Milliyet yazarı Bilal Meşe'nin maç yazısı

Bu oyunda rakamsal verileri elbette yok sayamayız. Ne var ki bu verilerin bazen karşılığını bulamadığını görüyoruz... Örneğin topla oynama yüzdesi ilk yarıda Kayserispor lehine, rakamlar yüzde 63-37’yi gösteriyor.

Ya tabela? 

Beşiktaş ilk yarıyı iki farklı skorla tamamladı...

Nerede kaldı veriler? Buhar olup uçtu!

Dedik ya, topla oynamak elbette önemlidir, ancak bu verileri üretim ve gollerle taçlandıramıyorsanız neye yarar ki?

Kaybedilen her top ya da hatalı paslar, tehlike olarak geri döner!

Daha 2. dakika dolmadan Redmond şık bir vuruşla ağları gördü. Beşiktaş’ın top kayıplarına karşın, üçüncü bölgedeki baskısı işe yaramadı değil... 26’da Masuaku uzaktan bazuka gibi bir şut attı, top yan direği yalayarak auta gitti.

Tek farklı skorların Kartal faturasını geçmişte ağır ödedi, futbolcular da bunu biliyor, nitekim 42’de Salih Uçan, savunmadan seken topla ceza alanı içinde buluştu, nefis vurdu, topu yerden filelere göndererek farkı ikiye çıkartırırken,  takımına da rahat bir nefes aldırdı. 

Tabi ki Kayseri’nin bu yarıda Mane ile bir şutu var ki, Mert’in yüzde yüzlük gole izin vermediğini de anımsatalım.

Oyunun genelinde Beşiktaş’ın skora yakışır bir oyun sergilediğini söylemek çok zor. Gelin görün ki, son haftalarda iyi bir çıkış yakalayan Kayserispor karşısında, o kötü zemine karşın üç puanı iki golle almak da büyük başarıdır bence.

Topla oynama yüzdesi de bu yarıda pek değişmedi... Teknik kapasitesi yüksek oyuncuların böylesi kötü bir zeminde topla oynama şansını lehine çevirmesi çok zordur, biliriz. 

Kartal’a geri dönen Aboubakar 70’te Cenk’in yerine oyuna girdi. Gelin görün ki, bu süreçte pek varlık gösteremedi dersek abartmış olmayız! Bir yanda alışma, diğer yanda yol yorgunluğu var, kolay mı? Aboubakar, Beşiktaş’ı tanıyor, oyunculara yabancı değil, kısa sürede Kartal’ın gücüne güç katacaktır, kuşku yok.

Gelelim Rosier’e... Tamam sana dirsek atıldı, gördük, peki itirazını devam ettirmenin yanı sıra  hakeme yapılan hareketine  ne demeli! Direkt kırmızıyı gördün, bakalım o hareketin nedeniyle kaç maç ceza alacaksın, kulüp yönetiminin tavrı ne olacak, merak ediyorum!

Neticede Kartal, zorlu bir virajı daha üç puanla geçerken, üç fire verdi; Rosier, Redmond ve Saiss Alanya maçında yoklar! Yerleri dolar mı, dolar. Çünkü alternatif az da olsa var!

Hakem Mete Kalkavan, faüllerde sürekli çifte standart uyguladı. Siyah-beyazlı futbolcuların en ufak dokunmalarına faul çalan Kalkavan, rakiplerin yaptıklarının bir çoğunu pas geçti!

Bilal MEŞE / Milliyet