İlk yarının istatistiklerine bakıyoruz, rakamlar Beşiktaş’ı işaret ediyor, 64’e 36 topla oynama, gayet iyi değil mi?

Gelin görün ki bu rakamsal üstünlük pozisyon üretimine yansımıyorsa ki yansımadı neye yarar arkadaş? Üstüne üstlük ilk ciddi tehlikeyi de Kartal kalesinde yaşadı. Kayode gibi tecrübeli bir golcü fırsatı kaçırdı. Tabii ki kalede Mert gibi bir faktör vardı. Dedik ya istatistiklerde Kartal üstün, ancak ofansa çıkarken yapılan top kayıpları, adresi bulmayan paslar nedeniyle sahaya ağırlığını bir türlü koyamadı. Elbette bunun temelinde Ümraniye’nin alan daraltması ön plandaydı. Golün dışında Kartal, Cenk Tosun’la bir pozisyon buldu, ağır kalınca kaleci uzaklaştırdı.

Aboubakar’a kızmamak gerekir, gerek kanatlardan gerekse merkezden iyi paslar alamadı, bu yarının tek golü ise Redmond’dan geldi. Beşiktaş gibi bir takıma hata yapmayacaksınız, nitekim savunmadan seken ve kısa düşen topla Cenk Tosun buluştu, aşırttı, Redmond önünde bulduğu meşin yuvarlağı sağıyla ağlara gönderdi.

Bu yarıda iyi futbol izledik mi, bence vasat! Temponun sık sık düştüğü bu yarıdan keyif alamadık, Kartal’ın o yoğun baskısına, presine pek tanıklık edemedik!

Bir de atılan paslar, benzetme yerindeyse ‘iftira’ gibiydi! Kuşkusuz Kartal’ın rakibine savunmada ciddi pozisyon vermesi de beni şaşırtmıyor değil! Sakatlıklar nedeniyle Güneş hoca, kafasındaki savunma şablonunu bir türlü oluşturamadı.

İkinci yarı mı, Kartal biraz vites yükseltti, rakibe baskıyla yüklenirken, ortaya futbol adına biraz kalite çıktı, devamında doğal olarak pozisyon üretimi geldi. Tek farklı oyunda ikiyi, üçü bulamazsanız sıkıntı çekersiniz. Nitekim 57’de Kayode topla buluştu, vurdu, Saiss’e çarpan top kornere gitti. 65’te Cenk Tosun büyük fırsat yakaladı, topu kaleciye nişanladı.

Ve hoş geldin Aboubakar! 71’de Salih rakibinden söktüğü topu Aboubakar’a aktardı. Kamerunlu forvet çalımlarla ceza alanına indi, şık bir vuruşla farkı ikiye yükseltti. Olası bir iş kazasına set çekerken, Ümraniye’yi de kaderiyle baş başa bıraktı. Kuşkusuz bu vitesin yükseltilmesinde Güneş’in oyuncu hamleleri de önemli bir faktör idi.

Artı Mert’in de hakkını da yemeyelim, kritik kurtarışlarıyla kalesini gole kapattı.

Bilal MEŞE / Milliyet