Deprem felaketi sonrası afetten etkilenen kulüpler ligden çekilrken, Türkiye Futbol Federasyonu, hızlı bir karar almıştı. Gaziantep FK ve Hatayspor'un depreme kadar oynadığı maçlar geçerli sayılırken, kalan haftalarda oynanacak maçlar için rakipleri 3-0 hükmen galip sayıldı. Ancak kararın ilk gününden itibaren karara itiraz eden Beşiktaş, "Daha fazla deplasman oynayacağız" eleştirisini getirip adaletsiz bir karar olduğunu savundu. 

UEFA "GEÇERSİZ SAYIN" DİYOR

UEFA'NIN Şampiyonlar Ligi yönetmeliğinde ise konuyla ilgili net bir karar bulunuyor. Söz konusu yönetmeliğin 28 maddesinin 3. bendinde "Bir kulüp, grup aşamasındaki maçları tamamlamadan diskalifiye edilir veya herhangi bir nedenle yarışmadan çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır ve puanlar kaybedilir" ifadesi yer alıyor.

GALATASARAY'LA FARK 3 PUANA DÜŞECEKTİ 

Ancak buna rağmen TFF, kararında ısrarcı davranırken, UEFA'nın kararına uyulsa Süper Lig'de sıralama bambaşka olacaktı. TFF çekilen takımların maçlarını saymasaydı eğer; Galatasaray 51 puanla birinci sırada yer alacaktı. Fenerbahçe ve Beşiktaş 48 puanla iki ve üçüncü sırayı oluşturacaktı. 4. sırada ise 40 puanlı Adana Demirspor olacaktı. 

Mevcut puan durumuna göre Galatasaray, Beşiktaş'ın 11 puan önünde yer alıyor. Ancak iptal edilen maçlardan gelecek puanlarla birlikte Galatasaray 63, Beşiktaş ise 55 puana ulaşıyor ve bu durumda puan farkı 8'e düşüyor. Fakat TFF'nin ligden çekilen takımların oynadığı ve oynayacağı maçları geçersiz sayması halinde bu fark 3'e iniyor. 

Duhuliye.com