''Yaşanan süreci hem ulusal hem de uluslararası arenada okumamız lazım, neden? Ben bu noktada Beşiktaş’ın yapmış olduğu serzenişi sert ama yerinde olduğunu düşünüyorum. Peki işin uluslararası boyutu ne olacak, bunu kimse sorgulamıyor. Beşiktaş kulübü yaklaşık 10 gündür avukatlarla bir çalışma gerçekleştiriyor, bu çalışmanın sonucunda hazırlanan dosyada örnekler ile beraber uefaya başvurmaya hazırlanıyor. Nedir bu örnekler?

1-Almanya’da hepinizin bildiği sanırım Münih şehrinde profesyonelliklerin bir alt kademesinde yani bizim TFF birincilik seviyesinde oynayan türkücü takımının başına geldi.

2-Buna örnek olarak Polonya’da bir takım var. 

 Euro Ligi ayrıca söylemeye gerek yok herhalde, burada en büyük zarar gören takım Fenerbahçe, Rusya-Ukrayna Savaşından sonra alınan kararda, Zenit ve CSKA gibi takımlar turnuva dışı bırakıldı, Fenerbahçe Bekonun kazandığı 3 maç vardı ve bu maçlar sıfır puanla tescil edildi.

Yani Beşiktaş’ın istediği şekilde, olması gerektiğine inandığı şekilde tescil edildi. Dönelim öbür tarafa, UEFA’nın kuralları ne diyor? Beşiktaş’ın hazırladığı dosyada asıl dayandığı kural ne? UEFA regülasyonunda 28. maddenin 3. bendi. Bu maddede diyor ki herhangi bir sebepten dolayı takımın kendi kendine turnuvadan çıkma isteği olursa, maçlar oynamamış kabul edilir ve ''0'' puan tescil edilir. Peki bu süreçte Beşiktaş’ın izlediği yolu ne? Beşiktaş kulübü öncelikle Tahkim’e gidecek. Tahkim’den gelen cevaptan sonra UEFA’ya başvuracak, UEFA bu konuda Türkiye futbol federasyonu nezdinde yaptırım gücüne sahip değil.

UEFA bu konuda değerlendirmesini yaptıktan sonra eğer Beşiktaş’ın başvurusu kati olursa, şöyle bir beklenti olabilir pozitif manada, biz bunu değerlendirdik Beşiktaş Kulübü’nün talebi UEFA’nın 28’e 3 maddesine göre haklı bulunmuştur, TFF olarak konuyu tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz diye federasyona gönderebilir. Federasyon bunu uygulayıp uygulamama noktasında tamamen özerk durumdadır. Ben bunu uygulamıyorum böyle bir karar verdim Lig böyle devam edecek diyebilir. Ya da ben kararımı tekrar gözden geçireceğim de diyebilir. İddia şu ki bu tarz benzer durumlarda, UEFA tavsiye niteliğindeki kararı uygulamayan futbol federasyonlarının siciline ufak bir eksi puan düşebilir deniyor. Ama bu bile bir iddia. Bu yüzden UEFA’nın bu konuda Türkiye futbol federasyonu’na bir bağlayıcılığı yok. Ancak futbol federasyonu bu kararı tekrar gözden geçirip değiştirirse, puanlama 51 48 48 oluyor, bu kimin işine gelir? Federasyonun, sponsorlukların, yayıncı kuruluşun, spor medyasının, televizyonların, radyoların. Bu ne demek Türk futbol camiasının lige yeniden başlaması anlamına gelir.

Aslında Beşiktaş Kulübü’nün açıklamasındaki en önemli detay şu, ne Fenerbahçe ne Federasyona ne hakemlere söylediği sert ifadeler değil, Beşiktaş kulübü diyor ki ''biz bir mağduriyetten fırsat yaratmaya çalışmıyoruz, biz olması gerekeni talep ediyoruz'' ayrıca bir prim durumu var. Bunların hepsini aynı potada erittiğimizde, aslında Beşiktaş Kulübü’nün talebi haklı noktaya geliyor. Ondan sonra lig nereye evrilir, bu ayrı bir tartışma.