Asbaşkan Emre Kocadağ, Hatay ve G.Antep maçları için "UEFA'ya gideceğiz" dedi. Bu başvurudan sonuç çıkar mı? Beşiktaş, G.Saray derbisini kazanarak, şampiyonluk yarışına balans ayarı yapıp, kendisine 'Fırsat pozisyonu' açtı. 

Şenol Güneş ve umut vadeden futbolu diyor ki; "Biz 80 puanı toplayalım. Favori G.Saray'ın ve potaya giren F.Bahçe'nin puanlar kaybetmesini bekleyelim." 

Asıl olay şu: "Derbi öncesi Beşiktaş'ın şampiyonluğuna hayal diyenler, bugün 'acaba olur mu' demeye başladı.

Bu da rakiplerin üzerine stres yükü bindirdi. Matematik olarak liderlik şansı var ve Beşiktaş bu ihtimalin peşinden gitmeye kararlı. Bu motivasyonla alay edilmez, tam tersine saygı duyulur.

Beşiktaş baştan beri TFF'ye, Hatay ve Gaziantep maçları için "UEFA'nın kendine uyguladığı kriterleri uygula" diyor. Kocadağ'ın, UEFA vurgusu "Sonuna kadar Beşiktaş'ın hakkını arayacağız" noktasında. Konuyu hukuken bağlamamak için Tahkim Kurulu'na başvurmadı. TFF yönetiminin imzalı karar defterinin sayfasını istiyor.

Gidilse bile UEFA'nın "Ben böyle yapıyorum ama yerel federasyonlara tavsiye ediyorum, TFF ile çözün, muhatap orası" deme ihtimali çok yüksek.

TFF de bunu bildiği için konuyu tartışmaya dahi açmadan, jet hızıyla usulen hata yaparak kararını verdi. Beşiktaş ile TFF, bu tercihle hem paydaş hem karşı taraf oldu. Ahmet Nur Çebi ile Mehmet Büyükekşi de öyle…


BAŞKAN ÇEBİ YANIT VERECEK!

Beşiktaş, G.Saray ile derbi oynayacak, öncesinde TFF Riva binasına F.Bahçe ve G.Saray'ın başkanları ziyaret yapıyor. Demeçlere ve yansıyanlara göre dışarıdan görülen tablo şu; TFF, MHK ve hakemlere güvenmiyoruz. Etki altında kalabilirler diye Riva'ya gidiyoruz…
 

1- Başkanların TFF'ye gitmesine karşı değilim ama TFF başkanının tarihi derbi öncesi kabul alması yakışıksız.
 

2- Derbiyi oynayan Beşiktaş nerede? Bu tabloda yok. Bir de "Ali Şansalan'ı Beşiktaş istedi, Ahmet Nur Çebi istedi ve aldı" diyerek manipülasyon yapıp, inanmamızı bekliyorlar. İlişkilerini neredeyse savaş seviyesine getirmiş Beşiktaş'ın böyle bir hamlesinin olmadığı, ciddiye alınmadı. Beşiktaş'a karşı yapılan bu algı operasyonu da tutmadı. 

Beşiktaş'ın asbaşkanı Serhan Çetinsaya'nın taraftar sosuna boyanmış tweetinden rahatsız olunması ve cevap verilmesi G.Saray yönetiminin hakkıdır, takdiridir. Ancak buna cevap verirken F.Bahçe'nin karıştırılması anlaşılır durum değil! Genel sekreterin açıklamasının içeriği tezatlarla dolu. 

Çetinsaya'nın Koç'la hiçbir işi olmadığı halde Beşiktaş'ın 50 yıla yaklaşan Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi Rahmi Koç etkisiyle başlayan ve kurumsal BEKO sponsorluk ilişkisi üzerinden yapılan açıklama şahsı değil, kurumu, Beşiktaş'ı hedef almıştır. 

Öğrendiğim kadarıyla Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, bir basın toplantısıyla bu saldırılara cevap verecek.

Fatih DOĞAN / Sabah