Türkiye Futbol Federasyonu'nunda (TFF) Mehmet Büyükekşi'nin beklenen operasyon için düğmeye bastığı haberleri geliyor.

Büyükekşi'nin, kurum içerisinde insan kaynakları içerisinde yürüttüğü inceleme sonucunda ortaya çıkan rapor doğrultusunda hem idari hem sportif birimlerde birçok isimle yollarını ayırdığı iddia ediliyor. İş sözleşmeleri feshedilen çalışanlara mesajla bildirim yapıldığı öne sürülüyor. TFF yönetimi, geçen çarşamba günü Leven'teki Pembe Köşk'te bir toplantı gerçekleştirdi.

Çetin ve Reçber'in telefonları kapalı

TFF'de 45 ila 70 arasında bir sayıda personelle yolların ayrıldığı belirtiliyor. Ama en önemli iddia TFF'nin Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin ve Milli Takımlar Dış İlişkiler Sorumlusu Rüştü Reçber ile yolların ayrıldığı yönünde. İddiaları sormak için aradığımız Çetin ve Reçber'e telefonları kapalı olduğu için ulaşamadık.

Büyükekşi'ye rapor verildi

TFF Başkanı Büyükeşi, göreve gelir gelmez bir denetim şirketiyle anlaşarak TFF bünyesindeki tüm personeli denetimden geçirdi. Tüm çalışanların pozisyonları ve yaptıkları işler gözden geçirilidi. Bu yapılırken personelle de birebir görüşmeler yapıldı. Ve sonuçta hazırlanan rapor Büyükekşi'nin masasına konuldu. 

İlk işaret 5 yıllık danışmandan

Bugün TFF'de gerçekleşen ayrılık da bu operasyonun öncül depremi oldu adeta. 2017 yılından bu yanadır TFF Başkanlığı'na başdanışmanlık yapan eski Ankaraspor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Hilmi Gökçınar, ayrıldığını duyurdu. Gökçınar, Büyükekşi ile yaptığı görüşmede sonra 5 yıldır yürüttüğü danışmanlık görevinden ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Memurlaşan çalışan istemiyor

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kurumda memurlaşan çalışanlarla yollarını ayırmak istediği biliniyordu. Büyükekşi, özellikle futbol birimlerinde 70 yaş üstünde olan isimlerle de çalışmak istemiyordu. Bu birimlerde fiilen hiçbir iş yapmadığı halde kadrolarda gözüküp maaş alanlardan rahatsızlık duyuyordu.

Güneş gelecek, Kunzt gidecek iddiası

TFF'de medyaya yansıyan haberlere A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz ile de yolların ayrılması bekleniyor. İddialara göre Şenol Güneş, futbol direktörü olarak yeniden göreve gelecek ve milli takımları tepeden tırnağa yeniden yapılandıracak. Güneş'in gelmesi halinde Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop'un yönetim kurulundan ayrıbileceği de öne sürülen iddialar arasında.

Kaynak: Ajansspor