Türk futbol ekolünün oluşturulmasının amaçlandığının kaydedildiği açıklamada, “Kariyerlerinde milli takım ve kulüp deneyimleri yaşamış, genç yaş gruplarındaki milli futbolcularımızın gelişimine katkı sağlayacak, çağdaş futbol müfredatı ile eğitimler almış, UEFA antrenörlük lisansları olan yeni nesil ve genç Türk antrenörlerimiz ‘Türk Futbol Ekolü’ oluşturulması amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde Türkiye Futbol Federasyonunda göreve başladı.” denildi.


ÜMİT MİLLİ TAKIM LEVENT SÜRME’YE EMANET

Yeni yapılanma çalışması kapsamında Ümit Milli Takım’ın teknik direktörlüğüne Levent Sürme getirilirken, Selçuk Erdoğan da yardımcı antrenör olarak takımda görev alacak.

Eski milli futbolcular Orhan Şam, Sabri Sarıoğlu, Uğur İnceman ve Volkan Arslan ile birlikte daha önce Beşiktaş, Sivasspor gibi takımlarda çalışan Selçuk Erdoğan genç milli takım antrenörü; Alkan Birlik ise genç milli takım kaleci antrenörü oldu.

Ayrıca, Dolunay Saray genç milli takım atletik performans antrenörü, Ahmet Buğlar ve Ege Mirza da genç milli takım analiz antrenörü olarak göreve başladı.

Yeniden yapılanma çerçevesinde, 2009 yılından bu yana TFF bölge antrenörü ve antrenör eğitimcisi olarak çalışan Selman Coşkun, genç milli takımlar teknik koordinatörlüğüne getirildi.

Milli takımlar kaleci departmanı sorumlusu Emrah Karakovan, atletik performans departmanı sorumlusu Vural Durmuş ve analiz departmanı sorumlusu da Okan Aydıner oldu. Bu 3 isim A Milli Takım’daki görevlerini de sürdürecek.

Genç milli takımlarda kategorilere göre yeni teknik ekip görevlendirmeleri ise şöyle:

19 YAŞ ALTI
Teknik direktör: Ali Nadir Başkan

Yardımcı antrenörler: Sabri Sarıoğlu, Orhan Şam

18 YAŞ ALTI

Teknik direktör: Övünç Soykan Başar

Yardımcı antrenör: Volkan Arslan, Hüseyin Yeşildağ, Adnan Çakmakoğlu

17 YAŞ ALTI
Teknik direktör: Uğur İnceman

Yardımcı antrenör: Ömür Serdal Altunsöz

LEVENT SÜRME, TUCHEL İLE ÇALIŞTI
30 Mart 1983’te Türkiye’de Levent Sürme’nin ailesi 6 yaşındayken Almanya’ya taşındı.

Levent Sürme 2015 yılında Augsburg U 17 takımının başına geçti ve 3 yıl boyunca görev yaptı. Sürme, 15 yıl emek vereceği kulüpte göreve başlayıp U-8'den A Takım'a kadar bütün kategorilerde ‘Şef Antrenör’ olarak görev yaptı.

Chelsea ile kulüpler bazında dünyanın en prestijli kupası olan Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Thomas Tuchel ile Augsburg altyapısında 3 yıl beraber çalıştı.

8 yıldır UEFA A lisansına sahip olan Sürme, 2018-2020 yılları arasında Leipzig’te görev yaptı. 1 Temmuz 2021’den bu yana milli takımda göre yapan Levent Sürme, yoluna Türkiye Ümit Milli Takım Teknik Direktörü olarak devam edecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı