Türkiye Milli Paralimpik Komitesi'nin (TMPK) Başkanlığına TFF Başkan Vekili Murat Aksu seçildi. TFF, Türkiye Milli Paralimpik Komitesinin (TMPK) başkanlığına seçilen TFF Başkan Vekili Murat Aksu için tebrik mesajı yayımladı.

TFF'den açıklama

Federasyonun resmi internet sitesinden yayımlanan mesajda, "Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkan Yardımcısı Murat Aksu, 12 Aralık Pazartesi günü İstanbul Point Otel'de gerçekleştirilen ve tek aday olarak katıldığı seçimli genel kurul toplantısında TMPK'nin yeni başkanı oldu. Başkan vekilimiz Sayın Murat Aksu ve yönetim kurulunu tebrik eder, görevlerinde başarılar dileriz." ifadeleri kullanıldı.

Tek aday olarak katıldı

TMPK Kurucu Başkanı Yavuz Kocaömer'in 18 Kasım 2022'de hayatını kaybetmesinin ardından, TMPK Başkan Yardımcısı Murat Aksu, İstanbul Point Otel'de yapılan ve tek aday olarak katıldığı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda TMPK'nın yeni başkanı oldu.

TMPK Yönetim Kurulu

Murat Aksu başkanlığındaki TMPK Yönetim Kurulu ise şu şekilde oluştu:

İbrahim Halil Korkmaz (Başkan yardımcısı), İbrahim Gümüşdal (Genel sekreter), Berrin Altınöz (Genel sekreter)

Üyeler: Ümit Deniz Kurt, Mümtaz Karakaya, Şenes Erzik, Alpaslan Baki Ertekin, Sevda Altunoluk (Sporcu Konseyi Başkanı)

Murat Aksu'dan Yavuz Kocaömer'e teşekkür

Kongrenin ardından Murat Aksu yaptığı açıklamada, 1992 Barselona Oyunlarına tek bir sporcuyla katılabildiklerini ve paralimpik yüzme branşında Mehmet Gürkan'ın ilk kahramanları olduğunu hatırlatarak, "2021'de Tokyo Paralimpik Oyunlarında 13 branşta 44'ü kadın, 43'ü erkek toplam 87 kahramanla katıldık. 2'si altın toplam 15 madalya kazandık. Bu büyük gelişimin öncüsü, lideri, kurucu, abisi Yavuz Kocaömer'i saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Onun idealleri, azmi ve tutkusu paralimpik sporun ve sporcuların umut ışığı oldu. O ışık hepimizin geleceğini aydınlattı. Benim hayattaki en büyük şanslarımdan biri onun ikinci başkanı olarak 8 yıl boyunca kendisiyle birlikte çalışmak oldu" ifadelerini kullandı.

"Çok zor bir görev olacak"

Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla Kocaömer'in mirasının takipçisi olacaklarını da belirten Aksu, "Paralimpik sporun gelişimi için yıllarca beraber çalıştığımız paralimpik ailesinin artık bir başka motivasyonu daha var; o da Yavuz abiye olan manevi borcumuz. Çok zor bir görev olacak elbette Yavuz abisiz. Bu harika camiaya başkanlık yapmak, ancak onun bize devrettiği ışık saçan o meşaleyi çok daha ileriye taşımak zorundayız. Yüzleri gülen yeni sporcularımız bizim en büyük mutluluğumuz olmaya devam etmeli, böylece Yavuz abinin de ruhu şad olacaktır" şeklinde konuştu.

Murat Aksu kimdir?

Dr. Av. Murat Aksu 24 Temmuz 1969’da Diyarbakır’da doğdu. Orta öğrenimine İzmir Fen Lisesi’nde devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Dr. Aksu, Oklahoma City University’de yüksek lisansını tamamladı. Dr. Av. Murat Aksu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bilimlerinde doktora derecesi aldı.

Dr. Av. Murat Aksu, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi, 1999-2001 yılları arasında da Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmıştır.

Avukatlık mesleğinde 30. yılını dolduran Dr. Av. Murat Aksu, ASC Hukuk’un kurucu ortağıdır.

Dr. Av. Murat Aksu’nun 30 yılı aşan spor yöneticiliği kariyeri 1990 yılında Türkiye Boks Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile başladı. Sırasıyla 1994’te Türkiye Boks Federasyonu Hukuk Müşavirliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 1996’da Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği, 2000 Yılında Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü İkinci Başkanlığı, 2014 yılından bugüne kadar Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Evli ve üç çocuk sahibi olan Dr. Av. Murat Aksu halen Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nda Başkan Vekilliği görevlerine devam etmektedir.