CENK'E MAÇ BAŞI 400 BİN LİRA

Sözleşmesi konusunda kamuoyunda tartışılan Cenk Tosun’da gerçekler ortaya çıktı. Beşiktaş’tan bir sezon için aldığı 550 bin euro garanti parası konuşulan ve diğer yabancıların ücretlerinin yanında çok az olduğu dile getirilen siyah-beyazlıların golcüsünün, maç başına 20 bin euro (Yaklaşık 400 bin lira) aldığı öğrenildi. İlk 11’de forma giydiği karşılaşmalarda bu parayı alan Cenk’in, sonradan oyuna girdiği müsabakalarda da bunun yarısını hak ediş olarak alacak hanesine yazdığı ifade edildi.

Bu sezon 12 karşılaşmaya ilk 11’de çıkan Cenk’in buradan 240 bin euro, sonradan oyuna girdiği 11 karşılaşmadan da 100 bin euro elde ettiği belirtildi. Böylece Cenk Tosun şimdiden 890 bin euroya ulaşmış oldu.

ŞENOL GÜNEŞ'TEN AYRILIĞA YEŞİL IŞIK

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, dün akşam saatlerinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cenk Tosun'un olası transferi hakkında konuşan Güneş, "Bu konulara yönetim karar verir. Resmi olarak bilmiyorum ama Cenk bizim oyuncumuz. Kalmak istediğini biliyorum, kulübün de tutmak istediğini biliyorum. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Diğer konular teferruat.Ama olağanüstü bir durum varsa o zaman konuşulacak bir şey yok. Şu anda bunların konuşulmasını doğru bulmuyorum. Transfer çok ciddi boyuttaysa konuşulur. Cenk'i de, kulübü de mağdur etmeyiz. Her ikisi iyi niyetliyse bir noktada buluşurlar." ifadelerini kullandı.

BİLAL MEŞE: SÖZLEŞMESİNDE OPSİYON VAR AMA...

Milliyet yazarı Bilal Meşe, Şenol Güneş ile Beşiktaş'taki değişimi kaleme aldığı 'Değişim ve dönüşüm başladı' başlıklı yazısında Cenk Tosun'un olası Chicago Fire’a transferini değerlendirdi ve sözleşmesindeki opsiyonu detaylandırdı.

Bilal Meşe'nin yazısı şu şekilde:

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in bir oyun felsefesi var; pas, baskı, tempo ve üretim... Ankaragücü maçı hariç, diğer müsabakalarda bunları pek göremedik!Ne var ki, son maçta Kartal’da yenilerin de oynamasıyla birlikte müthiş bir değişim rüzgarının olduğunu gördük.Nedir bunlar?

İsterseniz bu değişimi istatistiklerle anlatalım:Topa sahip olma yüzde 51...Toplam şut 20, 10’u isabetli...Rakip ceza alanı içinde topla buluşma 37 kez...Toplam pas 446, 370 isabetli pas, yüzde 83 pas isabeti...Toplam orta 14, 3’ü isabetli...İkili mücadele kazanma 59, 10 top kapma, 12 hava topu kazanma...Rakamsal veriler böyle, kantara koyduğumuz zaman tablo pozitif, gelecek adına umut vaadediyor...En önemlisi taraftarlar, tv başında maçı izleyenler, Kartal’ın oyunundan keyif aldılar mı?Bence evet...

Diyeceksiniz ki, fark olması gereken maçtı, bu da doğru... Ancak unutmayalım ki, goller kaçabilir, kaleci kurtarabilir, önemli olan pozisyon üretimidir ki, Kartal bunu fazlasıyla başardı, ama iki golle yetinmek zorunda kaldı!Biliyorum ki maçı izleyenler uzatmalar dahil 15-20 dakika ‘eyvah yine mi puan kaybedeceğiz?’ korkusu da yaşadılar!Haklılar...Nedeni de psikolojik baskıdır, bunu da unutmayalım...

Güneş’in oyun felsefesinde takım olmak bir numaradır, bu ruhu taşıyan, çok çalışan herkese kapısı açıktır, kimseye de haksızlık yapmaz, hak edene formayı verir. Onur Bulut 75. dakikaya kadar müthiş oynadı, yoruldu, bu da doğaldır...

Omar Colley, bire birlerde gedik vermedi, sağlamcı, bulunduğu kritik yerde risk almıyor. Gelelim Aboubakar’a... Valla onu tanımayan yok, ancak fiziksel olarak biraz güçlense, onu tutacak savunmacı göremiyorum. Attığı gol, tam bir Aboubakar klasiğiydi, Kartal’ı üç puana uçuran isim oldu, aman nazar değmesin.Kuşkusuz Güneş’in takıma dokunuşları da keyifli futbolu ortaya çıkaran en büyük faktör idi, hakkını da teslim etmek gerekir.

İşin özeti, Kartal’da değişim ve dönüşüm rüzgarları esiyor, bu faktörlerin ne kadar işe yaradığını Başakşehir maçında hep birlikte göreceğiz. Bu arada dakika bir taraftarların, ‘yönetim istifa’ diye bağırmasına da anlam veremedim! Yahuu bir durun, şu sezon bitsin, fotoğrafı hep beraber görelim,  sabırlı olun! Çünkü futbol bu, yarın ne olacağını hiç kimse önceden kestiremez!

Kaldı ki Başkan Ahmet Nur Çebi, teknik kadronun bir dediğini iki etmiyor, bu gerçekleri de lütfen görün. Takımın başarılı olması içinn elinden geleni yapıyor, onun gerek maddi, gerekse transfer konusundaki katkıları ortada, biraz da bardağın dolu tarafına bakalım!

OPSİYON TEK TARAFLI OLMAZ

Görüyoruz ki medyada Cenk Tosun’un ABD ekibi Chicago Fire’a transfer olabileceği yazılıyor, çiziliyor! Evet, Cenk Tosun ile Beşiktaş arasında yapılan sözleşmede ‘opsiyon’ var. Öyle ki 15 golü geçerse, bir yıl otomatik uzar yazıyor. Cenk şu an 12 golde, tabii ki penaltılar hariç!

Opsiyon olayına biraz açıklık getirelim, nedeni de kamuoyunda ‘Bu nasıl sözleşme?’ gibi laflar aldı başını gidiyor! Bakın, FIFA’nın bu konuda, “opsiyon” tek taraflı olmaz diye bir görüşü, hatta kuralı var, bilmem anlatabildim mi? Konuya bir de Cenk Tosun cephesinden bakalım; golcü 31 yaşında, demem o ki, belki de son kez uzun süreli imza atma şansı olacak. Neticede, o da geleceğini düşünmek zorunda. NOKTA!

Kaynak: Milliyet