Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), ligler oynanırken Futbol Disiplin Talimatı’nda değişikliğe gitti. Yapılan değişiklik, bugün federasyonun resmi web sitesinde duyuruldu.

4 maça kadar men cezası alanlar diğer resmi müsabakada oynayabilecek

Değişikliğe göre artık 3 ve altı sayıda müsabakadan men cezası alan oyuncular, bir başka resmi müsabakada oynayabilecekler.

Ligde 3 maç ceza alan bir futbolcu, kupada oynayabilecek

Örneğin ligde 3 maç ceza alan bir oyuncu arada kupa maçı varsa o karşılaşmada takımının formasını giyebilecek. Daha önceki uygulamada doğrudan kırmızı kart görerek ceza alan oyuncular bir sonraki resmi maçta forma giyemiyordu.

TFF'ye 3 soru

Ancak oyun oynanırken yapılan bu değişiklik bazı soruları da beraberinde getiriyor...

  • Bu uygulama neden sezon sonunda değil de şimdi yapıldı?
  • Bununla ilgili olarak kupaya devam eden takımlardan bir talep mi geldi?
  • Uygulamadaki 4 maç nasıl belirlendi? Neden 3 veya 5 değil de 4?

Bu soruların cevaplarını belki TFF verir de biz de öğreniriz.

İşte TFF'nin duyurduğu değişiklik

MADDE 92 – İNFAZIN ÖZEL HÜKÜMLERİ

(1) Disiplin Kurulları tarafından verilen 4 müsabakaya kadar müsabakadan men cezaları, ilgili resmi müsabaka kategorisi dikkate alınarak kendi kategorisinde infaz edilir. Bu kapsamda, 31 lig ve kupa müsabakaları infaz hesabında ayrı kategori sayılır. Çift sarı kart nedeniyle ihraçlar ve sarı kart uygulamaları da dahil olmak üzere, Türkiye Kupası ve Süper Kupa müsabakaları infaz hesabında aynı kategori sayılır. Disiplin Kurulları tarafından 4 ve üzeri müsabakadan men ile cezalandırılan profesyonel futbolcuların cezası, kategori ayrımı yapılmadan müteakip resmi müsabakalarda infaz edilir.

Kaynak: Ajansspor