Yazın yapılan seçimde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Mehmet Büyükekşi’den Milli Takım, hakemler ve kulüpler ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalar geldi. Stefan Kuntz’u Milli Takım’dan göndermenin yanlış olduğunu düşündüğünü vurgulayan Büyükekşi, “Federasyon olarak araştırdık, 20 yıldır hiçbir hocamıza görev süresini tamamlama şansı vermemişiz. Yarı yolda bırakmışız ve tazminat ödemek zorunda kalmışız. Bu da milli takımın başarısını çok olumsuz etkilemiş. Artık buna son vermek istiyoruz. İstikrardan yanayız. Hocayı göndermek yerine, ona şans vermeyi tercih ettik” dedi. 

Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli göreve!

Sabah gazetesine açıklamalarda bulunan Büyükekşi, genç bir Milli Takım’a sahip olduklarını ve onların gelişimi için çalıştıklarını söyledi. TFF Başkanı, ilk hedef olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na düzenli olarak katılan bir Milli Takım yaratmak istediklerini vurguladı.  Büyükekşi aralarında Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli’nin de bulunduğu birçok değerli teknik direktör bulunduğunu belirterek “Tecrübelerinden faydalanmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde onlarla görüşerek istişare kurulu oluşturmayı düşünüyoruz” dedi.

“4 büyükleri değil Gaziantep’i tutuyorum”

Başkanlığını yaptığı dönemde Gaziantepspor dışında bir takımı desteklemediğini belirten TFF Başkanı, “Ama şimdi makamım gereği milli takımı tutuyorum. Tüm kulüplere eşit mesafedeyim” diye konuştu.

“Operasyon hakemi lafına ceza gelecek”

Hakem ve yöneticilerle ilgili açıklamalarda da bulunan Büyükekşi şunları söyledi: “Operasyon hakemi yanlış bir tanımlama. Böyle şehir efsaneleri yaratmamak gerekiyor.   Bugün İngiltere'de bir hakem için böyle ağır konuşmalar yapamazsınız. Yaparsanız da büyük ceza alırsınız. Önümüzdeki dönemde de hakemlere ağır ithamlarda bulunanlara yönelik cezai yaptırım için adımlar atacağız. Dünyanın hiçbir yerinde galip gelen taraf hakemden şikayet etmez. Hakemler, mağlubiyetlere kılıf olmamalı.”