Süper Lig’de Pazar akşamı oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe derbisini izlemek üzere ekran başına oturanlar ve stadyumdaki seyirciler santra vuruşu yapıldığında saatlerine baktıklarında düdüğün 20:04’de çaldığını gördüler. Oysa maçın remi başlama saati 20.00 idi. Bu 4 dakikalık gecikmenin nedenin ne olduğu belirsiz ama maçın sorumlusu TFF olduğuna göre gecikmeyi görevlilerin organizasyon bozukluğu olarak açıklamak mümkün. Hem de maçta alışılmışın dışında 4 TFF temsilcisi görevli olmasına rağmen.

Devre araları 20 dakika!

Maçın ilk devresinin bitiş düdüğü çaldığında saatime yine baktım. 20:52’yi gösteriyordu. Amacım ilk devrenin bitiş düdüğü ile ikinci yarının başlama düdüğü arasında kaç dakika geçtiğini tespit etmekti. Çünkü çok uzun zamandan beri artık Türkiye’de devre araları en az 20 dakika oluyor. Acaba bütün ülkenin takip ettiği ligin en önemli karşılaşmalarından biri olan derbide de yine futbol kuralları hiçe sayılıp 20 dakika ara mı verilecekti, onu tespit etmek istiyordum. Nitekim ikinci devre 19 dakika ara sonrası 21:11'de başladı.  

4. hakemin uyarması gerek

Şu bir gerçek ki maçlar çoğunlukla zamanında başlamıyor devre araları 15 dakikalık süreyi istisnasız her maçta aşıyor. Sanki futbol kuralları değişmiş devre arasında 20 dakika artık normal süreymiş gibi.  Alışılmış uygulamada iki takım zamanın dolmak üzere olduğu konusunda 4. hakem tarafından uyarılır ve takımlar 16. dakikanın ilk saniyelerinde düdük çalacak şekilde sahadaki yerini alır ve hakem sahaya gelip maçı başlatır. 

Para cezası kaldırıldı

TFF yıllar önce bir dönem hakemlere “siz soyunma odasından çıkmayan takım olursa sahaya zamanında çıkın ve sahada bekleyin” talimatını vermiş sahaya geç çıkan takımlara da para cezası uygulaması yapmıştı. Ancak bundan ve cezalardan daha sonra anlaşılmaz bir nedenle vazgeçildi. Takımlar da bunu sürekli istismar etmeye başladı. Halen de devam ettiriyorlar. TFF’den ise ses yok.

Kaynak: Ajansspor