Gol futbolun orgazmıdır. Orgazm gibi gol de Beşiktaş sahada iken gitgide daha az görülmektedir. Beyaz merminin ağları her havalandırışında ortaya konan sevinç, esrarengiz bir olgu ya da bir çılgınlık olarak algılanabilir; ancak bu mucizenin de Beşiktaş adına bu sezon için pek az gerçekleştiğini unutmamak gerekir.

Beşiktaş bu güzel mutluluğu 18 yaşındaki Semih Kılıçsoy ile yaşamaya devam ediyor. Son 14 golün 10’nuna katkı vermiş ve 8 gole de imza atmış bir genç yetenek olmasa Beşiktaş performans olarak geçmiş sezonları mum ile aratmasına rağmen yıllık 1.5 milyon Euro isterim diyen futbolcularla ne yapabilirdi ki?

Beşiktaş ile bu sezona dair tüm ümitlerimi haftalar önce bir sonraki sezon yeşerip filizlenir diyerek toprağa gömdüğüm günden beri ilk net değişiklik Santos ile geldi. Teknik direktörlük kariyeri boyunca oyun felsefesi belli olan Santos’un gelecek haberi üzerine “Portekiz’in Şenol Güneş’i” benzetmesi yapılmasına çokta şaşırmadım tıpkı öncesinde Lucescu isminin telaffuz edilmesi gibi…

Santos’dan saha içinde hele hele bu performans çizelgesine sahip bir takımla günümüzün temaslı, hızlı, agresif futbolunu beklemek hayalcilik olur bir de oyun felsefesini eklersek Beşiktaş taraftarının isteğiyle sunulan futbol arasındaki mesafe gittikçe uzar.

Beşiktaş taraftarı demişken Konyaspor karşısında affedilip tekrar forma şansı bulan Aboubakar, Ghezzal ve Salih’in oyuna dahil olduğunda bu futbolculara ıslıkla tepki vermesini sonrasında ise Semih Kılıçsoy’a destek tezahüratını ayrı bir yere not düşmeli.

Beşiktaş taraftarı kolay kolay böyle tepkiler vermez, tepkiye maruz kalanlar iyi düşünsünler…

Maça gelirsek Beşiktaş yine bomboş bir kırk beş dakika izlettikten sonra ikinci   dakikaya biraz hareketlenme biraz da Semih farkıyla golü bularak nefes aldı sonrasında Cenk’in golü gelince Beşiktaş iyice rahatladı. Genel anlamda maça baktığımızda istatistik olarak (özellikle ilk yarı) rakip Konyaspor baskısı altında geçmiş gibi görünüyor 400’e yakın her iki takımın yaptığı pas sayısına baktığınızda her iki kalede daha çok pozisyon görmüş olmanız lazım ama işin gerçeği öyle değil!

Evet, Beşiktaş verimsiz bir oyun sergiliyor ama rakipte çok verimli değil zaten sayısal üstünlük kurduğu pas sayısını olumlu kullanmış olsa Beşiktaş belki de korkulu rüya görecek. Beşiktaş son üç maçında gol yemedi ama bu rakiplerinde kapasitesiyle doğru orantılı bir gerçek. Biraz daha agresif oynayan rakiple mücadele ettiğinde Beşiktaş’ın sahadaki mevcut defans kurgusu taraftara büyük hayal kırıklıkları yaşatır.

Beşiktaş “tuzsuz çekirdek” gibi ağızda bir tat bırakmıyor ama bir şekilde de mutlu ediyor. Mevcut kadrosu zenginleştikçe seyir keyfi yüksek bir takım beklentimiz de maalesef Santos’a takılıyor…

Mehmet Eyüp Yardımcı | Fotospor