış mı olur? Montella neden Beşiktaşlı futbolcuları tercih etmiyor? Bu kendinin mi yoksa üst yönetimin mi tercihidir? "

Rıdvan Akar:
"Türkiye milli futbol takımlarında uzun bir süredir tek takımın hegemonyası var ve sürüyor. Sadece A milli takımlar düzeyinde değil, değişik yaş gruplarında da aynı durum söz konusu. Beşiktaş'ın gerek Süper Lig gerekse U takımlar düzeyinde şampiyon  takımlarından parmakla sayılacak kadar azınlıkta bir topçunun milli takımlara çağrıldığını görüyoruz. 

Bu garabeti anlamak mümkün değil; zira marifetin iltifata tabi olduğunu kabul ediyorsak, bileğinin hakkıyla takımını sırtlamış Beşiktaşlı oyuncuları da milli takım kadrolarında görmemiz gerekmez mi? Bakın Portekiz takımının karşısına çıkan 11'e... 2024 yılı şampiyon kadrosundan 5 oyuncu var. Üstelik kendi takımında süre bulamayan oyunculara bile şans verildi. Şimdi şu soruyu sormamız gerekir: A Milli Takımı, menajerlerin yeteneksiz ve vasat da olsa topçularını uluslararası arenada pazarlama arenası mıdır yoksa milli bir görev ve sorumluluk mudur? Bu sorunun yanıtı önemli zira Portekiz maçının 11'i kurulurken bu bir kriterse, Türkiye 3-0 mağlup oldu. Beşiktaşlı oyunculara A milli takımlarda şans verilmemesini, bütünüyle husumet güdülmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. 

TFF Başkanı ve narsist bir biçimde, "Türk futbolunun bana çok ihtiyacı var" şeklinde itiraf eden Hamit Altıntop'un bu husumeti güttüğü kanaatindeyim. Altıntop hiçbir oyuncu için kurmadığı cümleleri Semih Kılıçsoy için kurarak, 'daha çok genç, ilerde çok maç oynar' minvalinde bir açıklamayla oynatılmayacağını ya da çok kısa süre alacağını kamuoyuna açıkladı.  İlk kez genç bir oyuncu milli takımdan yollandı. Oysa o oyuncu Beşiktaş'ın en çok gol atan oyuncuları arasındaydı. Öte yandan Cenk gibi bir usta forvet için açıklama bile yapmadı. Zira mızrak çuvala sığmazdı. Yani yeteneği ya da kondisyonu bu tasarruf için gerekçe olamazdı. Türkiye'de futbol utanç verici düzeyde kötü yönetiliyor. "Yandaş"lık kurumu nihayet futbola da sirayet etmiş bulunuyor. Beşiktaşlılar bu adaletsizlik karşısında milli takımlarına gönüllerince sahip çıkamaz hale getirildi. Futbol tarihinde iyi anılan başkanlar azdır, ama utanç ve kızgınlıkla hatırlanacak olan bir isim sayabilirim. Tabi neredeyse üçlü çektirmediği kalan o camiayı bu hafızaya dahil etmiyorum."

Duhuliye.com