Gelibolu’da Beşiktaş sevdalıları rakamsal olarak diğer büyüklerden bir tık önde... Kartal ne zaman kötü oynasa, puan kaybetse derneğin ofisi adeta baskına uğruyor! Kartal’ın kazandığı maçlarda ise ara ki onları bulasın!

Dostum Oktay Ataç, fanatik mi fanatik! Selam, sabah vermeden, “Bu ne yaa abi, kalemize iki şut attılar, ikisi de gol oldu. Olacak iş mi bu! Koca Beşiktaş bu kadar mı kötü top oynar?” derken adeta burnundan soluyordu!

Sadece o mu, başkaları da var. Öğretmen emeklisi Mehmet İnce abimiz ise “Hani yenerdik, ne oldu?” diye bana çattı! Eleştirilerini dinlerken, “Bir dokun, bin ah işit” misaliler şu sıralarda...

Özellikle kötü oyunla ilgili eleştirilerine katılmamak mümkün değil... Kartal, sezon başından bu yana 1-2 maç hariç tempoyu yükseltemiyor, başka bir deyişle vites artıramıyor, iki ileri, bir geri misali!

Diyeceksiniz ki daha ligin başındayız, doğru... Ne var ki Kartal, apoletlerinde taşıdığı pres yapan, pas trafiğiyle rakibin başını döndüren, ilk 30 dakikalarda rakibini adeta boğan özelliklerinin çok uzağında çokkk! Beşiktaş’ın kötü oynadığı ve rakibi baskı altına alamadığı maçlarda oyuncuların çabuk demoralize olduklarını gözlemliyoruz, bu da beraberinde özgüven kaybını getiriyor.

15 şutta, 10 gol olur mu?

Valerien Ismael bir an önce Kartal’daki bu negatif görüntüye çareler bulmak zorundadır. Kötü giden oyunda oyuncu hamlelerinde sürekli rötar yapan bir Ismael var! Sıkışan oyunu ancak teknik kapasitesi yüksek oyuncularla açabilirsiniz...

Örneğin Nkoudou, bu sorunun ilacı odur. Artı Ghezzal, her ikisi de sıkışan oyunda takıma nefes aldıracak kramponlardır bence.

Bu oyun atanla - tutandır! Bakın Galatasaray’a, rakiplerine çok pozisyon veriyor, ama kalede bir kurtarıcı var. Gerek Ersin Destanoğlu gerek Emre Bilgin genç arkadaşlar, hatalar yapmalarından doğal ne olabilir?

Ne var ki, uzaktan atılan her şut gole dönüşüyorsa, o direkler arasında sıkıntı var demektir. Rakamsal bir veri var, Beşiktaş kalesine atılan 15 şutun 10’u gole dönüşmüş!

Demem o ki, Kartal’da atan var, maalesef tutan yok!

Yetiş Mert Günok, yetiş! Hem takım, hem de taraftar seni bekliyor. Mert derbide yok, ancak Giresun deplasmanında oynaması bekleniyor.

Bakın Kartal sevdalıları, bu renklere gönül verenler, daha ligin 7. haftası öyle kalkıp enseyi karartmanın da anlamı yok... Kaldı ki Beşiktaş’ın kadrosu zirve yarışını kaldıracak kalitededir, Kartal da bu kulvarın en büyük ortağıdır.

Ismael için büyük bir şans

Bence bu milli ara Kartal’a ilaç gibi geldi, Valerien Ismael için de büyük şanstır. Bu sürede dileriz Ismael takımın aksayan yönlerine çekidüzen verir, Fenerbahçe derbisine de sorunlardan arınmış Kartal’ı sahaya çıkarır.

Elbette derbilerin havası farklıdır, her türlü sonuca açıktır, biliyoruz. Skorla ilgili öngörüde bulunmak bu tip derbilerde zordur. Ne var ki Kartal, apoletlerinde taşıdığı özelliklerini sahaya yansıtırsa, bileği bükülmez, artı özgüven duygusunu da yeniden kazanır.

Bilal MEŞE / Milliyet