Özgen' in sözlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

ÜST ÜSTE KAZANMAK ZAMAN KAZANDIRIYOR

Şampiyonluk yarışında gerideyseniz ve en öndeki takım durmadan kazanıyorsa sizin için de yapacak tek bir şey vardır; kazanmak. Beşiktaş daha ligin ortasında, her hafta bir final maçına çıkmaya başladı. Ve dört haftadır finalleri kazanıyor. Aynı zamanda kağıt üzerinde zor maçları da kazanıyor. Adana Demirspor, Konyaspor, Kayserispor... Bunlar bu ligin iyi takımları. 

Beşiktaş'ın, ikisi deplasmanda olmak üzere son dört maçını kazanması, geçiş döneminde çok önemli. Üst üste kazanmak, hem takıma özgüven hem de özellikle Şenol Güneş'e de zaman ve güven kazandırıyor.

Ama futbol anlamında Beşiktaş dolu dolu oynayıp mı bu dört maçı kazandı? Hayır. Takımda çok net görülen yapısal bozukluklar hala var. Sonuçlar bunu örtmüyor diye düşünüyorum. 

Özellikle orta saha çok geçirgen duruyor ve geri dörtlüyü zor durumlarda bırakabiliyor. Kayserispor maçında, maçın senaryosu itibariyle de belki çok gerçekleşmedi  ama dört maçlık galibiyet serisi üzerinde düşünürsek, Beşiktaş'ın özellikle savunmada zaaflar verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

DAHA UYUMLU BİR ORTA 3'LÜYLE OYNASA DAHA BÜYÜK BİR FARK YARATACAK

Kendileri adına neyse ki Gedson'un giderek yükselen bir formu var. Konyaspor deplasmanından sonra Kayseri'de de muazzam bir maç çıkardı. Müthiş bir enerjiye sahip. İkili mücadelelerdeki dayanıklılığı ve kazandığı toplarla Beşiktaş'ta büyük bir fark yaratıyor  Daha iyi ve daha uyumlu olduğu bir orta üçlüyle oynasa daha da büyük bir fark yaratacağı kesin.

Kayserispor maçında Redmond'ın maçın hemen başında bulduğu erken gol Beşiktaş'ı çok rahatlattı diyebiliriz. Çünkü  Beşiktaş'ın zaten topun daha çok kendilerinde kaldığı maçlarda zorlandıklarını biliyoruz. Bir de Kayseri'deki rezalet denebilecek bir zemin, topla daha fazla oynayan tarafı çok zorlayacaktı. Beşiktaş, maçın başındaki golüyle rakibi karşılayan taraf olma şansını elde etti ve Kayserispor'a maç boyunca çok fazla şans vermedi. 

MASUAKU&TAYFUR İŞBİRLİĞİ ÇOK DAHA İYİYDİ

Ben özellikle Tayfur'un bu maçta sol kanattaki varlığının hem savunmada Beşiktaş'ı çok rahatlattığını hem de arkasındaki Masuaku'yu kendisi adına sezonun en iyi performansını göstermesini sağladığını düşünüyorum. Masuaku, önünde N'Koudou varken hücuma o kadar rahat çıkamıyor. Çünkü Nkoudou'nun savunma katkısından o kadar emin olamıyor. Ayrıca çıktığında da N'Koudou çoğunlukla sol çizgiyi kapattığı için kendisine etkili olabileceği bir kulvar bulamıyor. Bu açıdan, Tayfur ile işbirlikleri çok daha iyiydi. 

NE REDMOND NE N'KOUDOU...

Şenol Güneş bir kanatta mutlaka santrafor karakterli bir forvet oyuncusunu kullanmayı sever. Şu anda da Beşiktaş'ta MuleKa'yı ve Cenk Tosun'u değişmeli bir şekilde bu rolde kullanıyor. Ama diğer kanatta ne Redmond ne de N'Koudou Ghezzal dönene kadar onun muadili oldukları için bence Tayfur daha çok kullanılabilir gibi geliyor. 

Aynı zamanda Redmond 10 numara bölgesinde ikinci bir forvet rolünde daha efektif görünüyor. O da bu rolde devam edebilir. Elbette Aboubakar'ın dönüşü de hücum hattında çok şeyi değiştirecektir. Özellikle Aboubakar'ın üst düzey bağlantı oyunu etrafını oyuna daha çok katılmaya teşvik edebilir ve bu faktör herkesi bu daha etkili kılabilir. Bunu da ilerleyen maçlarda göreceğiz.

Duhuliye.com